Jednoduchá úprava RAW v programe View NX2

Množstvo fotografov, ktorí svoje zábery zverejňujú len na internete (Facebook, Picasa a pod.), na vyvolávanie svojich RAW súborov siahajú po drahých a náročných grafických programoch. Pokiaľ fotograf nevie tieto programy správne ovládať, často svoje fotografie skôr pokazí ako vylepší. Používa ich len z princípu, lebo sú drahé a editujú v nich aj profesionálni fotografi. K dispozícií pri tom má väčšinou kvalitný RAW editor, dodávaný na CD k jeho zrkadlovke zadarmo. S týmto editorom, ktorý je plne kompatibilný s RAW súbormi daného výrobcu, sa dajú fotografie „vyvolať“ vo vynikajúcej kvalite pre zobrazenie na web, bez potreby učiť sa náročné „fotošopácke hmaty a chvaty“. Dnes sa pozrieme na nástroj View NX2, ktorý patrí medzi takéto programy a dostane ho na CD každý kto si zakúpi zrkadlovku od značky Nikon.

viewnx2_1

Vydarený prehliadač fotografií

Hlavné okno programu v režime Browser slúži ako jednoduchý prehliadač fotografií vo zvolených adresároch. V ľavej časti je zobrazená stromová štruktúra adresárov a v pravej časti náhľady na fotografie. V spodnej časti sa nachádza panel s funkciou hodnotenia fotografií farebne označenými číslami od 0 po 9 a taktiež hviezdičkami od 1 po 5. Takto si môžete veľmi prehľadne označiť všetky fotografie a potom ich filtrovať podľa zvolených požiadaviek. Kombinácie čísel a hviezdičiek je už len na Vás, napríklad si môžete priradiť čísla k jednotlivým kategóriám 1.Príroda, 2.Portréty atď. a hviezdičky podľa kvality samotných záberov. Fotografie sa okrem hodnotení dajú zoradiť aj podľa dátumu vyfotografovania, dátumu úpravy, podľa mena, veľkosti alebo typu súboru, vrátane kombinácie všetkých filtrov dohromady. Veľkosť náhľadov si môžete zvolít podľa aktuálne rozlíšenia obrazovky v pravom hornom rohu pod položkou filtrovanie.

Nastavujeme farebný profil

Ešte pred samotnou úpravou fotografií odporúčam nastaviť v menu Edit – Option (CTL+K) v položke Color Management farebný profil na Nikon sRGB a v položke Output zakliknúť Convert images to sRGB. Toto nastavenie zabezpečí, že fotografie budú zobrazené na internete farebne veľmi podobne ako v samotnom editore. Nikon sRGB je farebný profil, ktorý pri správne nastavenom monitore zobrazí fotografie v rovnakej farebnej škále ako na displeji fotoaparátu. Uložením fotografií vo farebnom profile sRGB, docielite aby bola fotografia na internete zobrazená na rôznych monitoroch, čo najvernejšie k originálu v editore. Samozrejme to ako bude fotografia vyzerať na monitore užívateľov, ktorí si ju prezerajú záleží od mnohých nastavení na strane užívateľa a jeho farebných profilov. Farebný profil sRGB je však najrozšírenejší (defaultný) a preto aj najvhodnejší na internetovú (monitorovú) prezentáciu a domácu tlač.

viewnx2_7

Jednoduchý editor s výborným výstupom

Dvojklikom na fotografiu, sa tá automaticky otvorí v režime Edit, kde môžete aplikovať na fotografiu všetky dostupné úpravy. K dispozícií je korekcia expozície (Exposure compesation), vyváženie bielej (White Balance), nastavenie fotografie (Picture control), zaostrenie (Sharpness), kontrast (Contrast), jas (Brightness), korekcia presvetlených miest (Highlight Protection), korekcia tmavých miest (Shadow Protection). korekcia presvetlenia tmavých miest (D-Lighting HS), úprava farieb (Color Booster) /People,Nature/, orezanie (Crop), vyrovnanie (Straighten), automatická redukcia červených očí (Auto Red-Eye), oprava farebnej aberácie (Auto Color Aberration), oprava farebnej aberácie v obrysoch (Auto Lateral Color Aberration).

viewnx2_2

Kombinácia všetkých nastavení záleží na samotnej fotografii a rozsah nastavení záleží na samotnom autorovi, ktorý fotografiu upravuje. Ja Vám ukážem ako som nastavil úrovne posuvníkov na nasledujúcej fotke vytvorenej bežným setovým objektívom bez akýchkoľvek filtrov z rozhľadne nad Martinom počas slnečného dňa. Snažil som sa, aby fotografia na prvý pohľad vyzerala príjemne, pre divácke oko lákavo ale zároveň aby nebola prehnane presoftená. Nastavenie posuvníkov berte len ako vodítko akým smerom sa môžete pri nastavovaní uberať a v žiadnom prípade tieto nastavenia neberte ako definitívne, s ktorými sa ďalej nepracuje. Pozor si dávajte hlavne pri použití funkcií Highlight Protection a Shadow Protection, pretože ak ich nastavíte na vysoké číslo dochádza často k viditeľným degradáciam farieb a jasov.

viewnx2_3

Ak máte fotografiu upravenú môžete na ňu kliknúť pravým myšítkom a v položke Output vyvolať okno Convert Files.

viewnx2_5

Ak chcete s fotografiou ďalej pracovať v inom editačnom programe, dať ju do tlače alebo si ju uchovať v najkvalitnejšom formáte (okrem RAW) nastavte typ výstupného súboru na TIFF 16bit tak ako vidíte na obrázku. Ak chcete fotografie zverejniť na internete môžete ich uložiť do formátu JPG a zmeniť pri konverzii aj ich veľkosť v záložke Change the Image size. Napríklad pre zverejnenie na Facebooku nastavte výstupný formát na JPG, kvalitu (Quality) na najvyššiu (Highest Quality), veľkosť dlhšej strany (Long Edge) 1600px, ostatné políčka nechajte odkliknuté.

viewnx2_6

Ako vidíte v porovnávači, jednoduchým nastavením posuvníkov za pár sekúnd sme upravili nudnú fotografiu, ktorá by nezaujala nikoho do podoby, ktorá je farebne a jasovo príťažlivá a na Facebook ako stvorená.

 

Upravená fotografia vo veľkosti 1600x882px

 

Program View NX2 si môžete stiahnuť na nasledujúcej adrese: http://nikonimglib.com/nvnx/