Recenzia Nikon Coolpix S01

Pred samotným zoznámením sa s Nikonom Coolpix S01 a písaním tejto recenzie, som si žiadnu inú recenziu ani článok o tomto fotoaparáte neprečítal. Väčšinu recenzií píšu odborníci na fotetechniku, používajúci a recenzujúci najlepšie fotoaparáty dostupné na trhu. Preto si to také fotoaparáty ako tento Nikon v odborných recenziám doslova odnesú, či už na papieri alebo na displeji.

DSC_0269

K tejto recenzii som teda pristupoval bez akéhokoľvek vonkajšieho ovplyvnenia, s pohľadom koncového užívateľa, ktorému je práve určený. Sú to užívatelia nevyžadujúci extrémnu optickú kvalitu, ktorým ide hlavne o to aby fotoaparát perfektne vyzeral a ohúrili s ním svoje okolie. Povedzme si pravdu, na čo by im bol fotoaparát, ktorý vytvára dokonalé zábery ale vyzerá otrasne? Priatelia na párty si chcú túto novinku z vrecka košele ohmatať, poobzerať, zajasať nad tým zázrakom, ale v tej chvíli im je jedno ako to fotí. Proste stanete sa hviezdou večera a stredobodom pozornosti a polovica Vašich priateľov si ho bude chcieť zadovážiť tiež.

DSC_0265

To všetko dokáže tento neuveriteľne maličký dizajnový fotoaparát ktorý získal ocenenie TIPA 2013, za najlepší kompakt roka pre laikov. Poďme sa teda pozrieť na to ako dopadol okrem zaujímavého dizajnu, v ovládaní a fotografovaní?

Fotoaparát sa v ruke úplne stráca a je doslova určený pre ľudí z iných ako drevorubačských kruhov. Je dostupný v čiernej, striebornej, bielej, červenej a ružovej farbe. Kovový obal ktorý zabezpečuje akú takú váhu aby ho neodniesol vietor, má minimum ovládacích prvkov. Väčšinu ovládania jeho funkcií zabezpečuje plne dotykový displej. Na obale nájdete len základné ovládacie tlačidlá ako On/Off, tlačidlo spúšte so zoomovaním, tlačidlo prehrávania a tlačidlo menu (domček) vedľa displeja. Na bočnej strane obalu nájdete ešte zapustenú kovovú časť pre uchytenie šnúrky na ruku. Na spodnej časti sú plastové nožičky ktoré zaručujú fotoaparátu stabilitu na podložke vo zvislej polohe. Fotoaparát nedisponuje závitom na uchytenie k statívu, to však nepovažujem pri takomto modely za potrebné.

DSC_0271

Menu je prehľadné a jednoduché bez akýchkoľvek zbytočností, ktoré by používateľa obťažovali. Je dostupné v rôznych jazykoch, žiaľ slovenčina medzi nimi nie je. Môžete si zvoliť z troch vzhľadov menu v bielej, čiernej a prehľadnej farbe s vlastným obrázkom na pozadí. Môžete si vybrať z ponuky Fotografovanie, Prehrávanie, Video, Nastavenie, Samospúšť, Blesk, Špeciálne efekty, Korekcia expozície, Režim obrazu a Fotografovanie dotykom. Skrátka minimum ovládania pre čo najjednoduchšie používanie. Fotoaparát má aj množstvo scénických režimov, ktoré si však výlučne volí automaticky bez možnosti ovplyvnenia. Počas fotografovania v rôznych podmienkach sa však nezmýlil ani raz a vždy zvolil ten správny režim vrátane fotografovania portrétu s rozoznaním a zaostrením tváre.

Dotykový displej mi robil trošku problém pri správnom „trafení“ hlavne maličkých ovládacích prvkov v menu. Práve to mi najviac pri tomto fotoaparáte otestovalo moju psychickú odolnosť, a v tých chvíľach bolo pre mňa vykúpením možnosť dostať sa späť do základného menu vďaka vonkajšiemu tlačidlu s ikonkou domčeka. Pre menšie prsty by to však nemal byť žiaden problém a hlavne väčšina používateľov tohto fotoaparátu sa nebude hrabať v menu nejako často a dostane sa doň len pri mazaní preplnenej pamäte.

DSC_0277

Fotoaparát ma zabudovaný akumulátor a taktiež pamäť o veľkosti 7,3GB, na ktorú sa zmestí 3099 fotografií v plnej kvalite. Tým odpadá akákoľvek starostlivosť a fotoaparát a tak ho stačí len pripojiť k USB portu, fotografie stiahnuť do pc a popri tom ho zároveň nabíjať. USB port sa nachádza v spodnej časti fotoaparátu, ktorého ochranu zabezpečuje krytka. Jej prevedenie je trošku nešťastné a častým používaním sa s veľkou pravdepodobnosťou odlomí, nakoľko visí na tenkej gumke.

Pri fotografovaní sa fotoaparát správa veľmi ticho a rýchlo. Fotoaparát zaostril vždy presne podľa stredového bodového ostrenia. To znamená, že ak chcete zaostriť na objekt mimo stredu záberu, musíte ho najprv do stredu umiestniť a až potom komponovať záber posunutím objektívu. S meraním expozície to už žiaľ bolo oveľa horšie a fotoaparát sa správal nevyspytateľne. V situáciách, keď bolo nutné fotografovať v proti svetle som musel namieriť objektív na tmavšiu časť scény zaostriť a tým oznámiť automatike fotoaparátu aby odmerala expozíciu. Potom som si pri zatlačenej spúšti do polovice a tým pádom aretovanej expozícií skomponoval záber a dotlačil spúšť pre vytvorenie záberu. Je otázne či si budú takto komponovať zábery aj laici, pre ktorých je fotoaparát určený? Pravdepodobne nie a tak pri komplikovanejších svetelných podmienkach budú zábery veľmi slabé a v prevažnej väčšine nepoužiteľné.

DSC_0295

S fotoaparátom som sa vybral podvečer do prírody, pričom obloha bola zatiahnutá a sem tam spomedzi mrakov vykukovalo slnko. Boli to extra ťažké podmienky na fotografovanie takýmto kompaktom a to sa aj prejavilo na samotných záberoch. Z približne 100 záberov som vybral asi 5 použiteľných a to bolo dosť deprimujúce. Na týchto záberoch sa prejavovala silnejšia chromatická aberácia a nedoostrené rohy fotografie s náznakom pohybového rozmazania.

Druhý deň keď som fotoaparát testoval za pekného slnečného počasia a to sa prejavilo aj na kvalite testovacích záberov. Automatika fotoaparátu už merala expozíciu správne a fotografie boli vyvážené ako farebne tak aj v jasoch a tieňoch. Proste tak ako by sa mal fotoaparát správať a fotografovať, ako to užívateľ očakáva. Na záberoch boli v rohoch však aj naďalej viditeľné optické chyby, rôzne rozostrenia s efektom pohybu a rôzne pixelizácie spôsobené menej kvalitným snímačom. To však nie je až také tragické nakoľko je fotoaparát určený pre webové momentky a nie na tlač veľkých fotografií. Použitá optika vo fotoaparáte sa dá prirovnať k lepšej optike v mobilných telefónoch. Fotoaparát nemá zabudovaný polohový snímač a tak je potrebné v počítači ručne otáčať fotografie fotené na výšku.

Automatika okrem clony a času určuje automaticky aj citlivosť a tá sa pri exteriérových záberoch pohybovalo okolo ISO 80. Táto nízka citlivosť produkovala fotografie s minimálnym šumom a veľmi príjemným podaním farieb. V interiéri pri umelom osvetlení to už bolo horšie a automatika nastavila citlivosť na ISO 800. Takéto fotografie obsahovali už výraznejší pozorovateľný šum. Snímač však aj napriek šumu produkuje farebne vyvážene zábery, ktoré boli veľmi blízko farbám danej scény v reáli.

DSC_0287

V režime Video sa dajú natáčať ozvučené HD videá vo formáte MOV. Tento formát je trošku nešťastný pokiaľ nepoužívate systém Mac od Apple. Kvalita videa je dokumentačná a videoklipy sa s ním natáčať určite nebudú. Počas videa nie je možné zoomovať, je však možné použiť rôzne vstavané efekty. Video som podrobne netestoval nakoľko by to pri jeho kvalite nemalo nejaký veľký význam.

Záver

Fotoaparát síce neoplýva nejakou úžasnou optickou kvalitou, ale pre zverejňovanie fotografií na Facebooku je v celku postačujúca. Celkové hodnotenie ťahá hore hlavne perfektný dizajn, celkové prevedenie tela a veľkosť. Ak si kupujete fotoaparát hlavne pre dizajn a optická kvalita nehrá dôležitú úlohu, môžem Vám ho odporúčať. Je určený hlavne nežnejšiemu pohlaviu, do kabelky počas nákupov, pre prípadné momentky s priateľkami v kaviarni po nákupoch. Ak s nim budete fotografovať za optimálnych svetelných podmienok, nemali by ste mať s kvalitou optiky problém. Ak by sa cena pohybovala okolo 50EUR dalo by sa nad optickou kvalitou aj prižmúriť oko, možno aj obe, ale za aktuálnu maloobchodnú cenu 100EUR by to veru mohlo byť aj lepšie. A to som sa snažil celý čas pozerať na tento fotoaparát z pohľadu laika a užívateľa pre ktorého je určený!

Tento a mnoho iných fotoaparátov si môžete kúpiť v internetovom obchode: MEGAFOTO.sk

Fotografie fotoaparátu:

Ukážkové fotografie:
[alert alert_type=“info“ ]Fotografie v originálnej veľkosti:   DSCN00IC.jpg (ISO800)   /   DSCN0094.jpg (ISO80)[/alert]