Kam si zálohovať fotografie

Máte množstvo fotografií na pevnom disku v počítači a premýšľate ako a kam ich zálohovať? Tak túto otázku riešia väčšinou tí, ktorí už prišli o nejaké cenné fotografie, ktoré mali zálohované len v počítači. Stáva sa to hlavne, keď počítač napadne vírus, omylom si ich vymažete a miesto, na ktorom boli uložené prepíšete alebo sa jednoducho pevný disk pokazí. Vtedy Vám zachránia Vaše fotografie ale aj psychické zdravie práve zálohy na externých zariadeniach, o ktorých si dnes niečo povieme.

Externé pevné disky

disk

Najčastejším spôsobom zálohovania fotografií býva zakúpenie externého pevného disku, do ktorého sa fotografie nakopírujú a z počítača potom vymažú. V počítači sa tak síce uvoľní miesto na nové fotografie ale z hľadiska bezpečnosti uloženia sme skoro tam ako by sme ich nechali v samotnom počítači na pevnom disku. Pevný disk či už zabudovaný v skrini počítača a pripojený k matičnej doske alebo v externom boxe pripojený káblom USB k počítaču, je rovnako zraniteľný. Môže sa poškodiť buď silným nárazom, elektrostatickým výbojom, výrobnou chybou, (ne)úmyselným zásahom používateľa alebo nejakého programu. Ak sa rozhodnete archivovať fotografie takýmto spôsobom, odporúčam Vám zálohovať si fotografie minimálne ešte na jedno médium alebo si nechať fotografie aj v počítači a aj na externom pevnom disku. Pozor ak pripájate externý pevný disk s fotografiami k počítaču, na ktorom ich máte zálohované tiež, môže sa stať, že pri zhode nepredvídateľných udalostí prídete o oba disky naraz a tak aj o Vaše fotografie. Preto je najvhodnejšie pri externých pevných diskoch zaplniť ich jednorázovo fotografiami a potom už nepripájať a mať ich len bezpečne uložené. Tým predídete ich poškodeniu, ktoré sa najčastejšie stáva pri ich prenášaní alebo pripájaní k počítaču.

Pevné disky sa momentálne predávajú v rôznych veľkostiach od 250GB až po 4TB a používatelia väčšinou siahajú po tých najväčších kapacitách od 1TB vyššie. To na prvý pohľad dáva logiku, pretože čím väčší disk kúpite, tým viac fotografií sa naň zmestí. O cenovej výhodnosti ani nevravím. Ale keď sa nad tým zamyslíte poriadne, prestane to dávať zmysel, teda aspoň ten bezpečnostný. Čím väčší externý pevný disk si kúpite, tým viac fotografií sa naň zmestí! Áno to je ten problém, veľké množstvo fotografií na jednom zraniteľnom disku. Ak sa tento veľký disk poškodí prídete o veľké množstvo dát, v tomto prípade fotografií. Je to ako by ste všetky Vaše financie nosili v jednej veľkej peňaženke a ak Vás okradnú prídete naraz o všetko. Preto je omnoho vhodnejšie zálohovať fotografie na čo najmenšie pevné disky aj keď to nie je finančne výhodné a ani pohodlné ale zas je to omnoho bezpečnejšie.

Ak majú Vaše fotografie vo formáte RAW 20MB tak na 250GB pevnom disku ich môžete mať až 12 500! Na pevnom disku s kapacitou 1TB až 50 000 a na 4TB disku neuveriteľných 200 000 fotografií. A teraz si predstavte že vďaka Vášmu super pletenému svetru, v ktorom Vám je teplo a nedáte naň dopustiť, prídete pri elektrostatickom výboji o 200 000 fotografií behom 1 sekundy. Tak dosť bolo desenia, samozrejme aj pri poškodenej elektronike v pevnom disku fotografie ešte nie sú stratené ale bude to chcieť špecializovanú firmu a ďalšie financie navyše pri ich obnovovaní. Preto zálohujte minimálne na 2 pevných diskoch a tu platí heslo: čím menší tým lepší!

SSD disky

ssd

Ďalšou možnosťou zálohovania sú moderné SSD disky, ktoré na rozdiel od bežných pevných diskov neobsahujú pohyblivé súčasti a tak sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Taktiež pri nich nedochádza k poškodeniu mechanických častí opotrebovaním. Je tu však riziko opotrebovania prepisovaním, čo znamená že každá pamäť v disku má životnosť určitý počet prepísaní, čo je väčšinou 10.000 krát v jednom pamäťovom bloku. Ak však budete používať SSD disk ako zálohovacie médium s tým, že ho pripojíte, nakopírujete naň fotografie a potom odpojíte, pred takýmto opotrebovaním nemusíte mať strach. Ak by som si mal vybrať medzi bežným pevným diskom a SSD diskom určite by som zvolil SSD disk, nakoľko je bezpečnejší a má dlhšiu životnosť. Jediná nevýhoda je zatiaľ vysoká cena pri malých kapacitách, tie však nevadia ako sme si napísali: čím menší tým lepší. Momentálne si môžete kúpiť SSD disky s kapacitou 32GB až 1TB, ceny sú však desaťnásobne vyššie ako pri bežných pevných diskoch.

Pamäťové karty

sd

Možno sa čudujete prečo tu spomínam pamäťové karty, ktoré slúžia na ukladanie fotografií vo fotoaparátoch. Aj keď sa to nezdá, pamäťové karty patria medzi najbezpečnejšie média pre ukladanie fotografií. Majú nízku kapacitu od 1GB po 128GB, žiadne pohyblivé mechanické časti a kontaktné plôšky, sú ako tak chránené proti dotyku rukou a tak aj elektrostatickým výbojom. Ak sa náhodou poškodí karta mechanicky zlomením, dáta sa dajú aj napriek tomu vydolovať z pamäťového bloku, ktorý špecializovaná firma odpájkuje a pripojí ho na novú dosku. Samozrejme to budú ďalšie finančné výdavky a kopec stresu, či sa to podarí? Opäť platí ako pri ostatných médiách: pripojiť, zapísať, odpojiť a dobre uložiť. Pri správnom skladovaní Vám fotografie na pamäťových kartách vydržia aj desiatky rokov, ba odvážil by som sa povedať, že Vás prežijú a raz si budú Vaši potomkovia sťahovať fotografie z tejto karty.

CD/DVD média

cd

Patria medzi najideálnejšie druhé úložné média, čiže média, na ktoré si uložíte druhú kópiu Vašich fotografií. Sú ideálnou kombináciou s uložením fotografií na pevný disk alebo pamäťovú kartu. CD a DVD média pri správnom skladovaní a manipulovaní majú dlhú životnosť a ak ich doslovne neupečiete na slnku alebo nepoškriabete skrutkovačom môžete sa ne spoľahnúť. Neodporúčam ich však používať ako výlučne jediné médium, na ktoré si uložíte Vaše fotografie, nakoľko sa môžu ľahko stratiť. Používajte vždy značkové média a nikdy nie lacné NoName ktoré sú väčšinou aj menej bezpečné. Pri napaľovaní fotografií, používajte vždy nízke rýchlosti, aj v prípadoch keď napaľovačka a médium podporujú zapisovania, napríklad v rýchlosti 52x. Optimálnou rýchlosťou pre napaľovanie fotografií je 4x v kombinácií s uzavretím média a následnou kontrolou vypálených dát. Vypálené CD a DVD nikdy neuchovávajte v papierovom ale pevnom plastovom obale vrátane predného papierika ktorý slúži ako čiastočná mechanická ochrana pred svetlom.

Cloud úložiská

cloud

V poslednej dobe sú veľmi obľúbene aj Cloud úložiská, ktoré majú tú výhodu, že k ním máte prístup kdekoľvek kde je pripojenie k internetu. Fotografie môžete takto prenášať medzi počítačmi, zdieľať s priateľmi, pochváliť sa nimi kedykoľvek kamarátom v krčme (WiFi musí byť) alebo ich ukázať Vašim potenciálnym klientom. Medzi ďalšie výhody patrí aj to, že disky týchto úložísk, na ktoré si nahráte Vaše fotografie sú umiestnené v dátových centrách v rôznych krajinách a tak nehrozí, že ak Vám vykradnú byt alebo Vám zhorí disk aj počítač, že o ne prídete. Serverové disky sú omnoho bezpečnejšie, nakoľko pri akejkoľvek chybe hlásia administrátorovi poruchu a tie sa ihneď zálohujú na iný funkčný disk.

Veľké spoločnosti majú vytvorenú zálohu všetkých svojich Cloud diskov, takže aj keď sa im niečo stane, stále existuje záloha. Teraz však prichádzame k nevýhodám takéhoto zálohovania a tých je žiaľ viac ako výhod. Medzi hlavnú nevýhodu patrí hlavne dátové obmedzenie ponúkaných kapacít na diskoch vo free verziách. Tie sa pohybujú od 2GB až po 50GB, čo je momentálne na internete najvyššia kapacita ponúkaná zdarma. Druhou nevýhodou je rýchlostné obmedzenie, či už samotnou Cloud službou ale hlavne Vašim internetovým pripojením.

Ak sa rozhodnete na zálohovanie využívať Cloud úložiská, dobre si pozrite ponuky viacerých spoločností a hlavne spoločností, ktoré Vám môžu garantovať, že za Vaše peniaze dostanete to čo žiadate. Ak by som mohol odporučiť, určite by som využil služby veľkej spoločnosti ako Google, ktorá momentálne ponúka 15GB zdarma a 200GB za necelých 10 dolárov mesačne alebo práve spustenú službu MEGA do ostrej verzie. MEGA je momentálne mojim favoritom nakoľko ponúka 50GB priestoru zdarma, všetky súbory sú šifrované, nemá žiadne rýchlostné obmedzenie a všetky cloud disky majú zálohované v dvoch rôznych dátových centrách. Ak si budete na takéto Cloud úložisko ukladať len tie najlepšie top fotografie o ktoré nechcete v žiadnom prípade prísť (1-2 z každej akcie alebo výletu), vystačí Vám aj ponúkaný priestor zdarma celkom dlho. Ak fotografujete veľa, môžete si navýšiť priestor o 50GB vytvorením nového free účtu na inej emailovej adrese alebo si zaplatiť 8 dolárov mesačne, čím získate až 4TB priestoru, čo je maximálne postačujúce pre Cloud úložisko aj pre tých najnáročnejších fotografov. Opäť tu platí, že fotografie majte zálohované aj na inom médiu doma, predsa len túto službu prevádzkuje Kim Dotcom a úrady ho veľmi v láske nemajú. Nikdy si nemôžete byť istí kedy mu jeho dátové centrum vypnú a servery zhabú 🙂

Verím, že som Vám priniesol aspoň základný prehľad o možnostiach zálohovania a tieto rady Vám aspoň kúsok pomôžu pri dileme kam si fotografie zálohovať. Ak máte iné spôsoby zálohovania určite ich napíšte do komentárov a podeľte sa o ne s našimi čitateľmi.