Nemáte financie na kúpu programu Adobe Photoshop ale napriek tomu by ste chceli využívať funkcie ktoré ponúka? Našťastie existuje online editor Pixlr, ktorý sa svojim vzhľadom a hlavne funkciami približuje ku skutočnému Photoshopu, nainštalovanému na Vašom počítači. Tento editor však nemusíte inštalovať, stačí si ho len otvoriť vo Vašom internetovom prehliadači s podporou flash na stránke: pixlr.com/editor. Výhoda online verzie je, že celé spracovanie súborov prebieha priamo na serveri a tak nepotrebujete mať nadupaný počítač ako pri Photoshope. Tento editor teda využijete aj na slabších počítačoch alebo tabletoch ktoré majú pripojenie k internetu.
Pixlr je vhodný aj pre tých, ktorým sa zdá Photoshop náročný alebo s ním ešte nikdy nepracovali. Ak sa Vám práca s ním bude pozdávať a budete využívať väčšie množstvo funkcií, ktoré ponúka alebo Vám už nebudú postačovať, bude pre Vás prechod k Photoshopu ďalším logickým krokom. Ak však použijete Pixlr len sem tam na úpravu farieb a zmenu veľkosti fotografie, kúpa Photoshopu je pre Vás zbytočná investícia.
Poďme sa teda pozrieť čo všetko Pixlr ponúka a aké sú jeho možnosti.
Úvodná obrazovka
Pri spustení sa Vám zobrazí úvodná obrazovka s možnosťou vytvoriť nový obrázok s ľubovoľnou veľkosťou a pozadím, vrátane priehľadného. Môžete si otvoriť fotografie uložené na Vašom počítači, na internete alebo v knižnici Pixlr. Posledná možnosť však vyžaduje predchádzajúcu registráciu aby ste získali ku knižnici prístup. Editor podporuje súbory formátu jpg, gif, png, bmp a taktiež súbory s uloženými vrstvami psd (photoshop) a vlastný formát pxd. Medzi veľké plus považujem podporu Photoshop formátu psd, ktorá otvára možnosť pre tých, ktorí majú zakúpený Photoshop napríklad v práci ale chcú pracovať s vytvorenými súbormi aj doma alebo na pracovnej ceste.
Základná pracovná plocha
V základnej pracovnej ploche nájdete všetko, čo potrebujete pre prácu so súbormi. V hornej časti Menu sú všetky dostupné funkcie editora Pixlr. Naľavo potom panel nástrojov, v ktorom máte rýchlý prístup k základným nástrojom, ktoré sú používané najčastejšie. Napravo sú umiestnené panely Navigátor, v ktorých máte prehľad o aktuálnom zväčšení fotografie, veľkosti výberu a orezania. Panel History, v ktorom sa zobrazujú všetky vykonané zmeny krok po kroku, a kliknutím na príslušnú položku sa viete vrátiť späť a vrátiť všetky vykonané zmeny. Posledné spodné okno Layers je tá najsilnejšia časť editora, tak ako vo Photoshope si môžete vytvárať samostatné vrstvy pre každý prvok fotografie. Vrstvy si viete rôzne zapínať, vypínať, prehadzovať ich poradie, tým aj prelínanie, presúvať ich ľubovoľne a množstvo iných úprav. Ak začnete pracovať s vrstvami je zaručené, že pri nich aj ostanete a nebudete chcieť žiaden editor, ktorý by ich nepodporoval. Napravo hore sa môžete prihlásiť alebo zaregistrovať a tak využívať aj ukladanie rozpracovaných dokumentov do online knižnice. Napravo dole sa zobrazuje aktuálna verzia editora, rýchlosť prenosu (obnovy) obrazu medzi serverom a Vašim počítačom a aktuálne zaťaženie operačnej pamäte.
Ponuka v menu: File
Cez túto ponuku si môžete tak ako v úvodnej obrazovke vytvoriť nový prázdny obrázok New Image (CTRL+N) ľubovoľnej veľkosti alebo otvoriť uložené súbory Open Image (CTRL+O) vo Vašom počítači, na internete alebo v Pixlr knižnici. V tomto okne máte možnosť vytvorené a upravené súbory ukladať, Save (CTRL+S) či už priamo do Vášho počítača alebo online knižnice, z ktorej si ho neskôr môžete otvoriť a pokračovať v úprave. Odpadá Vám tak nutnosť prenášania súborov na USB pamäti a môžete k ním pristupovať napríklad aj z internetovej kaviarne alebo vo vlaku. Priestor nie je nijako obmedzený a tak nemusíte mať obavu z jeho prečerpania. Nezabudnite sa však v editore zaregistrovať v menu položke alebo v pravom hornom rohu kliknutím na Sign up. V ponuke nájdete aj tlačidlo Print s možnosťou tlače na tlačiareň nainštalovanú na počítači, z ktorého k editoru pristupujete.
Ponuka v menu: Edit
V tejto ponuke nájdete možnosť vrátiť vykonané zmeny smerom späť Undo (CTRL+Z) alebo dopredu Rendo (CTRL+Y). A taktiež ostatné príkazy súvisiace s kopírovaním Copy (CTRL+C), vystrihnutím Cut (CTRL+X), prilepením Paste (CTRL+V) alebo výberom Select all (CTRL+A) a odznačovaním vrstiev Deselect all (CTL+D).
Ponuka v menu: Image
V tejto ponuke môžete meniť veľkosť Image size, vrátane pridávania novej plochy Canvas size k fotografii. Ďalej môžete fotografiu otáčať Rotate a preklápať Flip ako horizontálne tak aj vertikálne. Preklápanie a funkcie editora sa dajú plnohodnotne využiť napríklad pri skúšaní postupu popísaného v článku: Hráme sa s preklopením.
Ponuka v menu: Layers
V tejto ponuke môžete pracovať s vrstvami, ako ich vytvárať, kopírovať, mazať, presúvať, otáčať, pridávať k ním masky, preklápať atď. Ak ste s vrstvami nikdy nepracovali bude chvíľku trvať, kým sa do toho dostanete, ale určite to stojí za to. Vo vrstvách je pre začiatočníkov najťažšie pochopiť ako fungujú masky a ako ich správne používať.
Ponuka v menu: Adjustment
V tejto ponuke máte množstvo funkcií ako upraviť celkový vzhľad fotografie. V prvej časti môžete nastaviť jas, kontrast, farbu vrátane všetkých farebných kanálov zvlášť. Ďalej potom úrovne, krivky, expozíciu a aplikovať množstvo prednastavených efektov. V tejto ponuke sa rozhoduje o základnom vizuálnom podaní fotografie, preto je dobré si naštudovať základnú prácu s krivkami a histogramom.
Ponuka v menu: Filter
V tejto ponuke nájdete veľké množstvo filtrov, ktoré môžete aplikovať na fotografiu. Popis všetkých filtrov by si vyžadoval samostatný článok ak nie dva. Najlepšie je vyskúšať si každý filter, aby ste získali základnú predstavu kedy a kde by sa Vám mohol hodiť pri úpravách. Medzi tie najdôležitejšie patrí filter Unsharp mask, ktorý využijete pri zaostrovaní fotografií aj podľa návodu ktorý sme priniesli v článku: Ako zaostriť fotografiu vo Photoshope
Ponuka v menu: View
V tejto ponuke viete ovládať zväčšenie a zmenšenie upravovanej fotografie, zobrazenie panelov editora a prepnutie do celo obrázkového módu. Ten Vám odporúčam používať pri editácií, nakoľko využijete maximum z pracovnej plochy editora a zároveň budete mať pocit ako by ste pracovali v skutočnom nainštalovanom editore vo Vašom počítači. Posledná položka Reset palette location preorganizuje a znovu zobrazí všetky panely editora v prednastavenej pozícií.
Ponuka v menu: Language
Tu si môžete zvoliť jazyk, v ktorom chcete editor používať. V aktuálnej verzii je to 29 jazykov, medzi ktorými žiaľ slovenčinu nenájdete. Odporúčam naučiť sa používať editor v anglickom jazyku, tak nebudete mať v budúcnosti problém s prechodom na iný program. Ak však predsa len chcete mať všetko v zrozumiteľnom jazyku môžete si vybrať češtinu.
Ponuka v menu: Help
V poslednej ponuke nájdete priame linky na fórum s podporou, časté otázky, blog a kontakt na výrobcu.
Príklad použitia vybraných funkcií editora:
Krivky
V editore viete celkové vyváženie fotografie upravovať aj pomocou kriviek s histogramom ako v drahých platených editoroch. Kliknutím na symbol kvapkadla, môžete na fotografii označiť príslušné tri farby (biela, sivá a čierna), a tak dokonale vyvážiť bielu alebo optimálne nastaviť tiene a tmavé farebné tóny. Počas môjho testovania fungovali krivky a všetky jej priradené funkcie tak ako mali ako v klasickom Photoshope.
Automaticky výber (kúzelná palička)
Táto funkcia selektívneho výberu určitých častí, sa zíde hlavne ak chcete vyvážiť presvetlené alebo tmavé miesta fotografie. Celkovú citlivosť automatického výberu môžete nastaviť v hornej časti Tolerance od hodnoty 1 po 99. Počas testovania fungoval výber bez problémov a nastavenia citlivosti reagovali tak ako sa od nich očakávalo.
Výbranú časť môžete skopírovať ako novú vrstvu a upravovať jej nastavenia bez toho aby sa aplikovali v iných častiach fotografie.
Záver
Program je veľmi vhodnou náhradou, bežného editora na spracovanie fotografií. Podpora vrstiev z neho robí silný nástroj, ktorý momentálne nemá medzi online editormi konkurenciu. Aj napriek tomu že Pixlr je online aplikácia, odozva a spracovanie je veľmi rýchle. Ak máte k dispozícií dostatočne stabilný a rýchly internet ani nepostrehnete, že pracujete s online aplikáciou. Jednou z mála nevýhod je, že nepodporuje formáty RAW a tak je nutné ich pred spracovaním previesť do jedného z podporovaných typov súborov. Využitie programu vidím napríklad na dovolenke, keď chcete zverejniť na internete upravenú vyváženú fotografiu alebo potrebujete doma, prípadne v kaviarni s Wifi pripojením, vytvoriť rýchlo grafiku do práce s použitím vrstiev. V súčasnosti keď sa firma Adobe rozhodla, že sa za ich editor Photoshop bude platiť každý mesiac paušálny poplatok, sa Pixlr ukazuje ako vhodná alternatíva, ktorá Vám ušetrí množstvo peňazí.
[row] [col width=“six“]
Výhody:
- Podpora klávesových skratiek
- Podpora súborov s vrstvami psd a pxd
- Rýchlosť načítania a spracovania súborov
- Editor je zdarma
- Minimálne nároky na výkonnosť počítača
- Ukladanie súborov v online knižnici
Nevýhody:
- Nepodporuje súbory RAW
- Nutný prístup k internetu
- Účinok niektorých filtrov sa zobrazuje až po potvrdení OK