Kúpil som si zrkadlovku a čo teraz?

Množstvo ľudí si kupuje zrkadlovky a bývajú veľmi často zmätení s množstva funkcií, ktoré ponúkajú oproti ich automatickému kompaktu, s ktorým fotili do teraz. Omnoho ťažšiu začínajúcu pozíciu majú tí, čo doteraz nefotografovali vôbec a idú rovno na fotografovanie s digitálnou zrkadlovkou. Prvý deň je pre nich priam nočnou morou a ak nemajú o fotografovaní základné poznatky, je to pre nich akoby si kúpili auto ale nevedeli šoférovať. Ak ste aj Vy jedným z tích, ktorí si kupujú alebo kúpili novú zrkadlovku a neviete si s ňou rady, pripravil som pre Vás pár „štartovných“ tipov ako čo nastaviť aby aj pri minimálnej snahe a znalostiach (ktoré nadobudnete práve fotografovaním) Vám z fotoaparátu liezli pekné zábery.

Vychádzajme z toho, že zrkadlovku s objektívom už máte kúpenú a presurfovali ste na internete množstvo hodín, aby ste našli tú pravú so správnym pomerom ceny a výkonu. Popruhy na krk s logom výrobcu máte pretiahnuté cez telo zrkadlovky, akumulátor nabitý, objektív nasadený, prázdna pamäťová karta je vsunutá do slotu a prepínač ON\OFF je v zapnutej polohe. Nachádzate sa v dobre osvetlenom priestore najlepšie v prírode alebo v meste počas slnečno-polooblačného dňa so slnkom za Vašim chrbtom. Posledná veta je skôr nereálna, kedže predpokladám že zrkadlovku si budete skúšať doma večer, pri zapnutej šetriacej žiarovke najlepšie v obývačke kde bude rodinný príslušník pozerať ešte niečo v televízore. Toto sú úplne ideálne podmienky na to aby ste fotoaparát nechali v krabici 🙂 Ale ako sa hovorí: ťažko na cvičisku…

Popruhy

Zrkadlovku si zaveste pomocou popruhov na krk a vždy pri fotografovaní (pokiaľ to pozícia dovoľuje) ju majte takto zavesenú aby ste predišli jej poškodeniu pádom. To sa stáva veľmi často pokiaľ ešte nie ste zvyknutí na váhu a tvar tela zrkadlovky spolu s objektívom. Zároveň Vám nebude popruh pri fotografovaní prekážať a liezť do záberu.

ISO

Na zrkadlovke si podľa dodaného návodu nastavte ISO na hodnotu 100 alebo 200 (podľa výrobcu), takéto nastavenie Vám zabezpečí tú najlepšiu kvalitu fotografií bez šumu akú je možné s Vašou zrkadlovkou dosiahnuť. Zvyšovaním ISO sa Vám na fotografiách bude zvyšovať aj svetelný šum ale na druhej strane sa Vám bude skracovať čas expozície tak, aby ste mohli fotografovať aj na miestach so zníženou intenzitou osvetlenia. To je však teraz pre Vás nepodstatné, nakoľko sa učíme ako nastaviť zrkadlovku pred úplne prvým záberom.

Vyváženie bielej

Vyváženie bielej AWB nastavte na AUTO, takto bude fotoaparát nastavovať bielu automaticky, čo pri moderných zrkadlovkách funguje v 90% prípadov spoľahlivo. Aj zlé nastavenie vyváženia bielej sa však dá vždy zachrániť v počítači pri spracovávaní fotografie. Nastavením na AUTO nič nepokazíte a je najvhodnejšie pre všetkých začiatočníkov.

RAW

Formát výstupu si nastavte na RAW (prípadne na RAW + JPG FINE) aj keď fotografie nebudete na začiatku spracovávať v grafickom editore (vyvolávať). Takto, ak už budete v spracovávaní skúsenejší, budete mať plnú kvalitu fotografií aj z obdobia, keď ste ešte len začínali. Formát RAW uchováva surové dáta, ktoré sa dajú do značnej miery upravovať bez toho aby sa to odrazilo na ich kvalite. Jednou z najdôležitejších vecí pri digitálnej fotografii je skamarátiť sa s formátom RAW, používať ho a využívať jeho výhody stále.

Program

Fotoaparát prepnite do režimu priority clony (Nikon: A, Canon: Av) a clonu nastavte na F8, toto nastavenie Vám zabezpečí ostré zábery a zároveň sa budete pohybovať okolo clony (každý objektív má inú hodnotu), pri ktorej objektív vykazuje minimálne množstvo chýb spôsobených jeho optickou konštrukciou. V režime priority clony nastavuje elektronika fotoaparátu potrebný čas expozície automaticky, čo Vás dosť odbremení a budete sa môcť v kľude s fotoaparátom zoznamovať (fotografovať) bez toho aby ste sa trápili s časom. Ak budete chcieť experimentovať s rozmazaným pozadím (bookeh) pri portrétoch alebo dokonalou ostrosťou v krajinárskej fotografii, bude to práve clona, ktorú budete musieť nastaviť aby ste dosiahli Vami želaného výsledku. Pre zoznámenie s Vašou zrkadlovkou a objektívom pre začiatok teda stačí nastaviť už spomínanú clonu na číslo 8.

Objektív

Na objektíve si zapnite automatické ostrenie a stabilizátor aby ste dosiahli ostré zábery. Aj správne držať objektív a vedieť správne ostriť sa treba naučiť, preto sa na začiatku spoľahnite na automatiku, ktorá to zatiaľ zachráni za Vás. Na objektív si nezabudnite kúpiť kvalitný UV filter, ktorý Vám ochráni predný člen (sklíčko) objektívu pred poškrabaním alebo rozbitím. Je lepšie ak sa Vám rozbije UV filter za 30EUR ako objektív za 500EUR. Na objektív nasaďte dodávanú slnečnú clonu a tú si nechajte nasadenú vždy, či už ako ochranu práve pred poškodením predného optického člena alebo UV filtra ale hlavne ako mechanickú ochranu pred bočnými svetelnými odrazmi.

fotograf

Tento návod berte len ako prvotné nastavenie Vašej novej zrkadlovky, s ktorým si vyskúšate ako sa s ňou fotografuje a zoznámite sa s jej základnými funkciami. Postupne si začnete meniť nastavenia tak, aby bola fotografia podľa Vašich predstáv. Kľudne to môže byť aj po prvej fotografii. Je to len na Vás akú mate chuť experimentovať a zdokonaľovať svoje fotografovanie a výsledky.

Naučte sa prevádzať RAW súbory do formátu JPG a jednoduché úpravy v grafickom editore. Stačí ak pre začiatok budete vedieť ako upraviť jas, kontrast a farebnosť fotografie v nejakom jednoduchom programe ako napr. Nikon ViewNX. V súčasnej ére digitálnych fotografií sa softwarovým úpravám už nevyhnete. Už len samotné vyvolanie RAW do formátu JPG je softwarová úprava len sa nevykoná v procesore fotoaparátu ale vo Vašom počítači. Množstvo ľudí hovorí, že softwarovo upravená fotografia už nie je fotografia, ale takýchto expertov nepočúvajte. Už pri klasickej analógovej fotografii záležalo na tom aký film použijete, koľko akej chémie použijete a aký čas ju necháte pôsobiť na papier. Teraz sa to všetko robí v ovládacom prostredí grafického programu.

Na druhú stranu zas čím viac budete svoju zrkadlovku ovládať, poznať všetky jej funkcie a vedieť ako ju, v ktorej situácii nastaviť, tým menej budete potrebovať softwarových úprav. Nenechajte sa na začiatku v žiadnom prípade odradiť zlými zábermi, ktoré nie sú dokonalé ostré, vyvážené, prepálené ale snažte sa prísť na to prečo to tak je. V tom Vám najlepšie pomôže internet a komunikácia so skúsenejšími fotografmi.