Nikon Capture NX-D 1.0.0

Spoločnosť Nikon dnes oznámila vydanie oficiálnej verzie novej softwarovej aplikácie Capture NX-D určenej ku spracovaniu a úpravám snímkov RAW. Software Capture NX-D je od dnes k dispozícií bezplatne k stiahnutiu na adrese: http://nikonimglib.com/ncnxd

nikon-capture-nx-d-02

V redakcii sme si Capture NX-D ihneď nainštalovali a otestovali. Prvé testy s RAW súbormi ukázali, že ak budete používať program len ako vyvolávač RAW fotografií má zmysel ho inštalovať a presedlať z pôvodného CaptureNX2. Ak ste však používali Capture NX2 aj ako editor ostaňte pri ňom, hlavne z dôvodu absencie U-Point-ov na lokálne úpravy v Capture NX-D.

nikon-capture-nx-d-01

Pracovné prostredie známe z programu Silkypix Developer Studio ktorý slúži ako základ Capture NX-D je veľmi prehľadné a pracuje sa v ňom príjemne. Oproti Capture NX2 je prostredie omnoho prehľadnejšie a tak v tomto ohľade je to pozitívny posun. Už spomínana absencia U-Pointov od spoločnosti NIK Software ktorú medzičasom kúpila spoločnosť Google je pre zmenu veľkým krokom späť. Ale nakoľko Google ponúka vlastný nástroj Google Nik Collection (149 dolárov) v ktorom sú spomínané U-Point úpravy implementované je logické že ich nebude ponúkať do programov ktoré budú k dizpozícii zdarma a pride tak o vlastný zisk.

nikon-capture-nx-d-03

V oficiálnej tlačovej správe k vydanej plnej verzii Capture NX-D sa okrem iného spomína:

Na základě žádostí uživatelů společnost Nikon aktualizovala také funkce softwaru. Zpracování snímků a operace se snímky byly zdokonaleny a přidána byla také funkce automatického retušovacího štětce.

Retušovací štetec sme však v Capture NX-D hľadali márne. Buď sme ho veľmi nešikovne prehliadli alebo ho tam výrobcovia zabudli dodať.

nikon-capture-nx-d-05

Testovacie RAW vyvolané do 16bit TIFF malo v Capture NX2 96MB a v Capture NX-D 96MB bez rozdielu v optickej kvalite aj pri 100% zväčšení. Ako sme už spomínali ak budete používať Capture NX-D len ako vyvolávač RAW má zmysel si ho nainštalovať, už len preto že je zdarma, podporuje a bude podporovať aj najnovšie fotoaparáty od spoločnosti Nikon. Nakoľko sa inštaluje ako nová aplikácia a nie ako aktualizácia, môžete ho bez problémov vyskúšať a pri tom neprídete o nainštalovaný Capture NX2.

Absencia lokálných úprav pomocou U-Pointov sa dá doplniť zakúpením pluginov Google Nik Collection ktoré sú pravidelne aktualizované a vylepšované. Celkovo je teda naša spokojnosť veľká, kedže dostanete z Capture NX-D ktorý je zdarma, úplne rovnaký výstup vyvolaného RAW ako v platenom programe Capture NX2.