Ako odstrániť vinetáciu v Adobe Camera Raw

Ak sa na Vašich fotografiách objavia tmavé rohy, vedzte že sa jedná o vinetáciu. Vinetáciu spôsobuje  samotná konštrukcia objektívu ale aj používanie rôznych filtrov.

Ak fotíte do formátu RAW je oprava vinetácie veľmi jednoduchá. V RAW editore Photoshopu, Adobe Camera Raw otvorte fotografiu a tam sa presuňte na okno Lens Corrections.

Oprava vinetácie v Photoshope

Aktivujte ponuku Enable Lens Profile Corrections. Ak používate značkový objektív a vo fotografii sa nachádza EXIF informácia o tomto objektíve, Camera Raw si ho vyberie v zozname modelov automaticky a opraví vinetáciu podľa uloženého profilu.

Oprava vinetácie v Photoshope

Každý objektív má úplne inú intenzitu vinetácie, väčšina z nich vinetuje len na určitých ohniskových dĺžkach (hlavne na najväčších zoomoch). Tieto informácie má Camera Raw uložené v profilových databázach a podľa toho ich automatický upravuje.

Samozrejme vinetácia sa mení aj podľa svetelných podmienok alebo použitia rôznych filtrov (polarizačný,prechodový a pod.) a preto nie je automatika vždy dokonalá. Na takéto úpravy automatiky slúžia posuvníky Correction Amount dole, ktorými viete korigovať mieru úpravy.

Viac príbehov
Foto: Juneková Andrea - Eko ďalej 1
Súťaž Foto roka 2013