Ako na lepšie fotografie v Samsung Galaxy Note 9

Ak ste šťastný majiteľ smartfónu Samsung Galaxy Note 9, prípadne nešťastný majiteľ ktorý si nevie správne nastaviť fotoaparát tak čítajte ďalej. Dnes Vám ukážem ako si v tomto smartfóne nastaviť fotoaparát a ako dosiahnuť pri fotografovaní tie najlepšie výsledky.

Najprv si predstavme samotný fotoaparát v Samsung Galaxy Note 9. Budeme sa baviť len o zadnom fotoaparáte a vôbec si nebudeme všímať predný selfie fotoaparát. Dúfam že mi všetci selfiečkári odpustia a niečo sa priučia aj o zadnom skutočnom fotoaparáte. Fotoaparát ma teda snímač 12Mpx (f/1.5, f/2.4) so širokoúhlym objektívom a 12Mpx (f/2.4) s klasickým „tele“ objektívom, ktorý má 2 násobné ohnisko oproti širokouhlému (ohnisko môžeme približne svojím rozsahom prirovnať k pevnému 35mm objektívu pri zrkadlovkách). Variabilná clona pri širokouhlom objektíve reaguje na množstvo dopadaného svetla na snímač a prepína sa medzi dvoma hodnotami f/1.5 a f/2.4. Pri veľmi svetlej scéne je to clona f/2.4 a pri tmavých scénach s nedostatkom svetla clona f/1.5. A teraz už poďme k radám, ako dosiahnuť tie najlepšie výsledky.

Vždy čistý objektív!

Dbajte na to aby ste mali sklíčko objektívu vždy čisté. Najčastejším problémom pri fotografovaní smartfónom bývaju zahmlené fotografie, čo je spôsobené odtlačkom prsta na objektíve. Pred fotografovaním vždy skontrolujte prípadne očistite objektív o tričko alebo akúkoľvek bavlnenú tkaninu. Pozor na umelé textílie ktoré objektív nevyčistia, len rozotrú špinu po sklíčku ešte viac, prípadne môžu objektív aj  poškriabať.

Choďte do nastavení fotoaparátu!
Pred fotením si nastavte fotoaparát v menu tak aby naplno využil možnosti snímača. Tu je zoznam všetkých funkcií a ako by mali byť nastavené pre dosiahnutie najlepších výsledkov:

 • Veľkosť fotografie: 4:3 (12 MP) 4032×3024
 • Veľkosť videa: Minimálne FHD 1920×1080
 • Optimalizátor scén: Ponechajte zapnuté (pri špecifických svetelných podmienkách ktoré nerozozná prípadne vyhodnocuje zle, môžete túto funkciu vypnúť)
 • Časovač: Vypnuté
 • HDR (sýte farby): Automaticky
 • Sledovať zaostrenie: Vypnuté (zapnite v prípade že fotografujete šport alebo pohybujúcich sa ľudí)
 • Super spomalené: Nastavte v prípade točenia spomalených videí, na fotografovanie táto funkcia nemá vplyv
 • Detekcia chýb: Zapnuté (upozorní Vás napríklad ak máte špinavý objektív, ak ste si prečítali prvý krok tak sa Vás to samozrejme netýka)
 • Fotografia pohybu: Vypnuté (zbytočne zahlcuje pamäť snímaním videa ku každej fotografii)
 • Stabilizácia videa: Zapnuté
 • Čiary mriežky: 3×3 (pomôže Vám mať rovné fotografie)
 • Zaznamenávanie polohy: Ak chcete mať vo fotke informáciu kde ste ju fotili zapnite si túto funkciu (vyššia spotreba batérie)
 • Kontrolovať fotografie: Zapnuté (viete si hneď po odfotení skontrolovať kvalitu fotografie)
 • Rýchlo otvoriť fotoaparát: Zapnuté (dvojitým stlačením tlačidla napájania pri vypnutom displeji zapnete fotoaparát)

 

 

Používajte korekciu expozície
Kliknutím na displej na časť scény pri fotografovaní nastavíte kam objektív zaostrí a kde snímač odmeria osvetlenie scény podľa ktorej nastaví čas, clonu a ISO (v prípade fotenia na automatiku). Pri východe alebo západe slnka odporúčam kliknúť na časť scény kde sa nachádza slnko. Počas dňa pri dobrom osvetlení kliknite na najdôležitejší objekt na fotografii, tým zabezpečíte že nebude prepáleny alebo tmavý a bude dokonale ostrý. Po kliknutí na šasť scény sa vedľa krúžku ktorý zobrazuje oblasť zaostrenia a merania zobrazí aj žiarovka s posuvníkom. S ňou si viete ťahaním dole alebo hore ešte doladiť expozíciu (korekcia expozície) do plusu alebo mínusu a nastaviť tak optimálne svetelné podanie na fotografii.

Zoomujte len opticky!
Pri fotografovaní používajte len širokouhlý objektív (režim ktorý sa automaticky zapne pri spustení fotoaparátu) alebo kliknutím na ikonku (x2) v pravom  rohu zoom objektív (dvojnásobné priblíženie oproti širokouhlému). Tieto scény už nepribližujte nakoľko potom používate už len digitálny zoom ktorý znižuje kvalitu nasnímaných fotografií. Info: Zoomovať sa dá aj pridržaním a ťahaním ikony spúšte, takto je však ťažké trafiť optický a nie digitálny zoom.

Ak nie ste lenivý používajte PRO režim!
V PRO režime viete mať všetky nastavenia fotoaparátu plne pod kontrolou. Musíte však rátať s tým že sa budete musieť naučiť ako funguje expozícia, že každá funkcia ovplyvňuje tú druhú a na čo je tá ktorá funkcia fotoaparátu. Ak sa Vám to učiť nechce ostaňte radšej pri automatickom režime, ktorý Vám prinesie omnoho viac radosti z fotografovania.

JPEG alebo RAW?
Ak by sme si tu dnes písali o fotografovaní zrkadlovkou, napíšem Vám jednoznačne RAW a bodka. Fotografovanie smartfónom je však špecifické a nie je to také jednoznačné. Ja osobne odporúčam fotiť v smartfóne do formátu JPEG. Hlavne pre zjednodušenie fotografovania a ušetrení času. Fotografovať so smartfónom chce väčšina ľudí rýchlo nekomplikovane a divácky príťažlivo. Výrobcovia smartfónov o tom vedia a preto sú fotografie v JPEG formáte už softvérovo spracované tak aby vyzerali pre oko čo najlákavejšie a nemuselo sa s nimi už nič robiť. Fotografovanie do RAWu v smartfóne znamená že dostanete fotografiu ktorá nebude vyzerať tak ako na displeji smartfónu ale surové nespracované dáta zo snímača ktoré budete musieť upraviť (vyvolať) v nejakom grafickom programe. Nakoniec zistíte že pre dosiahnutie toho istého výsledku ako pri JPEG formáte miniete kopec času a ak neviete s grafickým programom pracovať aj kopec nervov. Tak či tak nakoniec fotografie zo smartfónu z RAW uložíte vo formáte JPEG, umiestnite na sociálnu sieť alebo ju priamo na displeji smartfónu ukážete svojim kamarátom. Takže jednoznačne v smartfóne fotografujte do formátu JPEG a využite to že foto postprocessing za Vás spravili vo fabrike kde smartfón vyvíjali.

Dolaďte svoje fotografie
Ak s fotografiami nie ste predsa len spokojný, dolaďte si ich jednoducho v grafickom programe Snapseed priamo v smartfóne. Snapseed ponúka kopec jednoduchých ale aj pokročilých možností editácie fotografií. Je zdarma a funguje snáď na všetkých mobilných operačných systémoch a ich verziách. Ak chcete vedieť ako upraviť fotografiu v aplikácií Snapseed, na mojom Instagramovom profile som zopár tipov pripravil. Stači si môj profil otvoriť a nájdete ich pod informáciami o  profile, pod položkami: Z foto kychyne (viď. foto).

https://www.instagram.com/fotorado

Ak máte nejaké tipy, alebo nejaké otázky napíšte ich do komentáru alebo do správy na mojom Instagrame. Rad ich zodpoviem prípadne doplním do článku.