Kolor Neutralhazer na odstránenie oparu

Firma Kolor uviedla po dlhej dobe svoj plugin do Photoshopu, Kolor Neutralhazer aj pre užívateľov použivajúcich operačný systém Windows. Do teraz bol dostupný len pre používateľov operačného systému Mac.

haze-map-en

Jedná sa o zaujímavy plugin ktorý Vám pomôže ľahko odstrániť opar z fotografií korekciou tmavších a svetlejších tónov. Skúsenejší používatelia Photoshopu to samozrejme spravia aj bez tohto pluginu, ale je to náročné na čas a skúsenosti s ovládaním samotného Photoshopu. Pre tých ostatných je určený tento plugin v ktorom zopár ťahmi posuvníkmi oživíte zahmlené nejasné fotografie.

Atmosferický opar na fotografiách je jedným z najčastejších neduhov fotografovania. Vzniká keď je vzduch plný prachu alebo je vo vzduchu zvýšená vlhkosť a svetlo sa láme do rôznych smerov. To sa prejaví na vzdialenejších objektoch ktoré sú zahalené v opare. S týmto problémom sa najčastejšie trápia hlavne krajinári. Samozrejme atmosferický opar sa dá eliminovať aj priamo pri fotografovaní nastavením kompenzácie expozície na mínusovú hodnotu cca. -1EV. Ale ak už sme doma a máme „oparené fotografie“ neostáva nič iné ako ich upraviť  v počítači.

Spoločnosť Kolor ktorá je známa hlavne vynikajúcim softwarom na spájanie panorám Autopano, to pre svojich užívateľov používajúcich tento program vyriešila práve vytvorením tohto pluginu.

Plugin ponúka jednoduché ovládanie ktoré je veľmi účinné a aj pri automatickom režime dokáže fotografiu dokonalé upraviť. Pri náročnejších scénach je možné zapnúť masku v odtieňoch šedej a tak presne označiť miesta ktoré sú vzdialené od objektívu menej a odeliť tak tie v pozadí ktoré sú vo väčšom opare. Je to veľmi užitočná funkcia nakoľko opar má väčšiu intenzitu vo väčších vzialenostiach a tak musí byť na každú časť fotografie aplikovaná iná intenzita úpravy.

Plugin má štyri posuvníky v dvoch skupinách zvlášť pre popredie a pozadie fotografie.  V prvom okne Positioning si nastavíte oddelenie objektov v popredí a vzdialenejších objektov aby plugin vedel použiť inú intenzitu na obe časti. V druhom okne Correction intensity si nastavíte práve intenzitu sily použitia korekcie úpravy.

Najlepší prehľad o tomto plugine si spravíte po zhliadnutí nasledujúceho videa a ilustračných fotografií.

Ukážkové fotografie s použitím pluginu a v pôvodnej verzii pred úpravou:

Jedina nevýhoda tohto pluginu je tá že nie je zadarmo. Máte však možnosť stiahnuť si skúšobnú verziu ktorá nie je nijako funkčne obmedzená, len pridáva do upravených fotografií bezpečnostný vodoznak. Ak sa Vám plugin Neutralhazer zapáči môžete si kúpiť plnú verziu za 39€, na stránke výrobcu Kolor.  Celkovo plugin hodnotíme veľmi pozitívne, ktorý pomôže hlavne tým čo fotografujú s kompaktom do formátu JPG alebo spájajú panorámy v rôznych programoch bez korekcie atmosferického oparu. Na upravených fotografiách s atmosferickým oparom samozrejme vidieť mieru softwarovej úpravy, ale aj napriek tomu vyzerajú omnoho lepšie ako bez nej. Ak teda máte v zbierke fotografie s oparom, tak tento plugin za vyskúšanie určite stojí.

Plugin vo verzii pre Windows je kompatibilný s Adobe Photoshop CS3, CS4, CS5 a Photoshop Elements 8,9 a 10. My sme vyskúšali nakopírovať plugin adresár Kolor z Photoshop CS5 do plugin adresáru Photoshop CS6 a aj v tejto verzii fungoval Neutralhazer bez problémov.

[box type=“shadow“]Stránka programu:   www.kolor.com[/box]