Už pri prvom príchode do Hugos Foto ma oslovilo množstvo rôznych fotoaparátov, ktoré som dovtedy nevidela. Zvyknutá na staré Praktici a ruské Zenity ma oslovil ich dizajn a farebnosť. Môj záujem bol vysoký a tak som zisťovala. Ide o značku Lomography a Hugos Foto je momentálne jediná kamenná predajňa na východnom Slovensku, ktorá ju ponúka.
História tejto značky siaha do roku 1982, kedy sa v ruskej továrni Lomo začala vyrábať kópia japonského fotoaparátu Lomo LC-A. V tú dobu ešte nikto netušil , že vzniká najväčší inšpiračný zdroj pre Lomogprahy.
Lomo LC-A v roku 1991 očarilo skupinku viedenských študentov. Fotografie z tohto ruského zázraku sa pre nich stali neskutočnými a originálnymi vďaka tomu, že fotili bezmyšlienkovo a len málokedy s použitím hľadáčika. Fotografie vyvolali vlnu otázok okolia, čo malo na svedomí, že každý zatúžil po svojom vlastnom Lomo LC-A.
V roku 1992 bola založená Medzinárodná Lomografická spoločnosť a taktiež bolo napísaných „ 10 zlatých pravidiel Lomography “
Pravidlo #1 – Vezmi svoj fotoaparát všade kam pôjdeš
Pravidlo #2 – Používaj ho kdekoľvek – Vo dne v noci
Pravidlo #3 – Lomografia ti nezasahuje do života, je jeho súčasťou
Pravidlo #4 – Foť od boku
Pravidlo #5 – Priblíž sa k objektu tak blízko ako sa len dá
Pravidlo #6 – Nepremýšľaj
Pravidlo #7 – Buď rýchly
Pravidlo #8 – Nemusíš dopredu vedieť, čo zachytíš na film
Pravidlo #9 – Ani potom nemusíš vedieť, čo je na filme
Pravidlo #10 – Netráp sa žiadnymi pravidlami
Uskutočnila sa prvá Lomography výstava, vydal sa manifest a vznikla tiež jedna z najcharakteristickejších čŕt a to LomoStena.
V roku 1994 sa Lomo dostáva na web. Popularita tejto experimentálnej fotografie stále stúpa a postupne Lomography začína prichádzať s fotoaparátmi z ich vlastnej produkcie.
Vyznačujú sa rôznymi funkciami, ktoré vyzdvihujú bezprostrednosť Lomography.
V nasledujúcich článkoch vám budem približovať konkrétne typy fotoaparátov. Určite sa máte načo tešiť.