Photoshop prevod fotografie do čiernobielej

Čiernobiele fotografie majú svoju výnimočnú atmosféru a niektoré scény si prevod do tejto verzie priam žiadajú. Takto dokážete zvýrazniť kompozíciu, upriamiť pozornosť na úplne iné časti fotografie a vytvoriť zaujímavú atmosféru oproti pôvodnej farebnej verzii.

Vo Photoshope je množstvo možností ako previesť fotografiu do čiernobielej podoby. Dnes Vám ukážem tú, o ktorej si myslím, že je jedna z najlepších, je veľmi jednoduchá a hlavne nedeštruktívna. To znamená, že všetky farebné zmeny sa aplikujú vo vrstve a pôvodná fotografia ostáva nedotknutá. Pri tomto postupe máte plnú kontrolu nad výsledným „farebným“ a kontrastným vyvážením fotografie.

Postup:

1.Fotografiu ktorú chcete previesť do čiernobielej verzie si otvorte vo Photoshope, cez menu File – Open alebo klávesovou skratkou CTRL+O.

photoshop-prevod-do-cb-01

2.V okne vrstiev vytvorte novú farebnú vrstvu kliknutím na symbol nastavenia farebných kanálov a vo vyrolovanej ponuke na Channel Mixer.

photoshop-prevod-do-cb-02

3.V okne nastavenia Channel Mixer ktoré sa zobrazilo zaškrtnite položku Monochrome. Tým sa vypnú farebné vrstvy a ostanú aktívne len tie v odtieňoch čiernej a bielej.

photoshop-prevod-do-cb-03

4.Nastavte posuvníky farebných kanálov Red/Green/Blue a celkového vyváženia Constant, podľa toho ako chcete aby výsledná fotografia vyzerala. Skúste si poťahať všetky posuvníky, aby ste videli ako ktorá farba ovplyvňuje výslednú podobu. Táto fáza úpravy je už na Vašej kreativite a cite k čiernobielej fotografii.

photoshop-prevod-do-cb-04

5.Ak si okno nastavenia farebných kanálov zavriete, viete s k nemu kedykoľvek dostať kliknutím na symbol nastavenia farebných kanálov v okne vrstiev. Taktiež si viete vypnúť celú vrstvu Channel Mixer a tak si zobraziť pôvodnú farebnú verziu, ktorá ostala bez zmeny. To všetko práve vďaka úprave farebných kanálov v novej vrstve a nie priamo na fotografii.

photoshop-prevod-do-cb-05

Prevodom fotografií do čiernobielej verzie, môžete veľmi jednoducho oživiť svoje portfólio. Čiernobiela fotografia medzi farebnými zaujme okamžite, a návštevník Vašej galérie na ňu väčšinou klikne ako na prvú.

Ukážka pôvodnej farebnej a upravenej čiernobielej verzie: