Dnes by som Vám rad predstavil širokouhlý objektív Samyang 14mm f2,8 AE pre Nikon. Je to najlacnejší dostupný širokouhlý objektív na trhu pre bajonety Sony, Canon, Nikon, Pentax, Samsung NX a Olympus 4/3.
Recenzovaný objektív je pre bajonet Nikon s označením AE čo znamená elektronický prenos informácií medzi objektívom a telom fotoaparátu. Optika a prevedenie je však rovnaké v každej verzii, takže recenzia je aktuálna pre každý typ bajonetu.
Dlho som pokukoval po nejakom vhodnom objektíve ktorým by som doplnil rozsah môjho vybavenia 18-105mm a 70-300mm aj o široké ohnisko. Tak aby som to skompletizoval na dlhý, široký a bystrozraký. Fotím väčšinou prírodu, hory a krajinu takže zadováženie si širokouhlého objektívu bolo v podstate nevyhnutnosťou. Doterajšie najširšie ohnisko 18mm pri mojej APS-C zrkadlovke v prepočte cropu 1,5 dávalo 27mm a to mi vôbec nestačilo. Fotografovaniu prírody sa nevenujem profesionálne, v podstate len na súkromné účely a sem tam fotku vyvesím na online galériu. Preto som nechcel pri kúpe objektívu minúť celý majetok a bol som ochotný prižmúriť oko aj pri optickej kvalite daného objektívu.
Tak sa môj výber zúžil na Nikon 10-24mm f/3.5-4.5G AF-S DX v cene 780€ a Samyang 14mm f2,8 Nikon AE v cene 319€. Potom to už bol rýchly proces výberu a rozhodla cena a užívateľské recenzie. Samyang vo fotografických fórach všetci vychvaľovali, cena bola neuveriteľné nízka a tak som si ho jedno poobedie objednal v internetovom obchode. Objednal som si však verziu bez elektronickej komunikácie AE v čisto bez elektronickej staršej verzii tohto objektívu. Objektív mi došiel behom pár dni a po rozbalení a nasadení na telo fotoaparátu prišlo rýchle vytriezvenie. Objektív bol v celom rozsahu rozostrený a nebolo možné ho nijakým spôsobom zaostriť. Objektív bol zaostrený len na cca 30cm a všetko mimo tejto roviny bolo rozostrené. Jednoznačne išlo o poruchu vnútorných prevodov ktoré ovládajú ostrenie, a otáčaním vonkajšieho ostriaceho prstenca sa vnútri objektívu nič nedialo. Tak nastalo zabalenie vypísanie reklamačného listu a odoslanie predajcovi späť.
Už som však nechcel riskovať ďalší nákup staršej verzie tohto objektívu a nechal som si ho vymeniť za nový typ AE aj s elektronickým prenosom informácií. Ten už bol v poriadku a som nakoniec rád že mám práve túto verziu s elektronickým prenosom, čo dosť uľahčuje fotografovanie a následné úpravy v počítači vďaka obsahu EXIF informácií.
Krabička objektívu ma rozmer 18x15x11cm a plná váhu približne 700g. V balení okrem objektívu je aj semišové vrecúško do ktorého po zatiahnutí šnúrok zapadne objektív presne. Samotný objektív je umiestnený v plastovom výlisku presne na tvar objektívu a tak je zabezpečené pevné uchytenie odolné proti pohybu vo vnútri krabičky. Balenie už obsahuje iba stručný návod na obsluhu a popis jednotlivých častí objektívu. Návod je len v angličtine ale to nevadí nakoľko informácie sú pre väčšinu fotografov ľahko pochopiteľné. Neviem či sa jednalo len o nedopatrenie dodávateľa alebo preklad neriešili pri tak lacnom objektíve vôbec. Samozrejme výrobca je zo zákona povinný dodať návod v slovenčine ale ja som bol rád že mám funkčný objektív a nepovažoval som to za potrebné.
Objektív je svetelný s možnosťou nastavenia clony od f2.8 až po f22. Počet lamiel závierky je 6 a to sa prejavuje hlavne pri fotografovaní krajiny s umiestnením slnka v zábere počtom šiestych vyrážajúcich lúčov zo slnka. Konštrukciu tvorí štrnásť optických členov v dvanástich skupinách a jeden z členov je asferický.
Objektív ihneď po prvom chytení zaujme svojou váhou a robustnosťou. Je to spôsobené kovovým prevedením celého tela. Pri tak lacnom objektíve som to vôbec nečakal a príjemne ma to prekvapilo. Plast je použitý len na slnečnej clone, krytke objektívu a prstenci nastavenia clony. Ostriaci prstenec je pogumovaný a široký s vrúbkovaním čo zabezpečuje presné a plynulé ostrenie. Bajonet je celý kovový pevne uchytený štyroma skrutkami ku kovovému telu. Päť kontaktov na elektronický prenos medzi objektívom a telom je vsadených do plastového prstenca v ktorom je zároveň vsadená sklenená optická časť.
Ostriaci prstenec sa otáča v rozsahu ostrenia od 0,28m až po nekonečno. Otočenie v celom rozsahu sa nedá vykonať jedným ťahom bez prechytenia nakoľko sa prstenec otočí o skoro 180°. Prstenec sa otáča plynulo bez zadrhávania s pocitom dobre namazaných prevodov. Pri ostrení sa nemení dĺžka objektívu a všetok pohyb optiky prebieha vnútri v tele. Predný optický sklenený člen je dosť vypuklý a neumožňuje použitie filtrov, čo sa však ani u takého širokého ohniska ani nepredpokladá. Slnečná clona má dĺžku 4cm a je k objektívu pripevnená na pevno bez možnosti odobratia. Tá zároveň slúži ako ochrana predného člena pred prípadným mechanickým poškodením ako náhrada UV filtra. Krytka objektívu vyzerá skôr ako miska na polievku z ešusu, ale vďaka svojej veľkosti chráni slnečnú clonu dokonale v celej jej dĺžke.
Po nasadení na telo fotoaparátu je potrebné pretočiť prstenec clony objektívu na hodnotu f22 čím sa aktivuje elektronické ovládanie clony z tela fotoaparátu. Pri ostatných verziách na iné bajonety sa ovláda clona priamo prstencom na objektíve. Pohyb prstenca clony je plynulý a jemne zaskakuje na dané hodnoty clony. Tento mechanizmus je zložený z ložiskovej guľôčky ktorá zaskakuje do vyfrézovaných jamiek vo vnútri tela.
Ostrenie funguje bez problémov v celom rozsahu a tak ako je to u širokouhlých objektívov známe čim bližšie k nekonečnu už ťažšie v hľadáčiku na vzdialenejších objektoch pozorovateľné. Široké ohnisko spôsobuje že po nastavení ostriaceho prstenca na 1m a viac je obraz v celom rozsahu dokonalé ostrý. Ostrosť tohto objektívu ma veľmi milo prekvapila a po pravde nečakal som až tak dokonale ostrý obraz. Všetky detaily na výslednej fotografii sú veľmi dobre zaostrené, zreteľné a s dobrou kresbou. Pri fotografovaní krajiny mám väčšinou prstenec ostrenia nastavený tesne pred nekonečnom a na tejto pozícií mám istotu že objekty budú ostré v celom rozsahu.
Očakával som že tak širokouhlý a lacný objektív bude mať pri slnečnom počasí výraznú vinetáciu v rohoch ale ani to sa nepotvrdilo. V svojej cenovej kategórií je vinetácia veľmi prijateľná a ľahko odstrániteľná v počítači. Ja som si stiahol z internetu voľne dostupný profil na opravu skreslenia a vinetácie do programu Adobe Camera Raw práve pre tento objektív. Oprava funguje presne vrátane odstránenia optického skreslenia tak vinetácie. Samozrejme ak by som s týmto objektívom fotografoval architektúru asi by moje nadšenie nad skreslením nebolo až také veľké, ale na fotografovanie krajiny je fakt veľmi prijateľné. Samozrejme najviac sa vinetácia a rôzne optické chyby a skreslenia prejavujú pri clone f2.8 až f4 čo však pri fotení prírody a krajiny nie sú vhodné clony a tak to nevadí. Objektív má najlepšiu kresbu a minimálne optické chyby pri clonách f8 až f16. Z môjho testovania je ideálna clona f11 vtedy som pozoroval najmenšie chyby a v podstate „žiadnu“ vinetáciu.
S objektívom som veľmi spokojný a myslím si že s ním bude spokojný každý krajinár ktorý si ho kúpi. Samozrejme svoje uplatnenie si nájde aj vďaka svojej svetelnosti v interiérovej fotografii, keď potrebujete na malom priestore dostať do záberu čo najviac. Ak si plánujete kúpiť širokouhlý objektív a nemáte k dispozícií veľa peňazí je tento objektív veľmi dobrou voľbou. Poteší ako optickou kvalitou tak kvalitou celkového prevedenia, robustnosti a samozrejme optickou kvalitou.
Galéria: