Recenzia prechodové filtre HITECH 85

Dnes by som Vám rád predstavil prechodové filtre HITECH 85, konkrétne sadu ktorá obsahuje filtre 0.3, 0.6 a 0.9 s jemným prechodom označeným soft. Filtre znižujú clonu o 1,2 a 3 clonové čísla, pri filtroch Cokin sa to označuje ako ND2, ND4 a ND8. Filtre majú veľkosť 85mm a tak sú plne kompatibilné s príslušenstvom Cokin P. Filtre HITECH sú vyrábané z optickej živice ktorá je novým materiálom a ako prvá ju začala používať práve firma HITECH na svojich filtroch.

Filtre HITECH v originálnom predajnom obale
Filtre HITECH v originálnom predajnom obale

 
Kúpou prechodových filtrov som chcel vyriešiť problém pri fotografovaní hlavne večerných záberov keď je obloha prežiarená zapadajúcim slnkom ale spodná časť fotografie už nie je osvetlená. Na internete som presurfoval zopár internetových obchodov, fotografických poradní a galérií. Optimálnou investíciou sa mi ukázali práve filtre HITECH, ktoré mali v hodnoteniach výbornú optickú kvalitu a primeranú cenu. Filtre HITECH sú zlatým stredom medzi lacnými Cookin a drahými Lee Filters.

Filtre HITECH v originálnom predajnom obale
Filtre HITECH v originálnom predajnom obale

 
Filtre sa dodávajú v plastovom obale a sú chránené ešte papierom s potlačou výrobcu. Tento obal neodporúčam používať pri fotografovaní nakoľko môže dôjsť k poškrabaniu aj keď výrobca garantuje vysokú odolnosť proti poškrabaniu. Je vhodné si k filtrom zadovážiť puzdro s vystlaným vnútrom napríklad priamo od Cokinu. K filtrom je potrebné použiť kompatibilný držiak so systémom Cokin P 85mm. Ten je možné kúpiť vo väčšine fotografických obchodoch či už priamo od Cokinu alebo omnoho lacnejšie od iného výrobcu. Svoju úlohu splnia držiaky rovnako či už sú značkové alebo nie, pozor treba dávať hlavne na spracovanie závitov aby nepoškodili závit na objektíve prípadne na UV filtri.

Filtre HITECH a sila prechodu na bielom pozadí
Filtre HITECH a sila prechodu na bielom pozadí

 
Filtre po chytení do ruky pôsobia pevne a odolne, jediné čo sa mi nepáči je opracovanie rohov. To je bez akýchkoľvek zabrúsení ako by ste práve odrezali kus plexiskla. Hodilo by sa tu jemné zaoblenie zabrúsením a filtre by pôsobili aj na dotyk veľmi profesionálne. Je však možné že by bol potom problém s uchytením filtrov do držiaku, takže ide čisto len o vizuálny dojem a na funkčnosť nemajú neopracované rohy žiaden vplyv. Na každom filtri je v spodnej časti vyrytá informácia o sile stmavenia, ktorá nezasahuje do záberu.

Filter HITECH v držiaku na objektíve
Filter HITECH v držiaku na objektíve

 
Prechod je veľmi príjemný plynulý a ak je filter správne umiestnený k svetelným podmienkam plní svoju funkciu výborne. Prechod zadymenia od tmavšej po svetlejšiu časť filtra je tak ako to garantuje názov jemné (soft). Nakoľko sa jedná o filtre o priemere 85mm, na širších ohniskách pod 18mm sa stáva že sa objaví v rohoch vinetácia. To je spôsobene veľkosťou samotného filtra ktorý neprekryje dostatočne celé široké ohnisko. Ak plánujete používať prechodové filtre práve na širokouhlých objektívoch pouvažujte radšej nad filtrami s priemerom 100mm.

Počas používania sa ukázalo že optická živica nie je až taká odolná voči škrabancom ako garantuje výrobca. Je potrebne dávať pozor aby ste ich pred odložením dôkladne vyčistili a tým sa zamedzilo poškrabaniu. Ja používam HITECH filtre zopár mesiacov a sem tam sa už škrabanec objaví. Nie som však taký pedant takže ak sa o ne budete starať s poškrabaním by ste nemali mať problém. Je to ako pri DVD/CD diskoch ktoré garantujú odolnosť voči škrabancom ale keď ich položíte na špinavý stôl škrabancom sa nevyhnete. Použitý materiál má ešte jednu nevýhodu oproti sklu, a to že priťahuje omnoho viac čiastočky prachu a zvyšky látky z handričky. Preto pred samotným fotografovaním je nutné dávať pozor aby Vám na filtri nič neostalo.

Pri používaní HITECH filtrov je nutné ustriehnuť si aj dĺžku expozície, nakoľko pri dlhších časoch sem tam podľa aktuálnych svetelných podmienok dochádza k farebným zmenám scény. Filter pri dlhých časoch prifarbuje jemne do červena a sem tam do modra a zelena, ak však fotíte do RAW je to veľmi ľahko odstrániteľné. Pri takto lacných filtroch je to však bežné a preto sa nejedná o žiadnu katastrofu s ktorou by ste sa museli trápiť, a filtre zavrhnúť.

Filter HITECH v reálnych svetelných podmienkach
Filter HITECH v reálnych svetelných podmienkach

 
Ak potrebujete opticky kvalitné prechodové filtre a zároveň nemáte dostatok peňazí na profesionálne za stovky eur, sú pre Vás filtre HITECH výbornou investíciou. Majú veľmi príjemné farebné podanie ktoré len sem tam uletí pri dlhých časoch. Okrem optickej kvality je potrebné vyzdvihnúť aj použitý materiál ktorý je opticky stály, ľahký a odolný voči škrabancom, aj keď ako sa ukázalo nie na 100%.  Samozrejme tento materiál nie je tam kde sklo ale v rámci toho že ide o plast to nie je vôbec zlé a svojimi výsledkami sa ku sklu dosť približuje. Ak by som sa rozhodoval opäť, určite by som neváhal a išiel do filtrov HITECH, nakoľko sú pre moje fotografovanie krajiny ideálne ako váhou tak aj kvalitou a v neposlednej rade samozrejme aj cenou.

tip-redakcie

Úkažkové fotografie s použitím prechodu 0.9: