Ako ukladať a triediť fotografie

Veľa fotografov má dilemu ako si správne ukladať a triediť fotografie v počítači a v zálohách na externých diskoch. Na túto otázku samozrejme neexistuje jedna univerzálna odpoveď, ktorá by bola ideálna pre všetkých používateľov. Každý si fotografie ukladá a triedi rôzne, má v tom systém, prehľad a tak mu to vyhovuje. Tým, ktorí si svoj systém už našli, sú naň zvyknutí a hlavne v ňom majú prehľad odporúčam pri tomto systéme aj ostať a používať ho naďalej. A pre tých čo svoj systém triedenia ešte len hľadajú, ukážem ako to robím ja a o čom si myslím, že je to najlepšie možné riešenie.

Fotografie sťahujem na pevný disk do počítača tak, že si SD kartu z fotoaparáta vložím do USB čítačky pamäťových kariet a tú pripojím k počítaču. Ak na sťahovanie používam notebook, ktorý má integrovanú čítačku kariet, používam vždy tú nakoľko prenos fotografií je vždy rýchlejší ako cez USB port a bola by škoda nechať ju zapadať prachom. Nikdy nepripájam fotoaparát USB káblom k počítaču, nakoľko si na ňom nechcem zničiť port a chcem predísť poškodeniu pri prípadnom elektrostatickom výboji. Adresár s fotografiami na pamäťovej karte si otvorím v programe TotalCommander v ľavom okne a v pravom okne si otvorím a vytvorím zložku do ktorej budem fotografie z SD karty kopírovať. Na kopírovanie používam vždy program TotalCommander, nakoľko mám v jednom okne dokonalý prehľad a kontrolu nad celou štruktúrou adresárov a zároveň nad tým čo už mám nakopírované (zálohované).

Neodporúčam sťahovať fotografie cez nejaký s fotoaparátom dodávaný program, ktorý si štruktúru adresárov vytvára sám. Fotografie v danom programe máte síce zoradené pekne prehľadne ale ak ho prestanete používať alebo donesiete disk s fotografiami k známemu, ktorý nemá tento program nainštalovaný, stratíte sa v danej adresárovej štruktúre ako v džungli a o neprehľadnosti pri zálohovaní na externý disk pri takomto systéme ani nevravím.

disk

Na disku mám vytvorený adresár Foto, v ktorom si vytváram podadresáre, do ktorých ukladám fotografie. Pozor tento adresár si vytvorte vždy na inom ako systémovom disku, na ktorom je nainštalovaný operačný systém. Väčšina počítačov má disk rozdelený na dve časti pričom C je časť systémová, na ktorej je nainštalovaný operačný systém a všetky jeho súčasti a D časť, do ktorej si môžete ukladať Vaše dokumenty a samozrejme fotografie. Najideálnejšie by bolo mať v počítači fyzicky ešte iný disk, na ktorý by sa fotografie ukladali, ale to už rozoberať nebudeme a budeme pracovať s tým, čo máme.

Takže mám vytvorený adresár Foto, v ktorom mám podadresáre podľa rokov, aktuálne ukladám do adresára 2013 a v ňom si už vytváram adresáre pre fotografie. Tie nazývam tak, aby som v tom mal dokonalý prehľad, poriadok a aby sa mi pri pohľade na adresáre s fotografiami nespravilo zle, že v nich musím niečo hľadať. Napríklad ak som bol 26.10.2013 vo Vysokých Tatrách na Zbojníckej chate nazvem adresár s fotografiami: 26.10.13 Vysoké Tatry – Zbojnícka chata a ten sa nachádza v adresári Foto a v podadresári 2013. Takže celá cesta k fotografiám z daného dňa vyzerá na disku takto jednoducho a prehľadne:

D:/Foto/2013/26.10.13 Vysoké Tatry – Zbojnícka chata

Premýšľal som, či si vytvorím podadresáre aj pre každý mesiac zvlášť ale to sa mi už zdalo príliš preadresárované a nakoľko fotografujem prevažne len cez víkendy aj nepotrebné. Ak by som sa fotografovaním živil a fotografoval každý deň, určite by som si fotografie pri tom množstve triedil aj podľa mesiacov. Takýto jednoduchý systém adresárov mi zaručuje, že aj keď ich nebudem prezerať cez program, ktorý triedi fotografie automaticky podľa dátumov vytiahnutých z EXIFu, budem v tom mať prehľad a bude mi hneď na prvý pohľad jasné, ktorý adresár obsahuje aké fotografie a z ktorého dňa. Až takto nakopírované fotografie v adresároch potom následne otváram v grafických programoch a pracujem s nimi ďalej.

V týchto adresároch si nikdy nenechávam všetky fotografie ale snažím sa ich vytriediť. Všetky rozostrené a nepodarené zábery mažem natrvalo ihneď po nakopírovaní aby zbytočne nezaberali miesto, nakoľko by som sa k ním už aj tak nikdy nevrátil. Toto triedenie si môžete uľahčiť v nejakom programe na správu fotografií ako Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio alebo Nikon View NX, ktorý používam aj ja a viem si v ňom fotografie zoradiť podľa hodnotenia a priradiť k ním rôzne štítky alebo kľúčové slová ktoré mi uľahčujú finálne triedenie.

adresar

Fotografie si nikdy nenechávam len v počítači na disku ale zálohujem si ich aj na externý pevný disk a ak sú pre mňa veľmi hodnotné ešte aj na DVD médium, najlepšie 2 kópie, pričom každá sa nachádza na inom mieste v prípade požiaru alebo krádeže. Na externom zálohovacom disku (médiu) udržiavam rovnaký systém ako v počítači, takže fotografie sú v adresári Foto, v ktorom sú podadresáre s rokom a v ňom následne adresáre z konkrétneho dňa s fotografiami.

V poslednom čase som čítal množstvo názorov, že najlepšie je zálohovať svoje fotografie priamo na SD kartách, ktoré sú pre tento účel najbezpečnejšie a ak ich nepoužívate len si na nich nakopírujete fotky a uložíte ich aj najtrvácnejšie zo všetkých zálohovacích médií. Ale to sa už dostávame k článku: Kde si zálohovať fotografie a ten Vám prinesiem až nabudúce.