Recenzia Nikon 1 J2

Dlhú dobu som ako používateľ zrkadloviek považoval fotoaparáty a objektívy systému Nikon 1 za zbytočnosť. Hovoril som si, že kto chce fotografovať jednoducho s automatikou, zostane pri kompakte a kto profesionálne, s plnou kontrolou nastavení, bude inklinovať k zrkadlovkám. S týmto uvažovaním som však pozabudol na používateľov zrkadloviek, ktorí sa sem tam vyberú na turistiku, cyklo výlet,niekam do mesta, prípadne na nejakú akciu, kde chcú spraviť nenápadne fotodokumentáciu. V takýchto situáciách nie je vždy najvhodnejšie vláčiť so sebou veľké telo a k nemu ešte objektívy. Najlepšie by bolo v takýchto prípadoch nosiť vo vrecku maličký kompakt, ktorý by nezavadzal. Ale čo ak chceme využívať všetky vymoženosti zrkadloviek, vrátane vymeniteľných objektívov pri veľkosti kompaktných fotoaparátov? Vtedy prichádza na scénu práve systém Nikon 1, ktorý dnes v tejto recenzii zastupuje fotoaparát Nikon 1 J2 so setovým objektívom Nikkor 10-30mm.

nikon1-j2-08

Fotoaparát po prvom chytení do ruky pôsobí veľmi elegantne, bez zbytočných výčnelkov a tlačidiel, ktoré by tu zavadzali. Telo je z prednej časti potiahnuté kovovým obalom a v zadnej časti klasickým plastovým výliskom. V hornej časti sa nachádza výsuvný blesk, otvor s reproduktorom pre zvukovú signalizáciu, kontrolka zapnutia, spúšť na fotografovanie a druhá spúšť určená pre nahrávanie video sekvencií. Práve táto spúšť mi robila problémy pokiaľ som si na ňu zvykol. Vždy, keď som išiel nahrávať video sekvencie, tlačil som veľkú spúšť, s ktorou som predtým fotografoval a čudoval som sa prečo to nefunguje. Na to z akého dôvodu má fotoaparát dve spúšte som však neprišiel a podľa mňa sa to dalo vyriešiť jednou a tak ešte umocniť jednoduchosť prevedenia celého fotoaparátu.

nikon1-j2-02

V prednej časti sa nachádzajú otvory s mikrofónmi pre snímanie stereo zvuku k videosekvenciám, pomocné osvetlenie zaostrenia v zlých svetelných podmienkach a bajonet pre objektívy 1 Nikkor s aretovacím tlačidlom. Tak ako som spomínal, dizajn je prevedený veľmi stroho a práve predná časť fotoaparátu je toho dôkazom. Zaujímavo je vyriešený aj blesk, ktorý je ukrytý v tele fotoaparátu a po uvoľnení vyskočí dobré 3cm nad telo. Síce to vyzerá smiešne ale má to omnoho väčší účel ako zabudovaný blesk a osvetľuje celú scénu dostatočne.

V zadnej časti sa nachádza veľký displej, mechanické tlačidlo vysunutia blesku a vpravo ovládacia časť so zoomovacím voličom. Tento volič ovláda nastavenie clony a zoomovanie pri prezeraní fotografií a v manuálnom režime čas. Mne sa osobne nepozdával, nakoľko sa s ním pohybovalo smerom hore a dole. Omnoho príjemnejšie pre prsty by bolo toto ovládanie do strán. Opäť je to sila zvyku, ale ja som si počas testovania na tento volič žiaľ nezvykol. Pod ním sa nachádza otočný volič režimov s piatimi možnosťami: pohyblivé momentky, inteligentný výber scény, automatika, kreatívny režim a videosekvencie. Práve tento volič mi zavadzal pri nastavovaní clony, času a zoomovaní s pohybom smerom hore. Otočnými voličmi to však neskončilo, nakoľko dole sa nachádza ďalší tento krát 360° dotykový, ktorý okrem ovládania menu slúži aj pre rýchle nastavenia počas fotografovania samospúšte, AEL aretovacej funkcie, korekcie expozície a nastavenia intenzity blesku.

nikon1-j2-07

V spodnej časti sa nachádza otvor pre batériu a pamäťovú kartu a v strede závit pre stativovú skrutku. V bočnej časti fotoaparátu sa nachádzajú pod krytkou konektory USB a HDMI a v hornej časti úchyty pre popruh na krk. Ten sa dodáva k fotoaparátu vo farbe samotného tela. K dispozícií je 6 farebných prevedení, takže na svoje si prídu aj užívatelia preferujúci odlíšenie sa od davu čiernobielych zrkadlovkárov.

Zapnutie fotoaparátu do režimu kedy je už možné fotografovať trvá približne 1-2 sekundy a k tomu ešte musíte pripočítať čas, ktorý Vám zaberie vysunutie objektívu z polohy L (Lock). Objektív však pri fotografovaní nemusíte zasúvať a tak si viete skrátiť reakčný čas na minimum. Zasunutý objektív v polohe L slúži hlavne na prenášanie v čase keď nefotografujete žiadne akčné scény a potrebujete šetriť miestom. Menu je prehľadne rozdelené do troch sekcií: prehrávanie, fotografovanie a nastavenie. Podrobne ho rozoberať nemá zmysel ale nájdete tu všetko, čo budete potrebovať a pred prvým použitím ho odporúčam prejsť a nastaviť si všetky dôležité hodnoty podľa seba.

Pri fotografovaní mi vadilo, že ovládať ISO bolo možné len cez menu. To môže byť trošku nepríjemné pre tých, ktorí citlivosť nastavujú tak ako ja, často podľa aktuálnej situácie. Fotoaparát však ponúka 3 ISO automatické režimy, v ktorých urči správnu citlivosť v rozmedzí 100-400, 100-800 alebo 100-3200. Tieto režimy však z tohto fotoaparátu robia automatický prístroj a lepšie by bolo vyviesť ručné ISO nastavenie na otočný volič, napríklad namiesto funkcie časová samospúšť, ktorú by som pokojne nechal len v menu.

nikon1-j2-05

Fotografoval som prevažne v kreatívnom režime, nakoľko v ňom sa nachádzajú možnosti P,S,A,M, teda režimy, s ktorými viete ovplyvniť všetky potrebné nastavenia. Nechýba tu režim priority clony, času a plne manuálny režim, ktorý okrem samotnej veľkosti fotoaparátu robí tento prístroj používateľom zrkadloviek zaujímavým. Okrem manuálnych, sú k dispozícií aj rôzne kreatívne režimy ako nočná krajina, protisvetlo, efekt miniatúry alebo automatická panoráma. Všetky tieto režimy pracovali dobre, s panoramatickým režimom sa však musíte naučiť pracovať, nakoľko sa sem tam stane, že sa panoráma nedá spojiť. To sa stáva hlavne ak preženiete prekrývanie alebo naopak ju neprekrývate dostatočne.

Medzi zaujímavé vychytávky patrí funkcia pohyblivej momentky, teda takého krátkeho dvojsekundového videa zakončeného fotografiou. Táto funkcia by mala priblížiť atmosféru scény, pri ktorej bola fotografia vytvorená. Ako doplnok funkcií je to fajn ale ja som na nejaké reálne využitie neprišiel. Momentky sa dajú podfarbiť aj vstavanou hudbou v štyroch režimoch. Pri týchto pohyblivých momentkách však môže nastať situácia, keď zaznamenáte zaujímavú scénu, ku ktorej by si hodila dlhšia videosekvencia alebo kvalitnejšia fotografia a tak nebudete mať ani jedno ani druhé. Zaujímavý je hlavne režim inteligentného výberu scény, pri ktorom fotoaparát už pri zaostrení fotografuje a ukladá do medzi pamäte fotografie. Celkovo je ich 20 a z nich následne vyberie 5 najlepších a ostatné odstráni. Takto môžete fotografovať športové akčné scény, pri ktorých je takýto selektívny výber úplne ideálny.

nikon1-j2-10

Veľmi príjemne som bol prekvapený nahrávaním ozvučených stereo videosekvencií vo FullHD kvalite. Pri natáčaní viete plynule ovládať clonu alebo si rovno prepnúť celé nastavenie do plne manuálneho režimu. Pri natáčaní pomáha aj automatická redukcia roztrasenia obrazu, ktorá sa snaží napodobniť použitie statívu. Nie je to úplne dokonalé a obraz sa aj napriek tomu trasie ale menej ako bez tejto funkcie. Kvalita videí je vynikajúca a ešte sa dá zdokonaliť použitím kvalitnejších objektívov s lepšou svetelnosťou. Videosekvencie umožňuje fotoaparát nahrávať aj v spomalenom režime, pri ktorom sa natočí päť sekundová sekvencia, ktorá sa rozdelí do 1 min videosekvencie.

Ukážkové videosekvencie:

Dodávaný setový objektív je klasický základný zoom v prepočte k 35mm filmovému políčku ponúkajúci rozsah 27-81mm so svetelnosťou f3.5-5.6. Clona sa dá zvyšovať až po hodnotu f16, na tej sa však už prejavovala vinetácia a optické chyby. Optimálnou clonou u tohto objektívu ponúkajúcu najlepší obraz je f5.6, ale dobré výsledky poskytuje ešte aj pri clone f8. Kvalitou by som ho prirovnal k základnému setovému objektívu Nikkor 18-55mm dodávaného k zrkadlovkám Nikon. Objektív je vhodný pre začiatočníkov a pre tých, ktorí sa chcú so systémom Nikon 1 zoznámiť. Ak by sme ho však porovnávali k zabudovaným objektívom akéhokoľvek kompaktu dopadol by v tomto teste vynikajúco.

nikon1-j2-09

Nebudem to ďalej naťahovať a zhrniem to veľmi krátko. Celkovo je fotografovanie s týmto fotoaparátom veľmi príjemné, rýchle a intuitívne. Kvalita fotografií je na vysokej úrovni, v niektorých situáciách na nerozoznanie od fotografií vytvorených zrkadlovkami. Snímač je však maličký, s crop faktorom x2.7 a preto je v tmavších scénach pri vyššom ISO viditeľný šum. Dôležité je však použiť na tomto dobrom tele aj dobrý objektív, čo by nemal byť problém, nakoľko všetky objektívy 1 Nikkor ponúkajú vysokú kvalitu. S týmto telom som vyskúšal aj objektív Nikkor 6,7-13mm a s týmto objektívom išla kvalita prudko hore. Ak hľadáte fotoaparát s veľkosťou kompaktu a funkciami zrkadloviek, myslím, že Nikon 1 J2 bude správnou voľbou a určite nespravíte chybu.

[alert alert_type=“info“ ]Fotografie v originálnej veľkosti: DSC_0385.jpg / DSC_0405.jpg [/alert]