Recenzia objektív Samyang 14mm f2.8

Dnes by som Vám rad predstavil širokouhlý objektív Samyang 14mm f2,8 AE pre Nikon. Je to najlacnejší dostupný širokouhlý objektív na trhu pre bajonety Sony, Canon, Nikon, Pentax, Samsung NX a Olympus 4/3.

Recenzovaný objektív je pre bajonet Nikon s označením AE čo znamená elektronický prenos informácií medzi objektívom a telom fotoaparátu. Optika a prevedenie je však rovnaké v každej verzii, takže recenzia je aktuálna pre každý typ bajonetu.

samyang-14mm-recenzia-04

Dlho som pokukoval po nejakom vhodnom objektíve ktorým by som doplnil rozsah môjho vybavenia 18-105mm a 70-300mm aj o široké ohnisko. Tak aby som to skompletizoval na dlhý, široký a bystrozraký. Fotím väčšinou prírodu, hory a krajinu takže zadováženie si širokouhlého objektívu bolo v podstate nevyhnutnosťou. Doterajšie najširšie ohnisko 18mm pri mojej APS-C zrkadlovke v prepočte cropu 1,5 dávalo 27mm a to mi vôbec nestačilo. Fotografovaniu prírody sa nevenujem profesionálne, v podstate len na súkromné účely a sem tam fotku vyvesím na online galériu. Preto som nechcel pri kúpe objektívu minúť celý majetok a bol som ochotný prižmúriť oko aj pri optickej kvalite daného objektívu.

Tak sa môj výber zúžil na Nikon 10-24mm f/3.5-4.5G AF-S DX v cene 780€ a Samyang 14mm f2,8 Nikon AE v cene 319€. Potom to už bol rýchly proces výberu a rozhodla cena a užívateľské recenzie. Samyang vo fotografických fórach všetci vychvaľovali, cena bola neuveriteľné nízka a tak som si ho jedno poobedie objednal v internetovom obchode. Objednal som si však verziu bez elektronickej komunikácie AE v čisto bez elektronickej staršej verzii tohto objektívu. Objektív mi došiel behom pár dni a po rozbalení a nasadení na telo fotoaparátu prišlo rýchle vytriezvenie. Objektív bol v celom rozsahu rozostrený a nebolo možné ho nijakým spôsobom zaostriť. Objektív bol zaostrený len na cca 30cm a všetko mimo tejto roviny bolo rozostrené. Jednoznačne išlo o poruchu vnútorných prevodov ktoré ovládajú ostrenie, a otáčaním vonkajšieho ostriaceho prstenca sa vnútri objektívu nič nedialo. Tak nastalo zabalenie vypísanie reklamačného listu a odoslanie predajcovi späť.

Už som však nechcel riskovať ďalší nákup staršej verzie tohto objektívu a nechal som si ho vymeniť za nový typ AE aj s elektronickým prenosom informácií. Ten už bol v poriadku a som nakoniec rád že mám práve túto verziu s elektronickým prenosom, čo dosť uľahčuje fotografovanie a následné úpravy v počítači vďaka obsahu EXIF informácií.

samyang-14mm-recenzia-02

Krabička objektívu ma rozmer 18x15x11cm a plná váhu približne 700g. V balení okrem objektívu je aj semišové vrecúško do ktorého po zatiahnutí šnúrok zapadne objektív presne. Samotný objektív je umiestnený v plastovom výlisku presne na tvar objektívu a tak je zabezpečené pevné uchytenie odolné proti pohybu vo vnútri krabičky. Balenie už obsahuje iba stručný návod na obsluhu a popis jednotlivých častí objektívu. Návod je len v angličtine ale to nevadí nakoľko informácie sú pre väčšinu fotografov ľahko pochopiteľné. Neviem či sa jednalo len o nedopatrenie dodávateľa alebo preklad neriešili pri tak lacnom objektíve vôbec. Samozrejme výrobca je zo zákona povinný dodať návod v slovenčine ale ja som bol rád že mám funkčný objektív a nepovažoval som to za potrebné.

samyang-14mm-recenzia-03

Objektív je svetelný s možnosťou nastavenia clony od f2.8 až po f22. Počet lamiel závierky je 6 a to sa prejavuje hlavne pri fotografovaní krajiny s umiestnením slnka v zábere počtom šiestych vyrážajúcich lúčov zo slnka. Konštrukciu tvorí štrnásť optických členov v dvanástich skupinách a jeden z členov je asferický.

Objektív ihneď po prvom chytení zaujme svojou váhou a robustnosťou. Je to spôsobené kovovým prevedením celého tela. Pri tak lacnom objektíve som to vôbec nečakal a príjemne ma to prekvapilo. Plast je použitý len na slnečnej clone, krytke objektívu a prstenci nastavenia clony. Ostriaci prstenec je pogumovaný a široký s vrúbkovaním čo zabezpečuje presné a plynulé ostrenie. Bajonet je celý kovový pevne uchytený štyroma skrutkami ku kovovému telu. Päť kontaktov na elektronický prenos medzi objektívom a telom je vsadených do plastového prstenca v ktorom je zároveň vsadená sklenená optická časť.

samyang-14mm-recenzia-11

Ostriaci prstenec sa otáča v rozsahu ostrenia od 0,28m až po nekonečno. Otočenie v celom rozsahu sa nedá vykonať jedným ťahom bez prechytenia nakoľko sa prstenec otočí o skoro 180°. Prstenec sa otáča plynulo bez zadrhávania s pocitom dobre namazaných prevodov. Pri ostrení sa nemení dĺžka objektívu a všetok pohyb optiky prebieha vnútri v tele. Predný optický sklenený člen je dosť vypuklý a neumožňuje použitie filtrov, čo sa však ani u takého širokého ohniska ani nepredpokladá. Slnečná clona má dĺžku 4cm a je k objektívu pripevnená na pevno bez možnosti odobratia. Tá zároveň slúži ako ochrana predného člena pred prípadným mechanickým poškodením ako náhrada UV filtra. Krytka objektívu vyzerá skôr ako miska na polievku z ešusu, ale vďaka svojej veľkosti chráni slnečnú clonu dokonale v celej jej dĺžke.

Po nasadení na telo fotoaparátu je potrebné pretočiť prstenec clony objektívu na hodnotu f22 čím sa aktivuje elektronické ovládanie clony z tela fotoaparátu. Pri ostatných verziách na iné bajonety sa ovláda clona priamo prstencom na objektíve. Pohyb prstenca clony je plynulý a jemne zaskakuje na dané hodnoty clony. Tento mechanizmus je zložený z ložiskovej guľôčky ktorá zaskakuje do vyfrézovaných jamiek vo vnútri tela.

samyang-14mm-recenzia-05

Ostrenie funguje bez problémov v celom rozsahu a tak ako je to u širokouhlých objektívov známe čim bližšie k nekonečnu už ťažšie v hľadáčiku na vzdialenejších objektoch pozorovateľné. Široké ohnisko spôsobuje že po nastavení ostriaceho prstenca na 1m a viac je obraz v celom rozsahu dokonalé ostrý. Ostrosť tohto objektívu ma veľmi milo prekvapila a po pravde nečakal som až tak dokonale ostrý obraz. Všetky detaily na výslednej fotografii sú veľmi dobre zaostrené, zreteľné a s dobrou kresbou. Pri fotografovaní krajiny mám väčšinou prstenec ostrenia nastavený tesne pred nekonečnom a na tejto pozícií mám istotu že objekty budú ostré v celom rozsahu.

samyang-14mm-recenzia-09

 

Očakával som že tak širokouhlý a lacný objektív bude mať pri slnečnom počasí výraznú vinetáciu v rohoch ale ani to sa nepotvrdilo. V svojej cenovej kategórií je vinetácia veľmi prijateľná a ľahko odstrániteľná v počítači. Ja som si stiahol z internetu voľne dostupný profil na opravu skreslenia a vinetácie do programu Adobe Camera Raw práve pre tento objektív. Oprava funguje presne vrátane odstránenia optického skreslenia tak vinetácie. Samozrejme ak by som s týmto objektívom fotografoval architektúru asi by moje nadšenie nad skreslením nebolo až také veľké, ale na fotografovanie krajiny je fakt veľmi prijateľné. Samozrejme najviac sa vinetácia a rôzne optické chyby a skreslenia prejavujú pri clone f2.8 až f4 čo však pri fotení prírody a krajiny nie sú vhodné clony a tak to nevadí. Objektív má najlepšiu kresbu a minimálne optické chyby pri clonách f8 až f16. Z môjho testovania je ideálna clona f11 vtedy som pozoroval najmenšie chyby a v podstate „žiadnu“ vinetáciu.

S objektívom som veľmi spokojný a myslím si že s ním bude spokojný každý krajinár ktorý si ho kúpi. Samozrejme svoje uplatnenie si nájde aj vďaka svojej svetelnosti v interiérovej fotografii, keď potrebujete na malom priestore dostať do záberu čo najviac. Ak si plánujete kúpiť širokouhlý objektív a nemáte k dispozícií veľa peňazí je tento objektív veľmi dobrou voľbou. Poteší ako optickou kvalitou tak kvalitou celkového prevedenia, robustnosti a samozrejme optickou kvalitou.

tip-redakcie

 Galéria: