Medzikrúžky

Chcete fotiť makro a nemáte peniaze na nový makro objektív? Nezúfajte je tu jedno lacne riešenie ktorým nahradíte tento objektív a tým su medzikrúžky. Takáto náhrada za makroobjektív je vhodná ako pre tých bez financií tak aj pre tých čo fotia makro len raz za čas a je pre nich zbytočné nosievať v brašni špeciálny makro objektív. Medzikrúžky nevážia skoro nič, na rozdiel od telekonvertoru neobsahuju žiadnu optiku takže ich môžete bez problémov nosiť aj v bežnom turistickom batohu bez obavy z ich poškodenia.

Medzikruzky set s kovovým bajonetom a elektronickym prenosom
Medzikruzky set s kovovým bajonetom a elektronickym prenosom

Medzikrúžky sa umiestňujú medzi fotoaparát a objektív, a tým zmenšujú vzdialenosť od ktorej je možné s ním zaostriť a zároveň samotný objekt „zväčšujú“.

Existujú dva typy medzikrúžkov, a to s kontaktmi na prenos informácií z objektívu do fotoaparátu a bez kontaktov. Verzia bez kontaktov len zmenšuje vzdialenosť od ktorej vie objektív zaostriť a tam to aj končí. Verzia s kontaktmi umožňuje naviac prenos informácií do fotoaparátu o aktuálne nastavenej clone a zároveň automaticky zaostrovať ( ak to objektív podporuje). Takto je možné aj naďalej používať automatické a poloautomatické režimy fotografovania. Napríklad často používaný poloautomatický režim priority clony pri ktorej nastavuje fotoaparát čas expozície. Všetky informácie o objektíve máte zároveň zaznamenané v EXIF informácií pri danej fotke.

Takže určite Vám odporúčam kúpiť si verziu s kontaktmi. Ušetrí Vám to kopec starostí a času s nastavovaním a nasledujúcim spracovaním fotografií. Je trošku drahšia ako verzia bez kontaktov ale stále podstatne lacnejšia ako makro objektív.

Pri kúpe medzikrúžkov si dávajte pozor aj na bajonet aby sedel na typ Vášho fotoaparátu a na to z akého materiálu je vyrobený. Plastový bajonet sa pri častom používaní rýchlo opotrebuje a je náchylný na odlomenie, hlavne ak ho používate s ťažším objektívom. Preto by ste mali siahnuť po kovovom bajonete.

Medzikrúžky sa väčšinou predávajú v sade po 3ks pričom každý má rozdielnu hrúbku a tak iný koeficient možného zaostrenia na bližších vzdialenostiach. Jednotlivé krúžky sa dajú spájať a používať spolu. Ale tu však pozor nakoľko medzikrúžky znižujú svetelnosť objektívu je potrebné s nimi narábať opatrne a nenechať sa hneď zlákať na použitie celej sady naraz. Pri znížení svetelnosti objektívu sa zvyšuje čas potrebný na odfotografovanie danej scény a v niektorých prípadoch už tieto časy v ruke neudržíte. To je častým sklamaním mnohých po kúpe medzikrúžkov že majú rozmazané fotografie. Základom však aj pri makro objektivoch je použitie statívu a diaľkovej spúšte pre zredukovanie akéhokoľvek pohybu a rozmazania. V niektorých pripadoch je dobré predsklopiť zrkadlo nakoľko aj to pri vyklopení spôsobuje otrasy. Ale o tom až na budúce pri článku ako fotiť makro.