Ako hromadne zmenšiť fotografie na Facebook

Určite poznáte tú situáciu keď sa vrátite z dovolenky alebo výletu domov s množstvom fotografií ktoré chcete ukázať priateľom napríklad na Facebooku. Či z nich už vytriedite tie menej podarené alebo nie stále ich tam je veľa a stále sú príliš objemné a nahrávanie je pomalé. Najoptimálnejšie je fotografie pred nahrávaním na Facebook alebo do online galérií zmenšiť a optimalizovať v nejakom grafickom programe. Dnes Vám ukážem ako sa to robí hromadne behom pár sekúnd v programe IrfanView ktorý je úplne zdarma. Ten zvládne po nainštalovaní dodatočného pluginu zobraziť a zmenšiť aj RAW súbory bez potreby ich predchádzajúcej konverzie.

Stiahnite si program IrfanView na nasledujúcej adrese a nainštalujte ho:

[alert alert_type=“info“ ]

Oficiálna stránka programu: www.irfanview.com

IrfanView program: link

IrfanView plugin na otvorenie RAW súborov: link

IrfanView slovenčina: link

[/alert]

Ak už máte program IrfanView nainštalovaný otvorte v ňom prvú fotografiu z adresára v ktorom sa nachádzajú ostatné fotografie na zmenšenie. Kliknite na klávesnici na písmeno B alebo prejdite cez menu na: Súbor – Hromadná konverzia/Premenovanie.

irfanview-hromadna-konverzia

V pravom okne by ste mali mať vďaka otvoreniu prvej fotografie načítaný samotný adresár z ktorého chcete zmenšovať fotografie. Označte tie ktoré chcete zmenšiť a tlačítkom Pridať ich umiestnite do spodného okna: Vstupné súbory.

irfanview_01

V ľavom okne v záložke Vykonať zaškrtnite možnosť Hromadná konverzia – premenovať výsledné súbory.  To zabezpečí aby Vaše fotografie v pôvodnej veľkosti ostali nedotknuté a program okrem zmenšenia upravované fotografie aj premenoval. V záložke Nastavenie hromadnej konverzie nastavte ak už nie je výstupný formát súboru na JPG – JPG-JPEG Formát. Kliknite vedľa na Nastavenia pre detailnejšie nastavenie kvality výstupného súboru.

irfanview_02

Kvalitu nastavte na 95 čo zaručí priateľnú kompresiu bez pozorovateľných skreslení samotnej fotografie. Ostatné políčka môžete nechať odkliknuté ako je na obrázku. Kvalitu môžete nastaviť podla seba neodporúčam však ísť pod 90, nakoľko už budú na fotografii pozorovateľné vady spôsobené kompresiou. Po nastavení kliknite na OK čím sa nastavenie uloží a okno sa zavrie.

irfanview_06

V okne Nastavenia hromadnej konverzie ešte zaškrtnite možnosť Použiť rozšírene nastavenia a kliknite na tlačítko Rozšírene nastavenia.

irfanview_03

V otvorenom okne nastavte položky tak ako sú na obrázku. Zaškrtnite položku Zmena veľkosti, a v nej Nastaviť dlhú stranu na 960 pixelov. Táto veľkosť je vhodná pre nahrávanie fotografií na Facebook nastaviť však môžete ľubovoľnú veľkosť, pre zobrazenie na webových stránkach odporúčam nastavenie od veľkosti 800 pixelov po 1024 pixelov. Tých 960 pixelov je taký zlatý stred ktorý je možné bez problémov použiť aj na iných sociálnych sieťach a galériach. Nezabudnite zaškrtnúť aj položky Zachovať pomer strán aby sa fotografie nezdeformovali a položku Použiť prevzorkovaciu funkciu na zaostrenie zmenšených fotografií. Kliknutím na tlačítko OK nastavenia uložíte a okno sa zavrie.

irfanview_07

V okne Nastavenie hromadného premenovania nastavte Vzorku názvu na: zmensene_$N . Toto nastavenie premenuje a uloží  zmenšené fotografie so starým názvom pred ktorým bude vždy slovo zmensene a budete mať tak výborný prehľad ktoré fotografie sú originál a ktoré zmenšené. Vďaka tomu vyberiete len súbory ktoré sú fakt zmenšené a nebudete na Facebook nahrávať pôvodné veľké fotografie. V okne Výstupný priečinok pre spracované súbory kliknite na tlačítko: Použiť aktuálny priečinok pre nastavenia zhodného priečinku s originálnymi fotografiami. Môžete kľudne vytvoriť v priečinku adresár Zmenšené a ukladať prerobené fotografie tam, je to už na Vás ako Vám to viac vyhovuje.

irfanview_04

Ak máme potrebné súbory zvolené a nastavenia uložené, môžeme kliknúť na tlačítko Spustiť, čím spustíme samotné hromadné zmenšenie s premenovaním a následným uložením zvolených fotografií.

irfanview_08

V okne sa zobrazí informácia o konverzii aj s informáciou o prípadných chybách. Tie sa najčastejšie vyskytnú ak nie je súbor podporovaný alebo sa už v priečinku súbor s rovnakým názvom nachádza. Tomu sme sa však vyhli stiahnutím a nainštalovaním pluginu na otváranie rôznych typov súborov a nastavením premenovania zmenšených fotografií.

irfanview_09

Teraz už len stačí kliknúť na tlačítko Koniec a zatvorením samotného okna programu IrfanView napríklad stlačením Esc na klávesnici. Zmenšené fotografie sa nachádzajú v rovnakom priečinku ako pôvodné veľké, a ako som už písal sú ľahko rozoznateľné vďaka slovu zmensene na zaciatku názvu. Teraz ich môžete nahrať na Facebook a pochváliť sa Vašim priateľom omnoho rýchlejšie ako by ste čakali pri nahrávaní veľkých pôvodných fotografií.

Pôvodné fotografie mali pred zmenšením 48MB a po zmenšení len 1,48MB čo je podstatný rozdiel! Budeme radi ak sa s nami podelíte o Vaše skúsenosti a tipy s nahrávaním fotografií na Facebook a iné sociálne siete a galérie.

TIP: Rozhovor s autorom programu IrfanView.