Polaroid Cube recenzia

Nakoľko som fanúšikom technických noviniek, ihneď ako som zbadal Cube od firmy Polaroid chcel som túto vecičku mať. Malá kocka, ktorá je odolná, vie snímať fotografie, natáčať FullHD videá a má zaujímavý dizajn. Nakoľko, v dobe predstavenia sa nedala kúpiť na Slovensku, objednal som si ju cez český Megapixel.cz

polaroid_cube_09

Prvý dojem, keď som kocku držal v ruke splnil očakávania z reklamných fotografií a videí. Jednoduchý dizajn s jednym tlačidlom (spúšťou) a rozoznateľným Polaroid pruhom (dúhou) po boku. Vonkajšok kocky je pogumovaný a preto sa nemôže stať, že vám vykĺzne z ruky, prípadne sa vážne poškodí pri páde na zem. Objektív je zapustený do vnútra a tak by ho nemal poškodiť ani prípadný pad na stranu, kde je umiestnený. Na spodnej časti sa nachádza prekvapivo silný magnet, ktorý pevne prichytí kocku na stĺpe, zábradlí, aute a pod. Magnet som otestoval pri rýchlej jazde na kapote auta a kocka sa nepohla ani o milimeter. Vzadu sa nachádza otvor (ako v ponorke), ktorý sa dá otvoriť točením mincou ľubovoľnej hodnoty 🙂 Pod ním sa nachádza slot na pamäťovú kartu micro SDHC, mechanický prepínač kvality videa 720p, 1080p a USB konektor na nabíjanie alebo prenos fotiek bez potreby vyberať kartu.

polaroid_cube_05

Polaroid Cube má vstavaný akumulátor a je možné ho nabíjať len cez vstavaný USB konektor klasickou USB nabíjačkou. Doba nabíjania pri úplnom vybití je približne hodinu, podľa výkonu nabíjačky. Pri plne nabitom akumulátore vydržala kocka približne 80-90min natáčania videa vo FullHD (1080p) formáte. Pri fotografovaní sa mi ju nepodarilo vybiť, zrejme to chcelo ešte viac záberov.

polaroid_cube_07

Objektív má rozsah záberu až 124 stupňov, takže robiť si hlavu z toho, či bude všetko v zábere z dôvodu absencie hľadáčika alebo lcd displeja nemá zmysel. Fotografovanie s kockou je v podstate prekvapenie, nakoľko až pokiaľ si nestiahnete doma obsah SD karty neviete čo ste odfotili, natočili. Kocka sa zapína dlhým podržaním spúšte (3 sekundy) až kým sa neozve zapípanie (3x). Videa sa nahrávajú rýchlim stlačením spúšte (2x) a fotku vytvoríte krátkym stlačením spúšte (1x). Polaroid Cube sa vypne automaticky po 5 minútach nečinnosti alebo ručne dlhým stlačením spúšte ako pri zapnutí.

polaroid_cube_03

Fotoaparát má slabé rozlíšenie 6 Mpix a na kvalite snímkov je vidieť, že sa firma Polaroid zamerala skôr na nahrávanie videa a fotografovanie je u kocky len ako doplnok. Fotografie by som prirovnal kvalitou k fotografiám z lacnejších mobilov spred pár rokov. Nad hladinou ich drží len rozsah záberu vďaka širokouhlému objektívu. Vyváženie bielej a nastavenie ISO nie je možné ovplyvniť a všetko rieši elektronika kocky automaticky. Clona objektívu je pevná 2,4 a citlivosť sa pohybuje od ISO100 pri výrazne svetlých scénach až po ISO800. Šum na fotografiách je však veľmi výrazný a keby som ho mal porovnať k moderným fotoaparátom tak ISO800 pri Cube sa rovná ISO6400 až ISO12000. Fotografie majú rozlíšenie 3328x1872px a veľkosť okolo 1MB. Fotoaparát nemá časovú spúšť ani diaľkové ovládanie preto ak sa chce človek spoločne odfotiť jediné riešenie je selfie. Celkový dojem s fotoaparátu je teda dosť zlý a používal by som ho fakt len ako dokumentačný nástroj za slnečného dňa prípadne pri umeleckých zašumených úletoch.

polaroid_cube_08

To, čo skazilo celkový dojem pri fotografovaní, vyrovnáva samotné natáčanie videa. Videokamera dokáže nahrávať videá v rozlíšení 720p alebo 1080p FullHD a ako som už spomínal, dá sa to nastaviť mechanickým prepínačom v zadnej časti kocky pod krytom. Kvalita je veľmi blízka videu natočeného kamerou GoPro. Video je vo veľmi dobrej kvalite a pri prehrávaní dvoch rovnakých videí by ste asi len ťažko zistili, ktoré bolo nahrávané kockou a ktoré GoPročkou. Videá sú nahrávané do 5 minútových sekvencií a pri nastavení na nepretržité nahrávanie sekvencie na seba nadväzujú bez viditeľnej pauzy. Jedna 5 minútova sekvencia má okolo 300MB, takže pri plne nabitom akumulátore až do jeho vybitia a 32GB SD karte ju nezaplníte . Ozvučenie videa je zabezpečené jedným mikrofónom v prednej časti pod objektívom. Pri rýchlej jazde alebo veternom počasí ho však odporúčam prelepiť aby bol zvuk počúvateľný. Videá sú ukladané vo formáte MOV, čo poteší hlavne Apple užívateľov. Poradí si s nimi však aj voľne dostupný editor Windows Movie maker alebo prehrávač VLC.

polaroid_cube_06

Po vložení pamäťovej karty do kocky sa automaticky po prvom zapnutí naformátuje a vytvorí svoju adresárovú štruktúru. Taktiež sa na kartu nakopíruje ovládací program Polaroidcube.exe cez ktorý sa vykonávajú všetky nastavenia. Mne sa ho nepodarilo spustiť na žiadnom mojom PC, pričom som skúšal operačné systémy Windows XP, Windows 7 aj Windows 8. Každé spustenie programu skončilo rovnakou neznámou chybou. Myslel som si, že sa jedná o problém s nastavením administrátorských práv programu, prípadne nastavením kompatibility operačného systému. Žiaľ do dnes som tento ovládací program nespustil aj napriek všetkým možným nastaveniam. Na internetových diskusiách sa množstvo používateľov sťažuje, že má rovnaký problém so spustením ale žiadne funkčné riešenie sa tam zatiaľ neobjavilo. Všetky zmeny v nastavení sa však ukladajú do textového konfiguračného súboru Seting.txt na karte a preto je možné nastavenie meniť jednoducho aj prepísaním tohto súboru v textovom editore.

polaroid-cube-01

Celkovo sú tak moje dojmy z tohto kockatého úkazu veľmi zmiešané. Ak by som Polaroid Cube hodnotil len z pohľadu dizajnu získal by plný počet bodov. Ak z pohľadu fotenia prepadol by na plnej čiare a ak z pohĺadu natáčania videa opäť by získal vysoké hodnotenie. Veľká výhoda je však rozmer kocky, vďaka ktorému sa dá nosiť všade so sebou, či už na výlete v meste, na pláži, na horách a pod. Všade tam, kde sa vám nechce vláčiť zrkadlovku, prípadne to nie je bezpečné kvôli jej poškodeniu (voda, sneh, piesok). Ak hľadáte kvalitnú outdoor kameru a nemáte na GoPro, investovať do Polaroid Cube sa vám určite oplatí. Ak chcete ľahký prenosný fotoaparát, rýchlo na Cube zabudnite!

Ukážkové videosekvencie vo FullHD (1080p) kvalite:

Ukážkové fotografie v plnom rozlíšení bez úprav:

Výhody:

+ Malé rozmery
+ Jednoduché ovládanie
+ Kvalita videa
+ Vodeodolný obal
+ Rozsah záberu 124°
+ magnet na uchytenie

Nevýhody:

– kvalita fotografií
– rozlíšenie fotoaparátu
– bez časovej spúšte
– ovládací program nejde spustiť
– integrovaný akumulátor
– žiadne puzdro

polaroid_cube_02