Jednoduché vylepšenie fotografie v editore Pixlr

Pred pár dňami v článku Pixlr je online Photoshop zdarma som Vám predstavil tento veľmi vydarený grafický editor. Dnes Vám ukážem ako v ňom jednoducho zopár kliknutiami vylepšíte Vaše fotografie, ktoré sú zahmlené a nevýrazné. Takýchto fotografií má každý vo svojej zbierke dostatok, nakoľko na nich pri peknom počasí vplýva atmosférický opar. Ten spôsobuje, že fotografia pôsobí zahmlene až prepálene, skrátka nepoužiteľne. To sa dá eliminovať priamo pri fotografovaní, použitím filtrov alebo korekciou expozície. Ak však už máte takéto fotografie doma v počítači, pomôže Vám už len ich softwarová úprava. Buď použijete nejaký špeciálny automatizovaný program (plugin), ktorý je na to určený ako napríklad: Kolor Neutralhazer na odstránenie oparu alebo si pomôžete jednoducho sami ako v tomto návode. Výsledok bude rovnaký a nebude Vás to stáť ani cent, teda ak nepočítam spotrebovanú energiu a účet za internet.

1.V internetovom prehliadači s podporou flashu, si otvorte adresu: pixlr.com/editor

2.V úvodnej obrazovke kliknite na Open image from computer a vyberte fotografiu, ktorú chcete upraviť.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-01

3.Po načítaní fotografie v okne Layers kliknite na vrstvu s fotografiou a pretiahnite ju na symbol listu, čím vytvoríte kópiu tejto vrstvy. Vždy si pred akoukoľvek úpravou vytvorte kópiu, aby ste sa vedeli ľahko vrátiť alebo prepínať a kontrolovať zmeny s pôvodnou verziou.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-02

4.V okne Layers kliknite na novú vrstvu tak aby bola aktívna (označená modrým pozadím) a v menu Adjustment na Auto Levels. Táto funkcia nastaví automaticky úrovne jasu, tieňov, farieb a kontrastu do optimálnej vyváženej polohy, podľa histogramu fotografie. Tieto vyváženia si môžete nastaviť aj ručne v položke Levels, ale pre jednoduchosť som to v návode nechal na automatiku, ktorá pracuje v editore veľmi presne s dobrým výsledkom.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-04

5.V okne Layers skopírujte upravenú vrstvu, kliknutím a pretiahnutím vrstvy na symbol listu tak ako v treťom kroku.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-05

6.V okne Layers kliknite na novú vrstvu tak, aby bola aktívna (označená modrým pozadím) a v menu Filter na položku Mimic HDR. Tento filter zvýrazňuje tiene a obrysy, čím eliminuje na minimum pôsobenie oparu na fotografii.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-07

7.Filter Mimic HDR nemá žiadne nastavenia a tak je fotografia veľmi preostrená a presvetlená ako nepodarené HDR. To však ide ľahko napraviť znížením kapacity tejto vrstvy.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-08

8.V okne Layers kliknite na vrstvu, v ktorej bol použitý filter Mimic HDR tak aby bola aktívna (označená modrým pozadím) a v spodnej časti na položke Opacity potiahnite posuvník tak, aby fotografia vyzerala prirodzene. Optimálne hodnoty sa pohybujú medzi kapacitou 1030, podľa aktuálnej scény a sile oparu, ktorá je na fotografii.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-09

9.Ak ste s výsledkom spokojný môžete fotografiu uložiť kliknutím v menu na položku File a potom Save alebo použiť klávesovú skratku CTRL+S.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-10

10.V dialógovom okne uloženia kliknite na miesto kde chcete fotografiu uložiť (optimálne My computer), formát a kvalitu výstupného súboru (optimálne JPEG a 100%) a kliknite na OK.

jednoducha-uprava-fotografie-v-pixlr-11

Ak budete fotografiu zverejňovať na internete, môžete ju pred uložením priamo v editore zmenšiť na príslušnú veľkosť, kliknutím na položku v menu Image a Image size.

Ukážka fotografie pred a po úprave:

Použitá fotografia: Z vrcholu Tête Nord des Fours (Rado Gadoczi)