Rád by som Vám predstavil powerbanku EasyAcc, ktorá má kapacitu 20000 mAh. Samozrejme tieto hodnoty sú na väčšine powerbaniek presné len do chvíle, keď si človek uvedomí, že každé takéto zariadenie pracuje s určitou percentuálnou účinnosťou. Čím vyššia účinnosť, tým je údaj uvedený na obale bližšie k pravde. Takže trochu matematiky, pokiaľ by powerbanka mala účinnosť 90% tak jej kapacita by bola už len 18000mAh. Pri napájaní napr. mobilných telefónov je tento údaj potom skreslený, pretože pokiaľ sa nabíja mobilný telefón, tak ho väčšina ľudí nabíja keď je telefón zapnutý. To znamená, že počas nabíjania spotrebuje energiu na displej, signál mobilnej siete, poprípade wifi, a gps, na synchronizáciu a veľa ďalších procesov. To znamená, že sa síce dobije, ale spotrebuje oveľa viacej než ako keby sa dobíjal úplne vypnutý. Táto powerbanka dobije môj Samsung galaxy S4 LTE-A (I9506) ktorý má v sebe 2600mAh batériu, presne 6 krát, a to z 5% na plných 100%. To znamená, že ak by som to takto rátal, vyšla by mi kapacita powerbanky len 15600mAh. Čo je aj tak dostatočná kapacita.
Powerbanka EasyAcc 20000mAh má viacero špeciálnych vlastností, ktoré ju odlišujú od ostatných. Postupne si ich predstavíme.
Powerbanka má rozmery 18.49 cm x 7,79 cm x 2,48 cm pričom váži zhruba 460 gramov. Takže z týchto údajov je možné usúdiť že sa nejedná ani o malú ani o ľahkú powerbanku.
Dominantou powerbanky je displej, ktorý si každý všimne hneď na prvý pohľad. Displej je podsvietený a svieti jasným bielym svetlom, po niekoľkých sekundách sa podsvietenie vypína, avšak stále zobrazuje percentuálnu hodnotu nabitia na displeji, pokiaľ je k nemu pripojené nejaké zariadenie, ktoré ma dobíjať. Pokiaľ k nemu nie je pripojene nič, alebo sa zariadenie odpojí, zhasne displej po určitej chvíli úplne a powerbanka je vypnutá. Zapnutie sa robí opätovným tlačidlom napájania. Displej je trvalo podsvietený len keď sa nabíja samotná powerbanka. Čo považujem za absolútnu výhodu je, že tento powerbanka zobrazuje percentuálne svoje vlastné nabitie, a aj postupné vybíjanie a percentuálne zobrazenie je veľmi presné. Jednoducho ak máte 20% tak viete, že tam presne 20% ešte je. Žiadne náhle vybitia. To by musel byt chybný kus.
Ako je možné vidieť z obrázku, powerbanka potrebuje pre svoje dobitie nabíjačku schopnú dodávať 5 voltov pri prúde 2 Ampérov. Ku príkladu ho vie dobiť nabíjačka dodávaná ku samsungu galaxy S4. Powerbanka vie zase zo seba vydať pri prvom USB výstupe prúd 1,3 Ampéra čo je vhodné pre mobily ktoré nevyžadujú až taký veľký odber prúdu, alebo pre fotoaparáty ktoré sú dobíjatelné cez USB port, a tým pádom je ich možno pripojiť. Druhý port poskytuje až 2,1 Ampéra čo je zase vhodnejšie pre napájanie niektorých tabletov, poprípade silnejších a náročnejších mobilných telefónov. Čo je ale zvláštne na tejto powerbanke je to, že dokáže poskytovať výstup 8,4 Volta určeného primárne pre niektoré SONY kamery, a tým predlžiť ich životnosť na batériu v teréne. Prúd je 1 Ampér, a podľa toho treba prispôsobiť aj zariadenia, pretože zariadenia ktoré by potrebovali pre svoj chod viacej prúdu by jednoducho nešli.
Dvojica USB portov je od seba v dostatočnej vzdialenosti na to, aby sa mohli použiť v prípade potreby obe naraz a aby jeden kábel druhému nezavadzal. A samozrejme aj popis výstupného prúdu aby nedošlo k pomýleniu sa, ktorý port dáva koľko prúdu.
Na pravej strane powerbanky sa nachádza DC výstup, ktorý poskytuje napätie 8,4 Volta a micro USB vstup cez ktorý sa dobíja. Kábel je totožný ako konektor nabíjania väčšiny dnešných smartphonov. Na ľavej strane sa nachádza veľmi mierne zapustené tlačidlo napájania, ktorým sa celá powerbanka zapína.
Súčasťou balenia je aj táto dvojica káblov. Oba majú na jednej strane štandardný USB konektor a na strane druhej micro USB konektor, líšia sa dĺžkou. Jeden ma 60 centimetrov a druhý 20 centimetrov.
Následne je k powerbanke dodávaný aj tretí kábel, ktorý prepája 8,4 voltový DC výstup s redukciou na SONY kamery. Výstupnú koncovku DC výstupu pre použitie s inými zariadeniami, ktoré sú kompatibilné s výstupom 8,4 voltov a prúdom 1 ampér si je treba zistiť osobne v rádioamatérskych potrebách, s veľkou pravdepodobnosťou by to mala byť koncovka o rozmeroch 1,3 mm (vnútorný priemer) a 3,4 mm (vonkajší priemer). Ale ako píšem, je lepšie zájsť priamo a opýtať sa profesionálov.
Využitie tohto zariadenia je vďaka portu pre 8.4 voltový výstup oveľa prístupnejšie ako ostatné powerbanky. Typickým využitím môže byť situácia ak ste niekde na výlete a od rána využívate svoj kompaktný fotoaparát na natáčanie videa a fotenie a na obed zistíte, že batéria hlási vybitie, a pred vami je ešte cele poobedie, poprípade máte pred sebou víkend bez zásuvky. Vtedy je ideálnym riešením dať si desiatu, čaj z termosky, a fotoaparát nechať nabíjať sa, poprípade nabíjať aj fotoaparát aj svoj mobilný telefón a s touto kapacitou si vystačíte na niekoľko dobití. Osobitnou kategóriou je zapojenie 8,4 voltového výstupu pre zariadenia, ktoré to podporujú, kedy sa dá powerbanka využiť ako externá batéria pri fotení timelapse, kde sa vďaka celkovej kapacite viete dostať na niekoľko desiatok hodín stáleho fotenia.
- Presne percentuálne zobrazenie stavu batérie
- Podsvietený displej
- Vysoká kapacita zariadenia
- Možnosť napájania aj 8,4 Voltových zariadení
- Nedostatok konektorov pre dobíjanie iných zariadení s rôznymi koncovkami
- Hmotnosť
- Mohutnosť zariadenia