Dnes Vám prinášam zopár zaujímavých záberov ktoré zverejnila agentúra NASA na svojej stránke. Ide o zábery ktoré súvisia s fotografovaním na vesmírnej stanici vrátane záberov na používanú fototechniku. Tak ako je to už dlhé roky v NASA zvykom, fotografuje sa fotoaparátmi značky Nikon a rôznymi aj upravovanými objektívmi medzi ktorými prevažujú hlavne širokouhlé objektívy. Na teleobjektívoch sú väčšinou nasadené filtre proti ultrafialovému žiareniu ktoré je vo vesmíre omnoho silnejšie ako na zemi. Fotoaparáty používane na fotenie vo vesmírnej stanici ISS sa však musia vymieňať minimálne raz za rok, nakoľko vesmírne žiarenie poškodzuje snímače.
Väčšinu záberov fotografuje lekár Don Pettit, nakoľko astronauti nemajú počas nabitého denného programu na takéto veci čas. Podľa informácií je ale na palube niekoľko vášnivých fotografov aj Canonistov. Predstavte si tú nočnú moru že ste ako Canoňak uzavretý niekoľko mesiacov v malej miestnosti kde sú len fotoaparáty značky Nikon a to vo veľkom množstve!
Don Pettit počas voľných chvíľ ktoré ma na stanici našťastie dostatok, vyfotografuje denne niekoľko tisíc záberov. O všetky fotoaparáty sa je treba starať, či už výmenou kariet, sťahovaním snímkov, čistením optiky, nastavovaním a zaostrovaním alebo samotným fotografovaním. Fotografovanie na vesmírnej stanici nie je jednoduché nakoľko sa stanica pohybuje voči zemi rýchlosťou 8km/s a ak chcete odfotografovať nejakú konkrétnu časť zeme je potrebné byť pripravený na daný moment keď sa v priezore stanice objekt objaví.
Medzi najzaujímavejšie zábery určite patria tie fotené s dlhým časom kde je pekne vidieť pohyb vesmírnych telies a pohyb samotnej stanice. Fotografuje sa výlučne do formátu RAW a zábery sa odosielajú na zem do riadiaceho centra raz týždenne.
Tak si nasledujúce fotografie vychutnajte, určite si prídu na svoje ako fotografi tak aj priaznivci vesmíru a samozrejme hlavne Nikoňáci.
Zdroj: NASA a Spiegel.de