Irfan Skiljan rozhovor

irfan-skiljanIrfan Skiljan sa narodil v roku 1973 v Bosne a Herzegovine v meste Jajce. Keď sa začala vojna v Bosne ako utečenec žil v utečeneckom tabore blízko Viedne. Momentálne žije v Rakúsku vo Wiener Neustadte.

Je autorom najúspešnejšieho freeware grafického prehliadača IrfanView, ktorý vytvoril spontánne na škole počas štúdia. V súčastnosti ho používajú po celom svete milióny užívateľov. Za jeden rok dostal 63.000 emailových správ týkajúcich sa programu IrfanView, medzi iným tam boli aj ponuky od žien aby bol otec ich detí alebo žiadosť o zaslanie fotografií kde je nahý.

Prinášame Vám rozhovor, ktorý poskytol exkluzívne pre portál Fotoo.sk a okrem iného prezradil aj prečo je v logu červená mačka prejdená valcom.

 

Ako by ste krátko predstavil Váš program pre tých čo ho nepoznaju ?

IrfanView je malý, jednoduchý a rýchly priehladač a grafický konvertor.

Kedy a ako ste dostal nápad vytvoriť program IrfanView ?

Počas štúdia v rokoch 1995/96. Mal som veľa fotiek,ale žiadny rýchly prehliadač. Začal som s jednoduchým JPG prehliadačom, ale moji kamaráti a kolegovia mali stále viac želaní a návrhov na nové funkcie a podporované formáty, a to bol v podstate začiatok programu IrfanView.

Prečo je v logu programu červená mačka prejdená valcom ?

Mám rád mačky a humor ;-), takže logo je vlastne kombinácia oboch vecí, ktoré mám rád 🙂

Ponúkate aj platenú verziu programu, koľko licencií ste už predal ?

Nie neponúkam, len občas špeciálne upravené verzie pre firmy.

Kedy je už potrebné zakúpiť si licenciu pre program ?

Licenciu si je potrebné zakúpiť, ak ste komerčni uzivatelia, firma alebo štátna organizácia. Program pre domáce účely, v školách a pod. je k dispozícií zadarmo bez potreby zakúpiť si licenciu.

Aká je najjednoduchšia cesta k zakúpeniu licencie pre Slovenských užívateľov ?

Pre všetkých užívateľov existuje len jedna verzia programu IrfanView. Takže len navštívte stránku programu alebo niektorú stránku ponúkajúcu software na stiahnutie a zdarma si stiahnite program IrfanView. Na stránke programu su k dispozícií aj dodatočné jazykové moduly. Ak chcete použiť program komerčne, kontaktujte ma na emailovej adrese uvedenej na stránke.

Máte prehľad koľko ľudí si Váš program stiahlo ?

Nie, nemám rád špehovanie 🙂 IrfanView používa viac ako milión užívateľov a verím, že im dobré slúži.

Plánujete v najbližšej budúcnosti nejaké výrazne novinky v programe ?

Zatial nie, môj zoznam úloh je veľmi veľký, ale nemám pevne stanovené termíny. Množstvo zmien vyžaduje veľa času, ale niektoré sa dajú spracovať ihneď a tie sa riešia prednostne.

Čo považujete ze najväčšie plus Vášho programu oproti konkurencii ?

Je to ťažké definovať, neporovnávam ho s inými programami. IrfanView je podľa mňa najmenší a jeden z najrýchlejších foto prehliadačov a konvertorov. Je veľmi stabilný a väčšina ostatných programov sú zvyčajne veľké monštrá nadupané funkciami, ale nik nemyslí na znižovanie systémových prostriedkov, aby ich mohli používať aj užívatelia so slabšími počítačmi.

Koľko ľudí pracuje a pracovalo na programe ?

V prvom rade na programe IrfanView pracujem ja sám a niektoré zásuvne moduly sú vytvorené ďalšími programátormi.

Máte prehľad koľko cien získal program v hodnoteniach v celej histórií ?

Nie, po toľkých rokoch som ich prestal počítať 🙂

Vlastníte fotoaparát a akú značku a model ?

Mám starý 6Megapixelový Nikon D40, stále je pre mňa postačujúci a robí super zábery. Nie som veľký fanúšik kompaktov s množstvom megapixelov, výsledne fotografie sú dobré ak svieti slnko a je dobré svetlo, inak je to bieda.

Riešili ste už niekedy nejaky právny problém s používanim programu ?

Zatiaľ našťastie nie.

Kedy ste sa dostal do Rakúska a za akých okolností ?

Do Rakúska som prišiel v roku 1992 ako bosnianský vojnový utečenec. Spoznal som tu veľa dobrých ľudí, ktorí mi pomohli začat študovať a žiť vo Viedni.

Bol ste niekedy na Slovensku, a ak áno kde a čo sa Vám najviac páčilo ?

Zatiaľ som na Slovensku ešte nebol ale poznám pár ľudí zo Slovenska. Ak tam pojdem, dúfam, že máte dobré pivo 🙂

Aký tip by ste dal začínajúcim používateľom Vašho programu ?

Každý začiatočník potrebuje hlavne čas na zoznámenie s programom. Množstvo funkcií v programe ako menu je štandardné a podobné ako v iných grafických programoch. Niektoré funkcie sú úplne iné a ich používanie nájdete v nápovede k programu. Odporúčam sa do tohto návodu pozrieť, určite tam nájdete množstvo zaujímavých funkcií k Vašej práci s programom. Ak má užívateľ problém s programom môže navštíviť podporné fórum alebo ma môže kľudne kontaktovať emailom.

Na Vašej stránke uvádzate množstvo mailov, taktiež od žien. Odpovedáte na ne ?

Odpovedám na všetky maily a počas obdobia trvania IrfanView ich bolo približne 100 000. Niektoré sú od žien, tie posielajú celkom zaujímavé a vtipné správy 🙂