Piccure plugin na doostrenie

Skupina niekoľkých nemeckých doktorandov a profesorov si založila v meste Tübingen spoločnosť Intelligent Imaging Solutions. Ich prvým produktom je program (plugin) Piccure, ktorý je určený pre fotografov s rozmazaným fotografickým portfóliom. Tento plugin je určený do programu Adobe Photoshop ako pre verziu Windows tak aj pre iOS. Plugin je veľmi jednoduchý a jeho jedinou funkciou je doostrovať rozmazané fotografie pohybovým rozostrením. To sa stáva hlavne pri slabom osvetlení alebo na dlhých ohniskách keď sa už nedá čas expozície udržať v ruke. Zaujal ma hlavne preto lebo firma Adobe v súčasnosti láka zákazníkov na novú verziu Photoshopu CC, práve cez novú funkciu inteligentného doostrenia fotografií. Pozrime sa teda na to ako tento plugin funguje a či sa ho oplatí používať a zaplatiť si zaň 69EUR.

Plugin sa dá stiahnuť v neobmedzenej plnej 14 dňovej verzii na stránke: http://www.piccure.de. Inštalácia je veľmi jednoduchá a nemá žiadne možnosti voľby takže tam nie je čo pokaziť. Inštalačný program si nájde adresár Photoshopu automaticky a plugin umiestni do toho správneho podadresára. Po úspešnej inštalácii sa k nemu pristupuje vo Photoshope cez menu Filter – Piccure.

piccure-04

Plugin má jednoduché ovládanie a je v ňom možné nastaviť len základné vlastnosti: Rýchlosť na úkor kvality alebo naopak, mieru rozostrenia a úroveň (silu) zaostrenia.

piccure-01

Ako pokusnú fotografiu som vybral večernú fotografiu z hôr nasnímanú teleobjektívom s ohniskom 300mm, pri ktorej som samozrejme neudržal čas 1/15s v ruke ani so stabilizátorom. Rýchlosť spracovania je na prijateľnej úrovni, túto fotografiu s rozlíšením 12Mpix spracoval program s nastavenou prioritou kvality na počítači s procesorom Intel Pentium Dual Core 2,2Ghz a operačnou pamäťou 2Gb za necelých 10 sekúnd. Výsledok je však veľmi neuspokojivý, výsledná fotografia vyzerá ako by som ju niekoľkokrát zmenšil a uložil v nízkej kvalite. Namiesto toho aby sa plugin zameral na zaostrenie obrysov a línií, bola zaostrená celá fotografia vrátane modrej oblohy. Na týchto častiach ktoré by si program ani nemal všímať sa prejavuje zaostrenie najviac, nepríjemným rozpixelovaním a farebnou deformáciou. Nečakal som žiaden zázrak nakoľko vytiahnuť z rozmazanej fotografie detaily nie je jednoduché ale výsledok ma sklamal na celej čiare. Skúšal som sa aj hrať s posuvníkmi či sa to nezlepší ale každá poloha dávala neprijateľný výsledok. Celkovo mám z toho pocit že cieľom je zaostriť fotografiu tzv. WAU efektom ktorý má ohúriť amatérskych fotografov maximálnym možným zaostrením bez ohľadu na kvalitu.

Nedalo mi to a vyskúšal som zaostriť tú istú fotografiu priamo vo Photoshope cez masku Unsharp.

piccure-02

Posuvníky som schválne pretiahol do extrémnych pozícií tak aby sa zaostrenie prejavilo čo najviac ale tak aby to bolo ešte opticky únosné. Výsledok je o 100% lepší ako cez plugin Piccure. Samozrejme nie je to dokonalé nakoľko by to chcelo zázrak a nie program ale na oblohe sa zaostrenie prejavuje len minimálne a línie na fotografii nie sú prehnane zaostrené a pôsobia prirodzenejšie.

piccure-03

Výsledok je teda z môjho pohľadu jednoznačný, plugin by som si ja osobne nekúpil a zaostrovať budem naďalej priamo vo Photoshope bez potreby externých programov (pluginov). Ak však na plugine jeho tvorcovia popracujú a vyladia ho tak aby zaostroval len tie časti fotografie ktoré má, mohol by to byť celkom šikovný pomocník. Najlepšie je ale v prípadoch keď hrozí rozostrenie používať statív a riešiť zaostrenie fotografie priamo na mieste ako neskôr v počítači. Žiaden program nám nikdy nevytvorí z rozmazanej fotografie dokonalú zaostrenú čistú snímku.

Originálna rozmazaná verzia fotografie
Originálna rozmazaná verzia fotografie

Originálna veľkosť neupravenej fotografie na stiahnutie:   DSC_0366-original.jpg  

Upravená verzia v programe Piccure
Upravená verzia v programe Piccure

Originálna veľkosť upravenej fotografie v Piccure na stiahnutie:   DSC_0366-piccure.jpg  

Upravená verzia vo Photoshope cez Unsharp mask
Upravená verzia vo Photoshope cez Unsharp mask

Originálna veľkosť upravenej fotografie vo Photoshope na stiahnutie:   DSC_0366-photoshop.jpg  

Viac príbehov
Videosvetlo GODOX LED 64