Prechodový filter vo Photoshope

Pred týždňom som Vám predstavil v recenzii prechodové filtre HITECH. V tomto návode Vám ukážem ako nahradiť skutočné filtre ktoré sa nasadzujú na objektív jednoducho tými virtuálnymi. Existuje množstvo spôsobov ako to vo Photoshope urobiť a dnes Vám ukážem asi ten najjednoduchší. Behom pár sekúnd vytvoríte z prepálenej oblohy prirodzenú modrú a z tmavých miest vytiahnete zaujímavé detaily. To všetko bez toho aby ste akokoľvek znížili kvalitu samotnej fotografie.

1.Otvorte si fotografiu na ktorú chcete aplikovať prechodový efekt vo Photoshope

photoshop_nd_filter_1

2.Vytvorte novú vrstvu kliknutím na Vrstva – Nová vrstva (Layer – New – Layer) alebo klávesovou skratkou Shift+Ctrl+N

photoshop_nd_filter_2

3.Prepnite sa na Prechodový nástroj (Gradient Tool) klávesová skratka G, v hornej časti nastavte prechod Popredie do prehľadna (Foreground to Transparent) a farbu popredia (Foreground color) dole na čiernu, klávesová skratka X.

photoshop_nd_filter_3

4.Pretiahnite myškou s kliknutím ľavým myšitkom kurzor od vrchu dole. Kľudne možete ísť dole kúsok aj mimo záberu, tým predĺžite pôsobenie stmavenia podľa želania.

photoshop_nd_filter_4

5.Oblasť prechodu sa vyfarbí do čierna ktorá postupne slabne smerom dole. V okne Vrstvy (Layers) zmeňte prekrytie z Normal na Jemný prechod (Soft Light).

photoshop_nd_filter_5

6.Jemný prechod (Soft Light) spôsobí zjemnenie prechodového efektu a v podstate vytvorí dojem klasického prechodového filtra.

photoshop_nd_filter_6

Účinok prechodového filtra viete pridávať a uberať mazaním alebo domaľovávaním vrstvy stmavenie. Ak sa stane že na fotografii sa objavia tmavé miesta vieme si prechodovým efektom pomôcť aj tu. Namiesto čiernej farby popredia však použijeme farbu bielu.

photoshop_nd_filter_7

Ak ste označili miesto ktoré chcete zosvetliť, znížte kapacitu vrstvy tak aby fotografia pôsobila prirodzene. Efekt viete zjemniť aj tak ako pri stmavení prepnutím vrstvy na Soft light. Tu však treba dávať pozor aby ste to neprehnali a efekt prechodu medzi tmavou a svetlou časťou bol prirodzený.

photoshop_nd_filter_8

Tak ako som písal v úvode existuje množstvo spôsobov ako vo Photoshope nahradiť prechodové filtre. Tento návod je vhodný hlavne v situáciach keď je na fotografii rovný horizont. Dá sa použiť aj na zložitejšie prechody ale tam už je potrebné trošku sa s vrstvou Stmavenie vyhrať, mazaním a pridávaním čiernej plochy. Schválne som v ukážke použil prechodový efekt len jemne, tak aby bolo vidieť možnosti tohto postupu ale zároveň na fotografii nebolo vidieť veľké softwarové úpravy. Takto nepôsobí fotografia gýčovo a približuje sa k reálnym svetelným podmienkam priamo v mieste a čase fotenia.

Výsledok použitia prechodu vo Photoshope:

Viac príbehov
Canon alebo Nikon?