Prvé 360° panoramatické video zo stíhačky

Spoločnosť Kolor zaoberajúca sa spracovaním panoramatických záberov, dnes zverejnila prvé panoramatické 360° video snímajúce kokpit stíhačky letiacej nad švajčiarskymi Alpami. Video umožňuje divákom otáčať uhol záberu kamery a získať tak dokonalý pocit ako by sa nachádzali priamo v lietadle.

Špeciálna panoramatická kamera Pack rig Freedom360 osadená 6 kamerami GoPro bola umiestnená v stíhačke Hawker Hunter Trainer J-4203 a video bolo spracované v programe Kolor Autopano Video. Panoramatické video je zložené zo 6 nezávislých sekvencií, ktoré po spojení vytvorili 360° výsledný záber.

kolor-freedom360

Lietadlo Hawker Hunter Trainer J-4203 lietalo pre švajčiarske vojenské letectvo v rokoch 1968 až 1994. Dnes je majetkom Vojenského leteckého múzea v švajčiarskom Payerne, ktoré v ňom ponúka lety pre všetkých amatérskych záujemcov. Túto možnosť využila aj firma Kolor, ktorá naainštalovala svoje zariadenie na predné sklo kokpitu.

Cena takejto špeciálnej kamery alebo lepšie povedané elektronického statívu pre kamery GoPro sa pohybuje okolo 2 590EUR a cena programu pre spracovanie takto nasnímaných video sekvencií okolo 599EUR. Ako vidíte nejedná sa vôbec o lacnú záležitosť, ale určite bude táto technológia patriť medzi veľmi obľúbené a časom sa dostane aj do filmového priemyslu. Otázne však ostáva kam sa ukryje počas nakrúcania mnohopočetný filmový štáb aby sa nenachádzal v 360° záberoch 🙂

Viac 360° panoramatických video záberov nájdete na stránke: http://www.kolor.com/360-video/gallery