Domáce fotografovanie svetelných čiar

Nie len v exteriéri sa dajú vytvoriť zaujímavé zábery ktorými oživíte svoje fotografické portfólio už opozeraných záberov. Ak ste doma nudíte sa a večer v televízií nejde žiaden zaujímavý program, môžete sa pohrať s fotoaparátom a led svietidlom. Potrebovať budete fotoaparát ľubovoľnej značky, objektív s čo najširším ohniskom, led svietidlo, špagát a potom to najdôležitejšie a tým je tma. Ako najlepšie ledkové svietidlo sa mi osvedčila bežná turistická čelovka s jednou ledkou. Na korigovanie množstva svetla dopadajúceho na objektív používam sivú izolačnú pásku v ktorej mám vyrezanú malú dierku.

Na led svietidlo upevnite špagát ktorý by mal byť v strede ťažiska aby svetelný lúč po zavesení smeroval kolmo dole. Ako časom zistíte zaujímavý efekt sa dá dosiahnuť aj svetlom svietiacim do boku ale pre začiatok to vyskúšajte práve tým kolmým svetlom aby boli výsledky čo najlepšie. Najkomplikovanejšie bude samotné uchytenie špagátu na ktorom visí svietidlo na strop. Nie každý bude ochotný pre takéto fotografovanie navŕtať do stropu háčik. Ak máte sadrokartónovú stenu môžete si pomôcť malým klinčekom ktorý po vytiahnutí zanechá dierku ktorá nie je voľným okom viditeľná. Pri železobetónových stropoch to bude trošku problém, tam sa dá použiť silná lepiaca páska ktorou špagát prilepíte. Aj tu však hrozí riziko že strhnete omietku a nakoniec to bude horšie ako by ste vyvŕtali do stropu malú dierku na háčik. Tu je asi najideálnejším riešením využiť diery zo stropného svietidla alebo samotným uchytením na stropné svietidlo. To sa väčšinou nachádza v strede miestnosti a tak nebudú v okolí žiadne rušivé elementy. Dôležité však je aby svietidlo bolo uchytené na strop pevne aby sa neodtrhlo a nerozbilo Vám objektív.

Zavesené svietidlo s pomocnou letkou
Zavesené svietidlo s pomocnou letkou

Ak už máte svietidlo zavesené to najťažšie je za Vami a čaká Vás už len zábava. Na fotoaparát nasaďte najširší objektív, ak máte základný zoomový objektív nechajte na ňom nastavené najširšie ohnisko ktoré je väčšinou 17-18mm. Objektív musí smerovať kolmo hore smerom k svietidlu a nemal by mať nasadený žiaden filter aby nedochádzalo k odrazom svetla. Fotoaparát môžete upevniť na statív ale zámerne som ho nespomínal ani medzi vecami potrebnými na toto fotenie. Stačí ak položíte fotoaparát na zem a tak sa vyhnete dlhému nastavovaniu dokonalej roviny s vodováhou. Jediné čo budete musieť nastaviť bude zaostrenie na samotné svietidlo ktoré urobte počas toho keď je ešte v miestnosti svetlo. Na fotoaparáte nastavte stredové bodové ostrenie, zaostrite na svietidlo ktoré je umiestnené v strede záberu a po zaostrení prepnite objektív na manuál aby zaostrenie ostalo zachované.

Nastavte na fotoaparáte v manuálnom režime bulb, vďaka ktorému môžete kontrolovať dĺžku expozície. Režim bulb nastavíte tak že v manuálnom režime fotoaparátu točíte voličom času na najdlhšiu možnú expozíciu (väčšinou 30s.) a za ňou hneď nasleduje bulb. Ideálna bude aj diaľková spúšť ktorou budete otvárať a zatvárať závierku. Tá však nie je potrebná nakoľko pri dlhšom expozičnom čase neovplyvníte pri zatlačení spúšte a jemným zatrasením fotoaparátu kvalitu záberu. Pozor musíte dávať hlavne na to aby ste fotoaparátom nepotočili, hlavne ak ho máte položený na zemi a nie upevnený na statíve. Fotenie svetelných čiar môžu kľudne vyskúšať aj majitelia kompaktných fotoaparátov, na ktorých sa dá nastaviť čas snímania až do 30s.

Fotoaparát nemusíte mať na statíve
Fotoaparát nemusíte mať na statíve

Clonu nastavte medzi F8 až F13 optimálne takú kde Váš objektív vykazuje minimálne optické chyby. Pri mojom fotení svetelných čiar používam clonu F11 ktorá sa mi osvedčila ako ideálny priemer na všetkých objektívoch. Citlivosť nastavte na najnižšiu možnú čiže pri súčasných fotoaparátoch okolo ISO100-ISO200. To zabezpečí že svetlo nebude prepálené a na fotografii sa nebude nachádzať žiaden rušivý šum.

Svietidlo uveďte do kruhového pohybu
Svietidlo uveďte do kruhového pohybu

Ak máte všetko nastavené a zaostrené vypnite v miestnosti svetlo, zatiahnite žalúzie prípadne aj závesy a vypnite všetku elektroniku ktorá svieti. Pre dokonalé fotografie potrebujete absolútnu tmu, takže optimálnym časom na fotografovanie je noc. Pred tým si zapnite samotné ledkové osvetlenie aby ste v tej absolútnej tme nezakopli napríklad o fotoaparát. Ledkové osvetlenie chyťte do ruky trošku nakloňte a oblúčikom ho jemne pustite aby svojim pohybom tvorilo kružnicu. Po pár sekundách (2-3s.) keď sa ustáli zachvenie môžete otvoriť závierku a už sa len pozerať ako sa svetlo točí a čakať. Dĺžka expozície je čisto na Vás ide o pokus a omyl a treba sa s tým vyhrať. Neodporúčam však používať dlhé expozície viac ako 1min. nakoľko svietidlo postupne zmenšuje svoju kružnicu a nastáva v strede potom efekt prepálenia. Optimálny čas je medzi 15-50s. podľa sily zdrojového svetla.

F11, ISO200, čas 19s.
F11, ISO200, čas 19s.
F11, ISO200, čas 54s.
F11, ISO200, čas 54s.
F11, ISO200, čas 77s.
F11, ISO200, čas 77s.

Odporúčam fotografovať do formátu RAW, a v editore upraviť výslednú fotografiu. Fotografiu väčšinou treba kúsok stmaviť a prípadne odstrániť odlesky spôsobené prachom na objektíve. Dúfam že Vám návod pomohol a prispel k novým zaujímavým záberom.

Viac príbehov
Fotografovanie s Robertom Vanom