10 užitočných rád pre začínajúcich fotografov

Každý z nás raz držal fotoaparát prvý krát v ruke a nevedel čo sa na čo používa a ako čo nastaviť. Prinášame Vám 10 základných rád pre začiatočníkov a ich kompaktné fotoaparáty, ktoré Vám prinesú kvalitnejšie zábery a uľahčia fotografovanie. Tipy sme sa snažili orezať tak aby tých informácií nebolo na začiatok veľa a neodradili sme začínajúcich fotografov hneď na začiatku ich úspešnej fotografickej kariéry.

Zdroj: Stock.XCHNG
Zdroj: Stock.XCHNG

 

1. Blesk vypnúť vo väčšine prípadov !

Väčšina situácií do ktorých sa dostanete počas fotenia blesk nevyžaduje ! Pokiaľ nefotíte domácu párty v tmavej izbe môžete ho s pokojom vypnúť. Na koncerte, na štadióne alebo v prírode ho určite nebudete potrebovať. V takýchto situáciách Vám zábery skôr pokazí.

[divider]

 

2. Vyrovnajte horizont !

Väčšina moderných fotoaparátov umožňuje zobraziť na displeji navigačnú mriežku. Určite ju zapnite, pomôže Vám udržiavať rovný horizont na fotografiách. Ak si mriežku zobraziť neviete skúste rovnať podľa stromov, budov, stožiarov a pod. Strom by nemal rásť do boku, aj keď aj to sa samozrejme môže stať ale budova by určite nemala padať ak práve nefotíte šikmú vežu v Pise alebo odstrel budovy.

[divider]

 

3. Pamäťovú kartu zálohujte a udržiavajte ju prázdnu !

Fotografie si z pamäťovej karty vždy v počítači zálohujte. Aj napriek tomu že Vaša karta zvládne uschovanie tisícov fotografií nepoužívajte ju ako úschovňu fotografií. Karta slúži len na prenos fotografií po odfotení pokiaľ sa nedostanete k počítaču kde si ich zálohujete. Každá karta má svoju životnosť v počte zápisov. Fotografie uložte na pevný disk počítača a taktiež na CD, DVD alebo na ďalší externý pevný disk. Stratené fotografie sú ako stratené spomienky, a tie Vám už nik nenahradí. Zálohované fotografie z pamäťovej karty vymažte aby ste mali dostatok miesta na nové fotografie a nemuseli ste ich mazať v teréne pri fotení kde by mohlo dôjsť aj k vymazaniu ešte nezálohovaných fotografií.

[divider]

 

4.Vyvarujte sa prepalom

Ak fotografujete za slnečného počasia odfoťte pokusný záber a skontrolujte či na ňom nie sú úplne svetlé prepálene miesta ako po atómovom výbuchu. Ak áno stačí nastaviť korekciu expozície na -0,5EV až -1EV skontrolujte na displeji kedy je fotka vyrovnaná a nie je už veľmi tmavá. Nastavenie korekcie expozície dokážete v súčasnosti nastaviť aj na najlacnejších modeloch kompaktov. Nezabudnite potom nastaviť korekciu späť na 0EV aby ste následne nezistili že Vaša rodinná domáca oslava vyzerá ako by ste nezaplatili účet za elektrinu.

[divider]

 

5. Vyvarujte sa tme

Presným opakom prepalu je tmavá fotografia na ktorej vidieť len vybielene zuby tety Žofky ktorá dorazila na oslavu. Pred tým než zapnete blesk vyskúšajte pár trikov ktoré Vám v ideálnom prípade pomôžu. Nastavte ISO na 400, čo je hodnota ktorú by mal bežný kompakt ešte zvládnuť bez toho aby fotografia nevyzerala ako pocukrovaná buchta (rozumej zašumená). Pomôcť si môžete ešte aj nastavením expozície na +0.5 až +1EV. Ak je fotografia aj napriek týmto nastaveniam tmavá nastavte expozíciu späť na 0EV, ISO na 100 a zapnite blesk. Nezabúdajte však že blesk dokáže osvetliť len niekoľko metrov záberu v špecifickom uhle. Všetko čo bude mimo dosahu blesku bude tmavé a scéna na fotografii bude neprirodzená. Preto je lepšie skúsiť najskôr nastavenia ISO a expozície.

[divider]

 

6. Používajte displej

Displej neslúži len nato aby ste videli čo fotíte ale hlavne na aktuálnu kontrolu odfotených záberov. Ak ste na mieste po kontrole a zistení že fotografia nie je ideálna viete ešte spraviť nápravu odfotením danej scény opäť s novým nastavením. Prezeraním fotiek na displeji cestou domov v autobuse, vo vlaku alebo v aute to už opraviť žiaľ nepôjde.

[divider]

 

7. Zaostrite na ostrenie

Kompaktom to väčšinou chvíľku trvá než zaostria a potom danú scénu odfotia. Pri fotení stlačte spúšť do polovice čím dáte kompaktu signál aby zaostril. Polovičným natlačením spúšte optika zaostrí a na displeji sa zobrazí zelený štvorček, krúžok alebo krížik podľa výrobcu. Následne dotlačte spúšť úplne čím sa vytvorí samotný záber. Pri fotení sa snažte držať ruky pri tele a fotoaparátom nepohybujte.

[divider]

 

8. Energiu majte v rezerve

Batérie a akumulátory udržiavajte vždy nabité. Ak ste doma a viete že Vás čaká výlet alebo rodinná oslava na ktorej budete fotiť nezabudnite si akumulátora batérie nabiť. Aj keď sú nabité na 50% nespoliehajte sa na to a pokojne ich nabite na 100%. Moderné akumulátory a batérie môžete nabíjať aj bez úplného vybitia nakoľko netrpia pamäťovým efektom. Optimálne je mať náhradný akumulátor alebo batériu, ten odporúčam zakúpiť si už pri kúpe kompaktu. Je to dôležité nakoľko pri súčasnom rýchlom vývoji techniky nemusí byť náhradný akumulátor o pár mesiacov už na trhu dostupný.

[divider]

 

9. Nastavte kvalitu a editujte

V menu Vášho kompaktu si nastavte kvalitu fotografií na maximum. Kvalitná fotografia sa dá editovať, spracovávať alebo opravovať vo fotoeditore bez výraznejších obrazových problémov. Pri fotografiách fotených na nižšiu kvalitu je aj jednoduché zmenšenie pozorovateľné ako obrazové chyby (tzv. pixelizácia). Radšej si kúpte väčšiu pamäťovú kartu ako znižovať veľkosť a kvalitu fotografie.

Naučte sa jednoduché úpravy vo nejakom fotoeditore ktorý je zdarma. Na základné nastavenia ako orezanie, zmenšenie, zosvetlenie alebo pridanie textu nemusíte kupovať platené programy. Dokážu to všetky free editory ako napríklad IrfanView ktorý Vám na začiatok vrelo odporúčam. Ak sa aj napriek predchádzajúcim radám stane že Vaša fotografia bude tmavá, svetlá alebo bude vyžadovať zarovnanie horizontu prípadne orezanie časti scény IrfanView Vám tieto problémy hravo vyrieši. Väčšinu týchto úkonov vykonáte dokonca v tomto programe aj pomocou klávesových skratiek.

[divider]

 

10. Čítajte návod

Spoznajte svoj fotoaparát a všetky funkcie tlačidiel. Na začiatok sa naučte ako sa dá rýchlo zmeniť ISO, expozícia, ostriaci bod. Nesnažte sa zistiť ako sa čo nastavuje priamo na mieste. Buď to bude trvať veľmi dlho alebo na to neprídete bez návodu vôbec a kúzlo okamihu pominie a bude po krásnom zábere.

Ak si prečítate návod a spoznáte ovládanie a funkcie Vášho kompaktu, všetkých 9 predchádzajúcich rád zvládnete úplne v pohode. Návod Vás nenaučí ako lepšie fotografovať ale naučí Vás ovládať fotoaparát aby ste mohli lepšie fotografovať.

[divider]

 

Máte aj Vy nejakú užitočnú radu pre začínajúcich fotografov na ktorú sme zabudli ? Podeľte sa o ňu a predajte nadobudnuté skúsenosti ďalej. Začiatočníci Vám budú určite vďační.