Recenzia fotoaparátu Samsung Galaxy S6

Nie som žiaden špecialista na smartfóny a nesledujem v tejto oblasti ani najnovšie trendy. Ale keď som počul o 16Mpix vraj úžasnom fotoaparátre v zariadení Samsung Galaxy S6 trošku som spozornel. Neodolal som a zo zvedavosti som si tento najnovší smartfón z dielne Samsung na pár dní požičal. Nakoľko sme fotografický portál, budem sa v tejto krátkej recenzii venovať len samotnému fotoaparátu.

samsung-galaxy-s6-001

Telo telefónu pri prvom pohľade zaujme hlavne vypuklím objektívom, ktorý sa nevtesnal do štíhleho obalu. Fotoaparát má snímač (Sony IMX240) s rozlíšením 16Mpix (1/2.6″), skutočne však 15,9Mpix, nakoľko vytvára fotografie o rozmere 5312x2988px, čo je po prepočte práve 15,9Mpix (to potvrdila aj aplikácia Camera FV-5). Objektív so svetelnosťou F1,9 má ohniskovú vzdialenosť 28 mm (po prepočte k 35mm) bez optického zoomu. Čo je však prekvapivé, objektív má optickú stabilizáciu, ktorá počas môjho testovania veľmi účinne zabezpečila to, že ani jedna fotografia nebola rozmazaná.

samsung-galaxy-s6-002

Telefón má integrovanú pamäť v testovanom telefóne 32GB bez možnosti roširenia. Slot na SD kartu budete hľadať v telefóne zbytočne, nakoľko tam ani nie je. Musíte si vystačiť s internou pamaťou, ktorá sa veľmi rýchlo zaplní ak používate väčšie množstvo aplikácií, mailového klienta na sťahovanie správ a ešte aj často fotografujete alebo natáčate videá. Pri 16Mpix fotoaparáte má jedna fotografia okolo 6MB (+-1MB podľa svetelných podmienok) Ak teda denne na dovolenke nafotíte napríklad 300 záberov, je to okolo 2GB dát. Ak sa rozhodnete, že budete nahrávať aj videá FullHD prípadne 4K videá, ktoré mimochodom dokáže telefón tiež, ani nevravím.

samsung-galaxy-s6-004

Fotoaparát má množstvo režimov, ktoré Vám uľahčia fotografovanie. Pri testovaní som však zistil, že najlepšie zábery dosiahnete nastavením režimu na AUTOMATICKY s povoleným HDR na ON. Fotoaparát si s takýmto nastavením poradil so všetkými svetelnými podmienkami a nastavenia zvolil správne. Scéna bola svetelne vyvážená a neboli v nej ani tmavé ani prepálené miesta. Režim HDR by som v tomto prípade nebral doslovne, skôr je to niečo ako D-Lighting (zosvetlenie tmavých častí) pri fotoaparátoch Nikon. Kliknutím a podržaním na konkrétne miesto na displeji viete korigovať a zachovať nastavenia podľa svetelných podmienok na konkrétnom mieste. To sa hodí hlavne ak fotografujete proti slnku alebo v iných svetelne špecifických podmienkach. Kliknutím bez podržania zaostríte objektív na konkrétne miesto kde ste klikli.

samsung-galaxy-s6-005

Medzi veľmi vydarené režimy považujem Panorámu, v tomto režime vyfotíte profesionálne panorámy, či už na výšku alebo šírku ako vertikálne tak aj horizontálne. Fotoaparát automaticky detekuje pohyb fotoaparátu a panorámu spojí bez viditeľných spojov alebo svetelných prechodov. Taktiež režim virtuálny objekt, ktorým dokážete previesť predmet do 3D fotografie, škoda len, že iba do 180° a nie 360° ale nič nie je dokonalé. Za pozornosť tiež stojí režim animovaný gif, vďaka ktorému môžete nahrať krátke sekvencie a umiestniť ich na web bez nutnosti ďalšieho spracovania.

samsung-galaxy-s6-006

Pri slabom osvetlení bol obrazový výstup taktiež veľmi dobrý s minimálnym množstvom šumu. Optická stabilizácia fungovala aj v tomto prípade veľmi dobre a nepostrehol som žiadne rozmazanie. Takže ak chcete používať fotoaparát na fotografovanie interiérových akcií budete s výstupom spokojní.

Funkcia rýchleho spustenia fotoaparátu pri vypnutom displeji dvojklikom na tlačidlo domácej stránky by malo spustiť fotoaparát podľa brožúrky do 0,7 sekundy. Žiaľ je to podmienené rýchlosťou akou viete kliknúť (dvojkliknúť) prstom na dané tlačidlo. Tak či tak je to vynikajúca funkcia a keď som používal telefón len ako fotoaparát veľmi som ju ocenil. Ak potrebujete niečo rýchlo odfotiť je to na nezaplatenie. Za túto funkciu (fičúrku) dávam prst aj s dvojklikom hore.

samsung-galaxy-s6-008

Batéria telefónu má kapacitu 2,550mAh, čo nie je ani veľa ani málo. Počas môjho testovania, keď som intenzívne fotil, mal zapnutý automatický režim a zapisovanie aktuálnej polohy cez GPS do fotky, každú hodinu z baterky ubudlo 20% energie. Je to dosť, keď si to prepočítate je to 5 hodín fotografovania a to nepočítam ešte spotrebu samotného telefónu na chod systému a aplikácií. Batéria je tak ako pamäť integrovaná a nie je možné ju vymeniť. Jedinou možnosťou ako predísť v teréne vybitiu, je tak externá powerbanka. Za veľké plus považujem podporu rýchleho bezdôtového nabíjania položením telefónu na nabíjaciu stanicu, ktorá je súčasťou balenia. Ušetríte čas a taktiež usb port pred opotrebovaním.

samsung-galaxy-s6-003

Fotoaparát ukladá fotografie do súboru JPEG a videá do formátu (balíka) MP4. Podľa aktuálnych informácií z internetových diskusií, bude mať Samsung Galaxy S6 od aktualizácie Androidu 5.1.1 k dispozícií ukladanie fotografií do RAWu. Žial v dobe, keď som ho mal zapožičaný bola v telefóne nainštalovaná najnovšia dostupná verzia Androidu 5.0.2 a tá ukladanie do RAWu v tomto telefóne nepodporovala.

Ak bude po aktualizácií systému naozaj k dispozícii ukladanie do RAWu, kvalita fotografií pôjde vďaka možnosti ich editovania (vyvolávania) v externých programoch kvalitou určite hore. Po tejto aktualizácií si S6 určite ešte požičiam aby som to overil.

samsung-galaxy-s6-007

Výhody:

+ Optická stabilizácia
+ Rýchle spustenie
+ Meranie expozície na určitý bod
+ Foto režimy
+ Kvalita fotografií
+ Rýchle bezdrôtové nabíjanie

Nevýhody:

– Nepodporuje RAW
– Nepodporuje SD karty
– Nemá krytku objektívu proti poškrabaniu
– Slabšia výdrž batérie
– Horšie sa drží v ruke
– Vysoká cena

samsung-galaxy-s6-009

Zhrnutie

Celkové hodnotenie z môjho pohľadu je veľmi pozitívne. Je to ideálny smartfón pre fotografa, ktorý nevydrží ani jeden deň bez cvakania záberov a nechce sa mu ťahat so sebou stále zrkadlovku. Kvalita fotografií je na vysokej úrovni a trúfam si povedať, že sa vyrovná a v niektorých prípadoch aj preskočí výstup s kompaktných fotoaparátov. Ak však Samsung Galaxy S6 beriete tak ako ja len ako fotoaparát cena je príliš vysoká. Za 600€ si kúpite omnoho kvalitnejšie fotoaparáty kompaktných rozmerov ako napríklad Sony RX100 III. Ak však beriete S6 aj ako smártfon so všetkým čo ponúka investícia sa Vám určite oplatí a pri značke Sony ostanete aspoň ich snímačom IMX240 v telefóne. Telefón ocenia hlavne instagramisti, ktorí to čo odfotia ihneď postujú a potrpia si na vysokú kvalitu svojich fotografií. Ak teda máte zvyšné peniaze, telefón Vám odporúčam minimálne vyskúšať. Ak peniaze nemáte ani ho neskúšajte, lebo budete smutný, že ho musíte vrátiť presne tak ako ja.

Zaujímavosti z recenzie:

  • Fotoaparát som mal k dispozícií 5 dní
  • Celkovo som s fotoaparátom nafotil 574 záberov
  • Kvôli foteniu precestoval 230km a nachodil 22km
  • Na Instagram z toho postol 18 fotografií
  • Batériu som vybil 5x

Link na môj Instagram kde sú zverejnené fotografie z S6: instagram.com/fotorado

Fotografie bez úprav:

Tu si môžete stiahnuť fotografie v originálnej veľkosti: uloz.to (116MB)

Hodnotenie
Plusy
Optická stabilizácia
Rýchle spustenie
Meranie expozície na určitý bod
Foto režimy
Kvalita fotografií
Rýchle bezdrôtové nabíjanie
Mínusy
Nepodporuje RAW
Nepodporuje SD karty
Nemá krytku objektívu proti poškrabaniu
Slabšia výdrž batérie
Horšie sa drží v ruke
Vysoká cena
90
Celkové hodnotenie