Recenzia HOYA HD polarizačný filter

Japonská firma Hoya bola založená v roku 1941 a v súčasnosti patria jej výrobky medzi to najlepšie na trhu. Dnes by som Vám rad predstavil ich TOP produkt polarizačný filter Hoya HD CIR-PL, ktorý je dostupný v rozmeroch: 52mm, 55mm, 58mm, 67mm, 72mm, 77mm a 82mm.

HOYA HD CIR-PL makro
HOYA HD CIR-PL makro

Technické data:

Material:
Tvrdené sklo optické sklo, ktoré má až 4-krát vyššiu pevnosť podľa štandardizovaného testovania ANSI (ANSI Z80.3: 2001). Mimochodom tento test sa vykonáva veľmi drsným hádzaním oceľových guličiek rôznej veľkosti z výšky 50cm na samotný filter.

Filtre Hoya rady HD používaju vysoko priepustný polarizačný film ktorý sa okrem iného používa najkvalitnejších high-end LCD televíznych obrazovkách. Tento film má o 25% vyššiu priepustnosť svetla než bežné polarizačné fólie používané v ostatných polarizačných filtroch.

Hoya graf priepustnosti
Hoya graf priepustnosti

Na grafe priepustnosti svetla je pekne vidieť ako je priepustnosť svetla bežných polarizačných filtrov priemerne 60%, zatial čo filtre Hoya HD dosahuju v priemere až 90%. Filtre Hoya maju problém len pri vlnovej dĺžke 350-380nm čo je rozsah pri ktorom mozog interpretuje farbu do fialova. Od vlnovej dĺžky 380mm čo sú bežné svetelné situácie už je filter Hoya HD nedostihnuteľný bežnými polarizačnými filtrami.

Špeciálny povrch odolný voči vode, poškrabaniu a šmuhám.
Pri filtroch Hoya HD sú použité špeciálne ochranné vrstvy ktoré su okrem odolnosti voči poškrabaniu a šmuhám od prstov odolné aj voči kvapkám od vody. Tieto vrstvy taktiež eliminujú odrazy od prípadných nečistou na povrchu čo sú bežné neduhy lacných polarizačných filtrov.

HOYA HD CIR-PL obal
HOYA HD CIR-PL obal

Testovanie v praxi:

Dosť bolo technických katalógových popisov poďme na samotné skúsenosti a výsledky v reálnych podmienkach.

Celkové prevedenie polarizačného filtra je na vysokej úrovni, a je vidieť že v ruke držíte kvalitný výrobok.

Prvé čo ma zaujalo bolo extra tenké prevedenie oproti bežným polarizačným filtrom. Obruč filtra ma hrúbku len 5mm a niekedy to nie je až taká výhoda nakoľko sa s ňou ťažšie otáča ak je filter nasadený na objektíve. Môže to byť trošku problém pre ľudí s veľkými prstami. Tento môj pocit môže však byť spôsobený predchádzajúcim používaním hrubších filtrov. Časom si však človek na tento slim rozmer zvykne a potom má pocit že bežné filtre sú extrémne hrubé.

Aby som nezabudol tenká slim verzia má ešte jednu veľkú výhodu oproti bežným hrúbkam. Na najširšom ohnisku pri veľkom zaclonení sa stáva že polarizažný filter s bežnou hrubou obručou často vinetuje. Takže tenká slim verzia filtra má aj svoj podiel na obrazovej kvalite a vinetácia je omnoho menšia.

Veľa fotografov používa polarizačný filter okrem eliminácie odrazov aj na zvýraznenie mrakov na oblohe. Pri fotení oblohy s kopovitou oblačnosťou som pozoroval slabší efekt filtra ako pri lacnejších polarizačných filtroch. To je spôsobené vysokou priepustnosťou svetla. To však neznamená že slabší efekt je na škodu samotnej fotografie. Práve naopak je tento efekt jemnejší prirodzenejší nepôsobiaci umelo až gýčovo. Takže v tomto prípade znamená že menej je viac.

Povrch filtra je skutočne extrémne odolný voči otlačkom od nechcených náhodných dotknutí prstom. Všetci používatelia polarizačných filtrov poznajú že dotknutie sa povrchu filtra prstom znamená dlhé čistenie aby bol filter v akom takom čistom stave ako pred dotknutím. Ak na tomto filtre otlačok náhodou nedopatrením aj spravíte vyčistenie je úplne bezproblémove vďaka použitému filmu. To isté platí aj pri kvapkách od vody alebo mastných škvrnách.

HOYA HD CIR-PL zadná časť
HOYA HD CIR-PL zadná časť

Celkové hodnotenie:

Celkové prevedenie filtra je na vysokej úrovni, odolné voči mechanickému poškodeniu. Obrazová kvalita je výnikajúca a svetelná priepustnosť je až neuveriteľne veľká. Ak ste fotograf ktorý používa polarizačný filter viac ako len jeden krát do roka, je pre Vás tento filter jednoznačné výborná investícia.

 

tip-redakcie

Ukážkové fotografie: