Ako si urobiť krásne Vianočné fotky?

Výnimočné chvíle s rodinou a priateľmi si cez sviatky nielen poriadne užite, ale nezabudnite ich aj zvečniť! Nechajte sa inšpirovať niekoľkými tipmi, vďaka ktorým budú fotografie z Vianoc a Silvestra vhodné aj do rámika.

vianocny-stromcek

Nespoliehajte sa na telefón
Drvivá väčšina mobilných telefónov je dnes síce vybavená fotoaparátom. Maličké zariadenie, ktoré sa v tenkom tele o miesto delí s ďalšími technológiami, však v prítmí svetielok zo stromčeka či na silvestrovskom ohňostroji nemá šancu. Blesk, ak je vôbec k dispozícii, však pripraví nielen vás o batériu ešte pred rozoslaním polnočných SMSiek, ale aj výsledné fotografie o atmosféru. Stavte preto na klasický fotoaparát. „Aj kompakty v najdostupnejšej cenovej kategórii dnes vďaka moderným objektívom a snímačom mnohonásobne prevyšujú fotoaparáty na mobiloch a ponúkajú kvalitu obrazu a funkcie, ktorým smartfóny konkurovať nedokážu,“ hovorí Filip Barták zo spoločnosti Nikon.

Dokonalý rodinný portrét
Keď sa na Vianoce zíde celá široká rodina, príležitosť na spoločnú fotografiu nesmie prekĺznuť pomedzi prsty. Ľahšie sa to však povie, ako urobí. Tu je pár tipov:

  • Vyhnite sa kompozícii futbalového mužstva pred stromčekom – použite podstavce, stoličky, lavičky či schodíky a vytvorte iné pozície, uhly tela a priestor medzi jednotlivými členmi rodiny. Ak nemáte rekvizity, usporiadajte rodinu do trojuholníkovej kompozície podľa výšky, s najvyšším alebo najnižším členom uprostred. Osoby na kraji postavte o niečo bližšie k fotoaparátu než osoby uprostred.
  • Uistite sa, že všetci vidia na fotoaparát, vtedy bude vidno aj ich tváre na snímke.
  • V ideálnom prípade postavte fotoaparát na statív, aby ste sa mohli sústrediť už len na zachytenie výrazov tváre. Ak chcete byť na snímke tiež, použite samospúšť!
  • Britský kráľovský fotograf Patrick Lichfield mal skvelý trik, ktorý použil na svadbe princa a princeznej z Walesu. Vo vrecku mal skrytú píšťalku, na ktorú zapískal a na fotke zachytil prekvapené pohľady hostí nasledované smiechom.

Napovedzte fotoaparátu, čo budete fotiť
Ak ignorujete možnosti fotoaparátu, kvalita snímok trpí. Zoznámte sa s jeho funkciami a napovedzte mu využívaním prednastavených programov a scén ako: nočná krajina, interiér, portrét a podobne. Prístroj tak môže zvoliť optimálne nastavenia pre dokonalý obrázok. „Myslite tiež na to, že v šere majú slabšie vreckové fotoaparáty problém zaostriť na väčšie vzdialenosti. Silvestrovský koncert na námestí sa tak budete márne snažiť odfotiť, ak stojíte na konci davu. V takom prípade si buď zabezpečte zrkadlovku, alebo vám neostáva iné, ako pretlačiť sa do prvého radu,“ usmieva sa F.Barták.

Silvestrovský tip do vrecka:
Ľahký ako pierko, dotykový a nie väčší od kreditnej karty. Nenechajte sa na silvestrovskej párty obmedzovať rozmernými fotoaparátmi, ktoré musíte buď neustále držať v ruke, alebo riskovať, že si ich niekto „požičia“. Štýlový drobček Nikon COOLPIX S02 môžete mať stále pri sebe a ani to nepocítite! Napriek miniatúrnemu telu tento šperk medzi fotoaparátmi ponúka rozlíšenie až 13 megapixelov, trojnásobný optický zoom, Full HD video a úctyhodných 7,3 GB vnútornej pamäte!

nikon-s02

Vianoce z novej perspektívy
Rodinná fotografia pri štedrej večeri či zamilovaný spoločný autoportrét na dĺžku ruky pod stromčekom – žiaden problém pre Nikon COOLPIX S6600! S rozlíšením 16 megapixelov, 12-násobným optickým zoomom a Full HD videom zachytí každý moment sviatočnej pohody a vďaka inteligentným funkciám, zabudovaným efektom a filtrom sa postará aj o to, aby ste na fotke vyzerali čo najlepšie. Jeho najväčším esom v rukáve je však výklopný otočný LCD displej a ovládanie gestami, ktoré vám odteraz dovolia dívať sa na svet doslova z akéhokoľvek uhla!

nikon-s6600