Ako nastaviť Adobe Camera Raw

Často sa stretávam s fotografmi, ktorí spracovávajú svoje fotografie v Adobe Camera Raw, ale nemajú ho správne nastavený. Vo väčšine prípadov o nejakom nastavení ani netušia a používajú ho s inštalačnými defaultnými nastaveniami. Formát RAW ponúka kvalitný nekomprimovaný výstup a bola by ho škoda degradovať nesprávnym nastavením v tak špičkovom editore akým je Adobe Camera Raw. Toto nastavenie je pri tom veľmi jednoduché, prehľadné a nezaberie Vám viac ako zopár sekúnd. Tak isto je dôležité upravené fotografie aj ukladať v správnom formáte so správnym nastavením aby sme výsledok našej práce nezničili v poslednom kroku.


Postup

Otvorte editor Adobe Camera Raw a kliknite v jeho spodnej časti na text s informáciami o aktuálnom nastavení.
adobe-camera-raw-nastavenie-01

V otvorenom okne   Workflow Options (Nastavenie pracovného prostredia)  , nastavte položky:

Space (farebný priestor)

Ak uverejňujete fotografie len na internete alebo ich predvádzate len na monitore, prípadne televízore nastavte priestor na   sRGB  . Toto nastavenie je optimálne hlavne preto, že nemusíte väčšinou dodatočne nastavovať farebný profil aj na monitoroch aby sa fotografia zobrazovala v správnom farebnom podaní. Ak chcete aby Vaše fotografie mali živšie farby, hlavne v zelenej a modrej škále a chcete ich tlačiť, použite profil AdobeRGB. Pozor pri tomto profile musíte správne nastaviť farebný profil aj v nastaveniach monitora (grafickej karty), na ktorom budete fotografie prezerať. Tak isto musíte mať správne nastavený farebný profil aj na tlačiarni. Ak tieto nastavenia farebných profilov nespravíte, fotografia nebude mať to správne farebné podanie a dôjde pri prezeraní alebo tlačení k ich farebnej degradácii. Ostatné farebné profily sa používajú pri profesionálnej (reklamnej) tlači a ich nastavenia sa zhodujú s nastavením Adobe RGB, vrátane farebných profilov na externých zariadeniach. Kto nastavuje inú farebnú hĺbku ako sRGB alebo AdobeRGB, mal by mať v tejto problematike jasno a tento návod je pre neho nepotrebný. Z toho vyplýva, že pre bežného užívateľa, ktorý nahráva fotografie na internet, ukazuje ich na monitore svojej rodine a sem tam si niektorú vytlačí je najlepší farebný profil   sRGB   s ktorým nič nepokazí.

Depth (farebná hĺbka)

Tu platí, čim viac tým lepšie, preto nastavte hĺbku na maximum čiže v našom prípade na   16 bit  -ov. Pri 8 bit-och sú na obrysoch a v detailoch viditeľnejšie prechody medzi kontrastnými časťami fotografie a fotografia trpí často vo svetlých častiach tzv. posterizáciou (zašumením). Samozrejme tieto rozdiely sú pozorovateľné hlavne pri veľkom priblížení alebo na vytlačených fotografiách. Ak ste sa rozhodli pracovať s formátom RAW zrejme Vám ide o kvalitu, preto si nastavte aj farebnú hĺbku na maximálnu kvalitu. Takéto nastavenie Vám zabezpečí, že ak si raz kúpite profi monitor alebo tlačiareň nebudete dodatočne musieť meniť hĺbku na fotografiách ešte raz a vždy budete pracovať s najkvalitnejším výstupom.

Image sizing (veľkosť fotografie)

Toto nastavenie ponechajte v defaultnom (základnom) nastavení podľa rozlíšenia fotoaparátu. Nastavenie v Megapixloch (MP) by sa malo zhodovať s rozlíšením snímača vo fotoaparáte. Na ukážke sme použili fotoaparát Nikon D90 ktorý má rozlíšenie 12,2MPix a to sme aj ponechali. Nezabudnite, že ak máte viac fotoaparátov je nutné nastaviť rozlíšenie podľa toho, z ktorého z nich práve spracovávate fotografie.

Resolution (rozlíšenie)

Toto nastavenie je dôležité hlavne ak budete fotografie tlačiť a nastavuje sa podľa použitej tlačiarne. Ak neviete, čo s tým, je dobré ponechať nastavenie na   300 pixlov  . Toto rozlíšenie je dostatočné ak sa neskôr rozhodnete fotografie predsa len vytlačiť. Formát RAW nám však ponúka tú skvelú možnosť, že je v ňom možné meniť tieto nastavenia kedykoľvek a fotografie s novými hodnotami ukladať.

adobe-camera-raw-nastavenie-02

Nové nastavenia by sa mali zobraziť v spodnom informačnom riadku, ktoré Vás stále informuje o aktuálnom nastavení farebného profilu, veľkosti fotografie, farebnej hĺbky a rozlíšení. Takto máte stále istotu, že pracujete s tými správnymi nastaveniami bez potreby ich kontroly v ovládacom paneli.

adobe-camera-raw-nastavenie-03

Ak už máte fotografiu upravenú a chcete ju uložiť kliknite na   Save Image (Uložiť fotografiu)   v ľavej spodnej časti Adobe Camera Raw. V otvorenom okne   Save Options (Nastavenie uloženia)   na záložke   Destination (Umiestnenie)   nastavte kam sa má upravená fotografia uložiť. V okne   File Naming (Nazvanie súboru)   nastavte ako sa má upravená fotografia volať, tak aby ste v tom mali prehľad a nemiešali sa Vám pôvodné a upravené fotografie. V spodnej časti tohto okna nastavte   File Extension (Prípona súboru)   na   .tif  , práve tento typ súborov dokáže v sebe uchovať bez komprimácie všetky informácie (farebná hĺbka, farebné podanie, detaily), ktoré fotografia obsahuje.

V okne   Format   nastavte ak ešte nie je   TIFF  ,   Metadata   (EXIF, IPTC, Copyright) na   All   a   Compression   na   None  . Takéto nastavenia nám uložia fotografiu vo formáte TIFF a ponechajú vo fotografii všetky potrebné informácie a uložia ju bez kompresie, čiže v maximálnej možnej kvalite.

adobe-camera-raw-nastavenie-04

Počas ukladania sa v ľavej spodnej časti vedľa tlačidla   Save Image (Uložiť fotografiu)   zobrazuje stavová informácia o ukladaní fotografie. Dĺžka ukladania fotografie vo formáte TIFF je závislá na veľkosti operačnej pamäte a hlavne na výkone procesora na danom počítači, v ktorom fotografiu ukladáme.

adobe-camera-raw-nastavenie-05

Takéto nastavenia v Adobe Camera Raw, ako sme si dnes ukázali, by Vám mali priniesť tie najlepšie výsledky, ktoré môžete na domácich počítačoch so systémom Windows dosiahnuť. Nebude s nimi problém fotografie zverejniť na internete, vytlačiť ich vo fotolabe alebo ich predať v online fotobanke.