Recenzia Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD

Firma Tamron pri príležitosti 60. výročia založenia firmy pripravila pre svojich zákazníkov darček vo forme stabilizovaného teleobjektívu SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD. Tento objektív je vylepšenou verziou svojho predchodcu bez stabilizácie, ktorý bol vybavený menej kvalitnou optickou sústavou. Správa o uvedení tohto objektívu vyvolala na internete v kruhoch krajinárov veľmi pozitívne reakcie. Základný teleobjektív ako je tento by nemal chýbať v batohu žiadneho fotografa, ktorý obľubuje fotografovanie hôr, prírody, krajiniek, divokých zvierat ale aj športu a architektúry.

tamron-70-300mm-01

Objektív po prvom chytení do ruky zaujme svojim rozmerom, váhou a zároveň veľkosťou slnečnej clony. Pri nasadenej clone na najdlhšom ohnisku má objektív úctyhodných 29cm a to všetko pri váhe 765g. Často sa mi pri turistických výletoch stáva, práve kvôli jeho váhe, že keď si balím batoh ho mám v ruke a premýšľam, či ho vziať alebo nie. Ak si ho však vezmem nikdy neľutujem a stále si z potuliek donesiem minimálne jednu výnimočnú fotografiu z tohto objektívu, ktorá mi dokonale vynahradí jeho celodenné vláčenie na pleciach.

Spracovanie objektívu je veľmi profesionálne, z tvrdeného plastu, bez akýchkoľvek nepresností alebo vôli. Kovový bajonet je pevne uchytený štyrmi skrutkami a zapustený do tela objektívu, čo zabezpečuje jeho pevnosť uchytenia k telu fotoaparátu aj na statíve bez podpory rúk. Na tele nájdete dva prepínače zapnutia a vypnutia automatického ostrenia a stabilizácie. Nechýba ani stupnica hĺbky ostrosti vďaka, ktorej viete odčítať rozsah zaostrenia obrazu v stopách a metroch. Ostriaci a zoomovací krúžok je potiahnutý vrúbkovaným gumeným poťahom, ktorý zabezpečuje pevné uchytenie a presné nastavenie aj pri vlhkých rukách. Ostriaci krúžok sa pohybuje bez akéhokoľvek drhnutia, plynulo a veľmi jemne. Zoomovací krúžok trošku drhne medzi ohniskom 70-100mm, neviem však či sa jedná len o chybu daného kusu alebo je to spôsobené vnútornou konštrukciou a je prítomné pri každom objektíve. V rozsahu 100-300mm sa žiadne drhnutie už neobjavuje a točenie je plynulé. Na optickú kvalitu to však nemá žiaden vplyv a ide čisto len o pocitovú chybu, ktorá mne osobne vôbec nevadí.

tamron-70-300mm-02

Predný optický člen je plochý, bez vypuklín a má závit na filtre o priemere 62mm. Slnečná clona ako som už spomínal je dostatočne veľká aby pohltila bočné svetelné odrazy, čo je umocnené ešte dodatočným vrúbkovaním vo vnútri clony. Optická sústava objektívu je zložená zo 17 členov v 12 skupinách a ponúka svetelnosť f4-f5,6. Pri použití na APS-C snímačoch po prepočte crop faktoru ponúka pri zrkadlovkách Nikon (x1.5) rozsah 105-450mm a pri zrkadlovkách Canon (x1.6) 112-480mm.

Najdôležitejšou novinkou celého objektívu je samotná stabilizácia, ktorá pracuje veľmi účinne. Po zatlačení spúšte obraz doslovne zatuhne a máte pocit ako by ste fotoaparát zrazu položili na nejakú pevnú podložku. Stabilizácia je účinná ešte jednu sekundu po pustení spúšte, a počas toho ako je aktívna sa z fotoaparátu ozýva jemné šumenie. Vďaka tomuto šumeniu máte okrem vizuálnej aj zvukovú signalizáciu správneho fungovania stabilizácie. Vďaka tejto stabilizácii nie je problém udržať aj pri ohnisku 300mm čas pod 1/100 a to je už čo povedať. Každý pozná poučku, že čas by nemal byť dlhší ako aktuálne ohnisko, takže pri 300mm a prepočte cropu by to bolo 1/450. Táto stabilizácia však túto poučku totálne zrušila a môžete si s časom doslovne „robiť čo chcete“ bez toho aby ste mali rozmazané fotografie.

tamron-70-300mm-03

Ostrenie v objektíve zabezpečuje ultrazvukový motor, ktorý pracuje veľmi rýchlo a presne. Nestalo sa mi, žeby objektív zaostril zle alebo by mal problém zaostriť aj v zlých svetelných podmienkach. Ostrenie je veľmi tiché a svojmu reklamnému sloganu „Ultrasonic Silent Drive“, nerobí vôbec hanbu. Predný člen sa pri ostrení neotáča a taktiež sa neotáča ani ostriaci prstenec, s ktorým je možné ručne korigovať automatické zaostrenie. Ostrosť a kvalitu obrazu som porovnával so setovým objektívom Nikkor 18-105mm na najdlhších ohniskách 70-105mm a Tamron sa mi zdal, čo sa týka podania farieb, ostrosti a chromatickej aberácie omnoho lepší. Takže ak máte kombináciu setového objektívu a tohto teleobjektívu, je pri ohniskách nad 70mm lepšie používať Tamron.

Kvalita obrazu je pri cene objektívu nadpriemerná a obraz netrpí žiadnymi veľkými optickými chybami. Optimálna clona sa pohybuje niekde okolo F8-11 podľa aktuálneho ohniska, ja používam na tomto objektíve najčastejšie univerzálnu clonu F8. Vinetácia je pri dlhých ohniskách jemne pozorovateľná ale je fakt veľmi malá. Ak fotografujete do formátu RAW, tak v programe Adobe Camera Raw aj veľmi ľahko odstrániteľná vďaka implementovanej informácií o skreslení. Iné optické vady ako zakrivenia alebo chromatické aberácie sa na fotografiách vyskytujú len minimálne a na prvý pohľad nie sú pozorovateľné. Celková ostrosť je v porovnaní s objektívmi v danej cenovej hladine vynikajúca, ale porovnať s výstupmi profesionálnych objektívov sa samozrejme nedá. Ako však povedal Ladislav Noel z FAMU: „zamerajte sa na fotografovanie a nie na drahú techniku, Vašim cieľom by mala byť vynachádzavosť v tvorbe s technikou ktorú máte k dispozícii“.

tamron-70-300mm-05

Objektív splnil všetky moje očakávania a nedám naň dopustiť. Jediná nevýhoda je jeho váha, ktorá mi sem tam pri turistických výletoch trošku prekáža. Prešiel som s ním však Tour Du Mont Blanc, pri ktorom som nastúpal viac ako 11.000m a sklesal 10.000m. Celý čas som ale mal dobrý pocit, že ho mám v batohu, môžem ho kedykoľvek použiť a vytvoriť krásne fotografie. Stabilizácia ma doslovne ohúrila a udržateľné časy sú až opovážlivo dlhé. Keď si k tomu všetkému ešte pripočítate, že sa dá použiť aj s full-frame zrkadlovkami, na ktorých podáva taktiež veľmi dobré výsledky, nie je o čom uvažovať. Objektív odporúčam všetkým, ktorí nemajú dostatok financií na kúpu profi teleobjektívu ale aj napriek tomu chcú mať kvalitný a pevný objektív. Za aktuálnu predajnú cenu 330EUR sa asi lepší teleobjektív kúpiť nedá, takže pomer ceny a výkonu je výborný.

tip-redakcie

Ukážka minimálneho a maximálneho priblíženia 70/300mmm:

 

Fotografie vytvorené objektívom Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD:

Fotografie v originálnej veľkosti:

70mm, f4.0

 

190mm, f5.2

 

300mm, f5.6

 

Galéria objektívu Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD:

 

 • yquinox

  Pekna avizovana recenzia, na ktoru som sa tesil, kedze sa jedna o horuceho kandidata do mojej vybavy. Ako je na tom s frontfocus/backfocus-om? Nepostrehol si v tomto smere problem? Ocenujem fotky v max rozliseni (predpokladam neupravene) na plnu dieru. Na 300mm je to trosku blato, no aspon si viem o tom spravit predstavu. Este keby si sklicko cvakol vedla povedzme aj toho setaku 18-105, nech si clovek vie spravit predstavu o velkosti (cisla su take nemastne, neslane a abstraktne ;)), lebo mam taky pocit, ze to ledva narvem do batohu. Diky.

  • Ano na 300mm je to veru slabé ale po 250mm je to v porovnaní s cenou nadpriemerné. Ak však uverejňuješ fotografie len na internete da sa to doostriť v softe. Za tých 330 EUR sa to ani neočakáva že sa bude objektív používať na profi fotografovanie. Preto treba brať túto recenziu tak že všetko čo som o objektíve napísal je porovnávané k jeho cene. Fotografie sú neupravené tak ako vyliezli z fotoaparátu. Objektív zaostril vždy presne na miesto ktoré bolo v strede ostriaceho bodu. Neskúšal som ho však na testovacej tabuľke takže je možné že tam by sa niečo odhalilo. Snažil som sa však túto recenziu robiť z pohľadu jeho užívatela a nie testovacieho laboratória, ktoré by odhalilo kopec nedostatkov. Po víkende spravím jednu fotografiu vedľa seťáku.

   • yquinox

    No ved to sa mi prave paci, ze recenzie tu nie su robene stylom laboratornych testov. Vinetaciu, rozlisenie ci aberaciu si clovek pozrie inde, napr. photozone. Tie podstatne veci ako su skusenosti s pouzivanim techniky v terene su na nezaplatenie. Preto som sa pytal aj na FF/BF. Za tu cenu je to bez debaty najlepsie sklo v danom rozsahu. Nikde si ale nespomenul s akym telom si to testoval. Ja mam APS-C, takze z obrazovej kvality vyuzijem len ten najlepsi stred a tym padom by som sa nemal obavat ani spominanej vinetacie.

    • Testoval som ho na tele Nikon D90 cize APS-C. Vo väčšine recenzií som však čítal že podáva veľmi dobré výsledky aj na full-frame. Do galérie som pridal fotografie, kde je objektív vedľa bežného setového objektívu Nikkor 18-105mm.

     • yquinox

      Super, este raz dakujem. Vyzera, ze to bude o drzku ho natlacit do batohu.

 • Jozef Marcinčin

  tento objektív som si kúpil, ale asi po 5 cvaknutí sa mi rozsypal. Pri zaostrovaní sa mi obraz pohol smerom hore (ako keby sa vo vnútri niečo uvoľnilo) a bol celkom hlučný. Som zvedavý, ako dopadne reklamácia.