Klasická poučka hovorí, že ak chcete mať dokonalú panorámu, musíte fotiť s fotoaparátom umiestnením na statíve najlepšie s panoramatickou hlavou, kde si viete nastaviť nodal point (optický stred objektívu). Samozrejme, takto fotiť panorámy je ideálne ale vôbec nie lacné a ak fotíte prírodu, tak aj nepraktické.
Ja fotografujem panorámy v prírode už roky z ruky, bez statívu a akýchkoľvek iných pomôcok (ak nerátam softwarové).Postup, ktorý Vám napíšem, raz za čas uplatňujem aj pri fotografovaní architektúry a miest, tam však už treba dávať veľký pozor na pohybujúcich sa ľudí a na vzdialenosť od fotografovanej architektúry kvôli optickým deformáciam.

Vychádzajme z toho, že máme vybrané miesto, z ktorého budeme fotiť a taktiež kompozíciu (čo bude na fotke a ako rozmiestnené). Objektív odporúčam používať s čo najširším ohniskom, u kompaktov bez použitia zoomu. Takto nám nebude treba spájať toľko fotografií do výslednej panorámy. Namierte objektív na najsvetlejšie miesto v zábere panorámy a odmerané údaje zaaretujte (AE lock), prípadne tieto odmerané údaje zadajte ručne. Takto zabezpečíte, aby neboli vo výslednej panoráme prepálené miesta. Zvyšok panorámy, ktorý bude kúsok podexponovaný vyrovná pri spracovaní panoramatický software, ktorý si s tým poradí lepšie ako s prepalom.

V hľadáčiku si zapnite navigačnú mriežku, u kompaktov navigačnú mriežku na displeji. Postavte sa pevne na miesto, z ktorého budete fotografovať tak, aby boli nohy mierne od seba a zabezpečovali Vám čo najväčšiu stabilitu. Fotoaparát držte pevne v oboch rukách, jednou za telo fotoaparátu a druhou za objektív. Ruky majte pevne pri tele a pri otáčaní sa pohybujte len trupom, nohy nechajte na mieste. Pozor pri 360° panorámach by to mohol byť problém a mohli by ste si takýmto postojom bez pohybu nôh ublížiť 🙂

Fotografujte vždy na výšku, aby ste mali v zábere čo najviac a bolo možné prípadne nerovnosti v spojení orezávať bez výrazných zásahov do kompozície. Rovnosť horizontu si kontrolujte podľa zapnutej mriežky, prípadne ak mriežku vo fotoaparáte nemáte tak si nastavte horizont do stredu záberu. Začnite z ľava do prava a v každom zábere nechajte prekrytie minimálne 20% až 30% zo záberu predchádzajúceho. Pri fotení panorám z ruky je dôležité prekrývať dostatočne aby nemal software pri spájaní problém s prípadnými posunmi zapríčinenými absenciou statívu a panoramatickej hlavy. Ak sa na zábere nenachádzajú výrazne body ktorých by sa dalo pri spájaní držať, kľudne prekrývajte aj 50%.


Na spájanie panorám v počítači používam program Autopano Giga, ktorý dokáže spájať ručne fotené panorámy bez akýchkoľvek problémov. Program ponúka aj pokročilé ručné nastavenia vyrovnávania optických vád, ale väčšinou to nie je potrebné a stačí všetko nechať na automatike. Na trhu je k dispozícií množstvo programov na spájanie panorám a každý si musí vybrať sám podľa toho, čo mu najviac vyhovuje.
