Canon alebo Nikon?

Túto základnú otázku riešia väčšinou užívatelia, ktorí prechádzajú z kompaktu na zrkadlovku, alebo zrkadlovkári používajúci inú značku, ktorí sa práve „prebudili“. Pre nováčikov to býva najčastejšia dilema a ak sa pre jednu značku rozhodnú, v 99% prípadov pri nej už ostanú.  Prechod k zrkadlovkám je na celý život a späť ku kompaktom sa vráti len mizivé percento užívateľov. Preto si dobre svoje rozhodnutie premyslite pokiaľ je čas a ešte sa len rozhodujte. Ktorú z týchto dvoch značiek teda začiatočníkom poradiť? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko každá značka má svoje výhody. Povedzme si aspoň na čo by sa mal zamerať nováčik, ktorý sa práve rozhoduje do ktorého rybníka skočí?

Woman referee with card on white

Pred nákupom si je dobré ujasniť na čo budete fotoaparát využívať a aké objektívy k tomu budete potrebovať. Spravte si prieskum trhu, ktoré objektívy Vám najviac vyhovujú a pre ktorú značku sú dostupné. Ak budete chcieť ostať pri bežných setových objektívoch alebo objektívoch od iných výrobcov,  bude vhodnejšou voľbou Nikon. Ak budete chcieť časom prejsť na kvalitné profesionálne sklá, lepšou voľbou bude Canon. Aj to však už pomaličky prestáva platiť nakoľko obaja výrobcovia sa snažia kvalitou konkurenciu predbehnúť a zatiaľ sa im v tomto smere darí veľmi dobre.

Pozrite sa v online galériách na fotografie, ktoré sa Vám najviac páčia a vyzerajú tak ako by ste chceli aby vyzerali Vaše fotografie, akým fotoaparátom a objektívom boli nasnímané. Urobte si prieskum aj medzi kamarátmi, kto používa akú značku, aby ste si v budúcnosti vedeli navzájom požičiavať objektívy. To ktorú značku používa Váš kamarát, patrí medzi najčastejšie dôvody nováčikov, pre ktorú sa nakoniec aj rozhodnú.

Sledujte technický vývoj jednotlivých značiek,  nakoľko objektívy Vám ostanú ale telo budete meniť častejšie ako by ste čakali.  Prechod z Canonu na Nikon alebo naopak bude pre Vás v budúcnosti znamenať výmenu všetkých objektívov, ktoré ste si časom kúpili. Preto väčšina užívateľov ostáva verná značke, pre ktorú sa rozhodli a je ochotná jej odpustiť mierne prešľapy a zakopnutia.

Pre nás používateľov fotografickej techniky je veľmi dobré, že Canon a Nikon medzi sebou bojujú aj medzi ich používateľmi.  To totiž núti obe firmy vždy zdokonaľovať svoje produkty a z toho máme najväčší prospech práve my Nikoňáci a Canoňáci.

Hlavné výhody oboch značiek:

[row] [col width=“six“]

Nikon

 • Veľký sveteľný optický hľadáčik
 • Množstvo kompatibilných objektívov
 • Prepracovanejšie ovládanie
 • Lepšie vyladený čip
 • Lepšie fotografovanie s bleskom
 • Odolné telá aj v lacnejších modeloch
 • Žlto-čierny popruh

 

[/col] [col width=“six“]

Canon

 • Rýchle ostrenie
 • Kvalitné profesionálne objektívy
 • Lepšia kvalita pri nahrávaní videí
 • Lepšie podanie farieb hlavne pri portrétoch
 • Lepší náhľadový LCD displej
 • Nižšia nákupná cena
 • Červeno-čierny popruh
[/col] [/row]

Výsledok

1:1

 

Ak máte dobrodružnejšiu povahu, máme pre Vás ešte jeden tip. Hoďte si mincou a nechajte rozhodnúť osud, ktorú značku Vám prisúdi. Či už to bude Canon alebo Nikon určite budete spokojný a takýmto výberom nespravíte chybu. Aj keď je pravda, že my používatelia tej ktorej značky na to máme úplne iný názor 😀 Tak uvidíme či budete bojovať na našej alebo súperovej strane. A ak máte diplomaciu v krvi, môžete sa pridať na neutrálnu stranu k Pentaxu, Sony, Olympusu a pod. Tým sa však vyradíte z hlavnej vojnovej zóny, kde to stále vrie a bojuje sa s najkvalitnejšími zbraňami.

 • slowdiver

  OLYMPUS

  • K Olympusu má zmysel ísť hlavne pre ich vynikajúce objektívy Zuiko.

 • Dawe

  Osobne momentálne fotím na Nikon, ale vážne premýšľam nad prechodom k Pentaxu …možno kvôli tej dobrodružnejšej povahe 🙂

  • Áno pre dobrodružné turistické povahy je Pentax tiež zaujímavá voľba. Farebné podanie Pentaxu pri fotografovaní krajiniek je úžasné. Škoda len obmedzenej ponuky kvalitných objektívov a trošku krkolomné ovládanie niektorých funkcií. Ale na všetko sa dá zvyknúť, takže ak si presvedčený že je to tá správna voľba určite do toho choď. Fotografie z neho budú liezť určite pekné…
   ———————————
   Poznámka pod čiarou: Môj kamarát dlhé roky fotografoval Canonom a vymenil ho za Pentax. Má ho už dlho a stále sa s ním nevie zmieriť a už šetrí na nový Canon.

   • Dawe

    Je pravda, že Pentax nemá tak širokú ponuku objektívov ale zase na druhej strane, myslím, že každý si verie + Tamron a Sigma … 🙂 Popravde o Pentaxe som reálne začal uvažovať keď som do ruky chytil K5 IIs, a nejako som sa zamiloval. Šetrím na FF od Nikonu , alebo FF od Pentaxu … ? 😀 Ten im chýba a do vianoc možno niečo bude , tak sa nechám prekvapiť. Na jednej strane mi je srdečne jedno, kto, s čim a ako fotí, a nie som nejaký zástanca týchto žabomyších vojen Canikon , aj tak všetci skončíme pri Leice alebo Hasselblad 😀
    Ale ten Pentax, tá značka a foťák má srdce. Predajca mi povedal, že Pentax to je taká Leica pre chudobných …

  • Standa

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CJ9MsmECULw
   Zvlášť práce AF v nizkém světle a rozměry fotoaparátu jsou překvapující, tam kde D7100 zdlouhavě ostří i s přisvícením, Pentax pomocnou lampu ještě ani nezapne a zaostří hned. Alespoň tady byli testeři s foťáku velmi překvapený, vzhledem k tomu že Pentax většinou netestují a specializují se také na Canon a Nikon. O Pentaxu se toho dá říct asi hodně, ale určtě nne že je technicky pozadu nebo dělá špatný foťáky. Jenom tomu marketingu moc nedaj, čemuž také odpovídá i poměrně malá rozšířenost jejich fotoapárátů. Na druhou stranu to asi odpovídá dlouholetému profilu firmy. Pentax nikdy to nebyli úplně rozšířené foťáky, u nás byl známej spíše jako vyrobce luxusních a dražších přístrojů. A potom jako vyrobce ateliérových a krajinářských přístrojů formátu 645 a 6×7.

 • tastx

  tie výhody oboch značiek sú kraviny…

  • Tak nám napíšte aké plus by ste dali Nikonu a aké Canonu? Radi ich zverejníme…

 • Ján Žitniak

  No ja osobne by som povedal, že veľmi dôležité je, akú značku používajú v blízkom okolí známi a to z dôvodu možnosti si požičať príslušenstvo, či už objektívy, blesk a podobne

 • wilda

  canon postupuje strasne pomaly s inovaciami oproti nikonu aj by som povedal ze drahsi nikon ma viac kompabilnych objektivov .

 • doctorjoe012

  pred 50r boli ešte vdaka NASA v top rebričku aj Minolta alebo Hasselblad.

 • GETrichORdieTRYIN

  ani by som netvrdil že podanie farieb je lepšie v prípade canonu. mám nikon D7100 a v porovaní s canon 70D ktorý je na jeho úrovni má práve lepšie výsledky v obraze celkovo. jediná výhoda canonu je rýchlosť. ak si chcete porovnať konkrétne modely tak si pozrite http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-70D-vs-Nikon-D7100/detailed

  mne osobne stačí toto: Significantly better image quality 83.0 vs 68.0 v prospech nikonu a hlavne je lacnejší.
  Na záver by som povedal že všetko je to o peniazoch. Kúpil som si Nikon lebo bol lacnejší a peniaze som chcel investovať radšej do dobrého objektívu.