Recenzia objektív 1 NIKKOR 6.7-13mm f/3.5-5.6 VR

Používatelia systému Nikon 1 sa konečne dočkali ultra širokouhlého objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 6.7mm-13mm. Tento objektív ponúka záber 100° a po prepočte na 35mm kino film ohnisko 18mm-35mm. Pri bežných zrkadlovkách Nikon APS-C by bolo potrebné pre takúto šírku použiť objektív 12mm-24mm, a u Canonu 11,2mm-22mm. Objektív ma ako priaznivca širokouhlých objektívov ihneď zaujal a tak som ho otestoval na tele Nikon 1 J2.

Objektív Nikkor 6.7-13mm, slnečná clona a škatuľka.
Objektív Nikkor 6.7-13mm, slnečná clona a škatuľka.

Po prvom chytení do ruky pôsobí objektív veľmi maličkým krehkým dojmom a tento pocit podporuje aj váha 125g. Po podrobnom preskúmaní som však zistil, že tomu tak nie je a jeho celokovové vyfrézované prevedenie dodáva objektívu odolnosť a pevnosť. Tak ako ostatné objektívy Nikkor 1, je tento v zatvorenom vypnutom stave menší o celé 2cm ako pri zapnutom stave s najširším ohniskom. Toto šetrenie priestorom umožňuje špeciálna vnútorná teleskopická konštrukcia doplnená optikou z 11 prvkov v 7 skupinách vrátane troch asférických optických prvkov a troch prvkov zo skla ED.

Objektív Nikkor 6.7-13mm detail.
Objektív Nikkor 6.7-13mm detail.

Na tele objektívu je uchytenie pre slnečnú clonu, ktorá je dodávaná v balení s objektívom. V prednej vnútornej časti sa nachádza závit pre uchytenie filtra s bežným priemerom 52mm. Zoomovací prstenec je vyfrézovaný do drsného prevedenia, ktoré sa dobre drží za akýchkoľvek podmienok. Na tomto prstenci sa nachádza aj gombík, ktorým sa uvoľňuje objektív z vypnutého aretovaného stavu. Tento systém sa mi veľmi páči, nakoľko vo vypnutom stave sa objektív nikdy samovoľne nevysunie. Bajonet je masívny, kovový a časté nasadzovanie na telo fotoaparátu by mu nemalo ublížiť. Vnútorné uchytenie optiky a elektronických kontaktov na prenos informácií medzi objektívom a fotoaparátom je už však len z plastu.

Objektív Nikkor 6.7-13mm bočný detail s pohľadom na prednú optickú časť.
Objektív Nikkor 6.7-13mm bočný detail s pohľadom na prednú optickú časť.

Pohyb zaostrovacieho prstenca bol plynulý, bez akejkoľvek vôle a kládol jemný odpor. Len pri zatvorenej polohe „lock“ sa dal pootočiť o cca 1-2mm, to však nemá žiadny vplyv na funkcie pri fotení a ide len o postreh z podrobného preskúmania. Objektív nemá na tele zaostrovací prstenec a akékoľvek doostrenie je nutné vykonávať elektronicky cez fotoaparát. Zaostrovanie je úplné tiché, čo oceníte hlavne pri natáčaní videa, keď medzi preostrovaním nie je počuť vo videu precvakávanie mechanického zaostrenia.

Objektív Nikkor 6.7-13mm v zapntutom stave na ohnisku 6.7mm.
Objektív Nikkor 6.7-13mm v zapntutom stave na ohnisku 6.7mm.

Fotoaparát a objektív navzájom komunikujú bez problémov a pri vysunutí objektívu do najširšieho ohniska sa fotoaparát automaticky zapne a naopak pri zasunutí do polohy lock automaticky vypne. Z optického hľadiska ma objektív veľmi príjemne prekvapil. Na všetkých šírkach ohniska, vrátane najširšieho, sa neprejavovalo skoro žiadne skreslenie. Šírka záberu 6.7mm je pre takých fotografov ako ja, ktorí obľubujú extrémne širokouhlé zábery priam závislá a objektív som si okamžite obľúbil. Bolo ťažké ho vymeniť za ďalší testovaný objektív Nikkor 10-100mm. V rohoch záberov sa neprejavovala počas testovania žiadna vinetácia a tak ju nebolo potrebné pri prevode z formátu RAW dodatočne odstraňovať. Na najširšom ohnisku sa sem tam prejavilo jemné súdkovité skreslenie ale na tú šírku v podstate zanedbateľné.

Objektív Nikkor 6.7-13mm pohľad na zadnú časť s elektronickými kontaktami.
Objektív Nikkor 6.7-13mm pohľad na zadnú časť s elektronickými kontaktami.

Stabilizácia pracovala účinne a aj pri zníženom osvetlení sa dali udržať prijateľné časy bez potreby použitia vysokých ISO hodnôt. Stabilizácia pracovala aj pri videosekvenciách a tak ho môžete využiť aj vtedy, keď chcete používať fotoaparát na točenie videí so širokým záberom. Ak hľadáte objektív, ktorým by ste pekne rozostrili pozadie (bokeh), na to, pri tomto objektíve zabudnite.Jednak kvôli svetelnosti F3.5 a hlavne kvôli samotnému širokouhlému záberu, ktorý ponúka v celej dĺžke dokonale ostrý obraz až ku okrajom. Najlepší obraz bez deformácií ponúkol na clone F5.6-F8.0, pri väčšej clone sa už sem tam objavili optické chyby. Clona má 7 lamiel a dá sa plynule prepínať aj počas natáčania videosekvencií.

Objektív Nikkor 6.7-13mm v ruke pôsobí veľmi malým a krehkým dojmom.
Objektív Nikkor 6.7-13mm v ruke pôsobí veľmi malým a krehkým dojmom.

Objektív odporúčam všetkým krajinárom na široké zábery prírodných scenérií alebo mestským turistom, ktorí obľubujú fotografovanie architektúry. Je škoda, že objektív nedisponuje zaostrovacím prstencom, čo by ešte uľahčilo fotografovanie. Pre mňa je ovládanie ostrenia cez fotoaparát trošku nepraktické, ale ak by tam ten prstenec bol asi by bol objektív ťažší a väčší a písal by som tu, že mohol byť trošku menši a ľahší. Jeho cena 450EUR je oproti iným objektívom Nikon 1 o niečo vyššia, ale ak si ho kúpite, nebude to zlá investícia. Celkový dojem z objektívu je vynikajúci a ak by som bol používateľom tohto systému určite by bol v mojej základnej výbave.

tip-redakcie

[alert alert_type=“info“ ]Fotografie v originálnej veľkosti: DSC_0281.jpg / DSC_0258.jpg / DSC_0195.jpg [/alert]