Canon alebo Nikon?

Túto základnú otázku riešia väčšinou užívatelia, ktorí prechádzajú z kompaktu na zrkadlovku, alebo zrkadlovkári používajúci inú značku, ktorí sa práve „prebudili“. Pre nováčikov to býva najčastejšia dilema a ak sa pre jednu značku rozhodnú, v 99% prípadov pri nej už ostanú.  Prechod k zrkadlovkám je na celý život a späť ku kompaktom sa vráti len mizivé percento užívateľov. Preto si dobre svoje rozhodnutie premyslite pokiaľ je čas a ešte sa len rozhodujte. Ktorú z týchto dvoch značiek teda začiatočníkom poradiť? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko každá značka má svoje výhody. Povedzme si aspoň na čo by sa mal zamerať nováčik, ktorý sa práve rozhoduje do ktorého rybníka skočí?

Woman referee with card on white

Pred nákupom si je dobré ujasniť na čo budete fotoaparát využívať a aké objektívy k tomu budete potrebovať. Spravte si prieskum trhu, ktoré objektívy Vám najviac vyhovujú a pre ktorú značku sú dostupné. Ak budete chcieť ostať pri bežných setových objektívoch alebo objektívoch od iných výrobcov,  bude vhodnejšou voľbou Nikon. Ak budete chcieť časom prejsť na kvalitné profesionálne sklá, lepšou voľbou bude Canon. Aj to však už pomaličky prestáva platiť nakoľko obaja výrobcovia sa snažia kvalitou konkurenciu predbehnúť a zatiaľ sa im v tomto smere darí veľmi dobre.

Pozrite sa v online galériách na fotografie, ktoré sa Vám najviac páčia a vyzerajú tak ako by ste chceli aby vyzerali Vaše fotografie, akým fotoaparátom a objektívom boli nasnímané. Urobte si prieskum aj medzi kamarátmi, kto používa akú značku, aby ste si v budúcnosti vedeli navzájom požičiavať objektívy. To ktorú značku používa Váš kamarát, patrí medzi najčastejšie dôvody nováčikov, pre ktorú sa nakoniec aj rozhodnú.

Sledujte technický vývoj jednotlivých značiek,  nakoľko objektívy Vám ostanú ale telo budete meniť častejšie ako by ste čakali.  Prechod z Canonu na Nikon alebo naopak bude pre Vás v budúcnosti znamenať výmenu všetkých objektívov, ktoré ste si časom kúpili. Preto väčšina užívateľov ostáva verná značke, pre ktorú sa rozhodli a je ochotná jej odpustiť mierne prešľapy a zakopnutia.

Pre nás používateľov fotografickej techniky je veľmi dobré, že Canon a Nikon medzi sebou bojujú aj medzi ich používateľmi.  To totiž núti obe firmy vždy zdokonaľovať svoje produkty a z toho máme najväčší prospech práve my Nikoňáci a Canoňáci.

Hlavné výhody oboch značiek:

[row] [col width=“six“]

Nikon

 • Veľký sveteľný optický hľadáčik
 • Množstvo kompatibilných objektívov
 • Prepracovanejšie ovládanie
 • Lepšie vyladený čip
 • Lepšie fotografovanie s bleskom
 • Odolné telá aj v lacnejších modeloch
 • Žlto-čierny popruh

 

[/col] [col width=“six“]

Canon

 • Rýchle ostrenie
 • Kvalitné profesionálne objektívy
 • Lepšia kvalita pri nahrávaní videí
 • Lepšie podanie farieb hlavne pri portrétoch
 • Lepší náhľadový LCD displej
 • Nižšia nákupná cena
 • Červeno-čierny popruh
[/col] [/row]

Výsledok

1:1

 

Ak máte dobrodružnejšiu povahu, máme pre Vás ešte jeden tip. Hoďte si mincou a nechajte rozhodnúť osud, ktorú značku Vám prisúdi. Či už to bude Canon alebo Nikon určite budete spokojný a takýmto výberom nespravíte chybu. Aj keď je pravda, že my používatelia tej ktorej značky na to máme úplne iný názor 😀 Tak uvidíme či budete bojovať na našej alebo súperovej strane. A ak máte diplomaciu v krvi, môžete sa pridať na neutrálnu stranu k Pentaxu, Sony, Olympusu a pod. Tým sa však vyradíte z hlavnej vojnovej zóny, kde to stále vrie a bojuje sa s najkvalitnejšími zbraňami.