Panorámy kvalitne a zdarma s Microsoft ICE

Chcete fotografovať (skladať) panorámy a hľadáte na to vhodný program? Nemusíte si hneď kupovať platené programy, ktoré sú väčšinou prešpikované obrovským množstvom funkcií, v ktorých sa bežný užívateľ stráca. Dnes Vám ukážem že sa panorámy dajú spájať jednoducho a dokonca aj zadarmo s výborným výsledkom. Firma Microsoft ponúka na svojich stránkach už niekoľko rokov program Microsoft ICE (Image Composite Editor), ktorý je podľa mňa medzi panoramatickými programami ktoré sú zdarma ten najlepší. Má veľmi jednoduché intuitívne ovládanie a výsledné panorámy sú vo výbornej kvalite.

Dôležité je pri fotografovaní panorám čo najviac prekrývať jednotlivé zábery, tak aby to bolo aspoň 20% z každej strany. Čím viac sa budú zábery prekrývať tým jednoduchšie bude pre program hľadanie kľúčových bodov na spájanie. Ak chcete zistiť viac ako fotografovať panorámy, odporúčam článok Panorámy z ruky ktorý vyšiel tu na FOTOO.sk

Program Microsoft ICE si môžete stiahnuť priamo na stránke Microsoftu, kliknutím na nasledujúci link: Image Composite Editor. Program podporuje 32-bit aj 64-bit verzie Windows XP, Windows Vista, a Windows 7 a je aktuálne vo verzii 1.4.4 ktorá bola vydaná 26.5.2011, ale do dnes funguje bez problémov a od tohto dátumu nebolo potrebné vydávať žiadne aktualizácie.

Po nainštalovaní a spustení sa zobrazí úvodná obrazovka ktorá ponúka väčšinu dostupných funkcií.

microsoft-ice-1

Kliknite na položku File – New Panorama alebo klávesovú skratku CTRL+N a vyberte fotografie ktoré chcete spojiť. Program podporuje väčšinu grafických súborov vrátane formátov RAW.

microsoft-ice-2

Program po načítaní súborov začne panorámu spájať do automatického náhľadového režimu. Automatický režim väčšinou pracuje spoľahlivo a nie je potrebné dodatočne nastavovať pohyb kamery v záložke Stitch – Camera motion. To platí hlavne pri už spomínanom dostatočnom prekrývaní záberov pri fotografovaní.

microsoft-ice-3

Po kliknutí na záložku Tools – Orientation môžete na spojenej panoráme vyrovnávať horizont, otáčať a posúvať ju tak aby pôsobila čo najprirodzenejšie. Tento proces editácie chce trošku cviku, ale je veľmi intuitívny a ľahko pochopiteľný. Ak máte veľkú panorámu môžete zároveň v tomto okne v záložke Projection nastaviť aj zobrazovaciu deformáciu na valec (cylinder) alebo guľu (sphere). Toto nastavenie však opäť väčšinou nie je potrebne a automatika urobí všetko za Vás. Všetky zmeny uložíte kliknutím na Apply.

microsoft-ice-4

Ak nebudete výslednú panorámu ďalej spracovávať v inom grafickom programe, kliknite v záložke Crop na Automatic crop. Táto funkcia automaticky oreže panorámu a odstráni tak „odstavajúce“ časti, ktoré vznikajú pri spájaní.

microsoft-ice-5

V záložke Export nastavte typ a kvalitu výstupného súboru. Ak budete fotografiu zverejňovať na internete typ súboru zvoľte JPEG Image a kvalitu na 100%. Program dokáže uložiť panorámu aj vo formáte Adobe Photoshop .PSD vrátane všetkých vrstiev a tiež TIFF. Tieto formáty použite ak budete panorámu ďalej spracovávať v grafickom editore. Panorámu môžete taktiež v tejto záložke zmenšiť na požadovanú veľkosť, buď zadaním veľkosti v percentách alebo pixloch.

microsoft-ice-6

Všetky dôležité informácie o panoráme sa zobrazujú v spodnom informačnom boxe. Medzi tie najzaujímavejšie určite patrí aj informácia o veľkosti panorámy v stupňoch, horizontálne ale aj vertikálne. Panorámu uložíte kliknutím na ikonku Export to disk a zvolením adresára na uloženie.

microsoft-ice-7

Medzi hlavné výhody Microsoft ICE okrem ceny považujem aj možnosť uloženia vo Photoshop formáte, vrátane vrstiev a celkovú rýchlosť programu pri spracovaní. Ako vidíte skladať panorámy vôbec nie je ťažké a dokonca ani finančne náročné. Ak ste doteraz nepoužívali žiaden spájací program na panorámy a chcete si to vyskúšať, Microsoft ICE bude určite tou správnou voľbou.