Recenzia Samsung NX300

Neviete sa s Vašim fotoaparátom pripojiť k WiFi a zaslať z neho fotky priamo na email? Tak to ste potom „poriadne pozadu“ a mali by ste sa nad Vašou foto výbavou zamyslieť. Samozrejme fotoaparát by mal hlavne fotiť a nie variť kávu, ale ak už je tá technológia k dispozícií prečo ju nevyužiť? To si povedali aj vo firme Samsung a na trh uviedli fotoaparát NX300, ktorý má zabudovaný Wifi modul a na to nadväzujúce funkcie. Okrem iného ponúka množstvo manuálnych nastavení, elegantný dizajn a podľa prospektu vraj aj špičkovú optickú kvalitu. Poďme sa teda pozrieť ako sa používal počas jedného týždňa, ktorý som ho mal na recenziu zapožičaný.

samsung-nx300-03

Pred prvým chytením do ruky som očakával omnoho nižšiu váhu, no zdanie klame a fotoaparát s nasadeným dodávaným setovým objektívom 18-55 váži skoro 500g. Fotoaparát má príjemný ergonomický dizajn, ktorý je veľmi dobre vyvážený a padne doslovne do ruky. Telo je v strede pogumované, v štýle starých analógových fotoaparátov a vo vrchnej a spodnej časti sú umiestnené kovové časti, ktoré výborne doplňujú celok. Na testovanie som dostal biele prevedenie ale mne osobne sa omnoho viac páči čierne, ktoré pôsobí skutočne ako starý dobrý analógový fotoaparát.

Predná časť fotoaparátu je veľmi minimalistická a okrem bajonetu na objektív a pomocnej ledky na zaostrenie pri zníženom osvetlení sa tu nenachádza nič. V hornej časti sú otvory s mikrofónmi pre snímanie stereo videosekvencií. V strede potom sánky na blesk, ktorý je súčasťou balenia. V pravej časti sa nachádzajú ovládacie voliče priameho prístupu k WiFi a veľmi šikovný volič clony a priblíženia pri prezeraní fotografií. Spínač on-off, v ktorom je zabudovaná aj spúšť a otočný programový volič. Ten má 8 pozícií, automatický režim, program s automaticky nastavovanou clonou a časom, priorita clony, priorita času, plne manuálny režim,režim priority objektívu, inteligentný režim a wifi.

samsung-nx300-15

Zadnej časti dominuje veľký výklopný displej a gumený chránič na palec, v ktorom je integrovaná video spúšť, ktorým sa zapína video režim a zároveň sa spúšťa a zastavuje nahrávanie videosekvencií. Dole sa nachádzajú tlačidla korekcie expozície, menu, tlačidlo s uživateľsky priradenou funkciou, kruhový volič, v ktorom môžete nastaviť zobrazenie na dipleji, režim ostrenia, iso a časovač. Úplne dole potom ešte dve tlačidlá na prezeranie fotografií a kôš na vymazávanie.

V spodnej časti sa nachádza štandardný závit na statív a krytka akumulátora, vedľa ktorého sa nachádza aj miesto pre pamäťovú kartu. Po bokoch nájdete ešte otvor s reproduktorom na zvukovú signalizáciu a prehrávanie ozvučených videsekvencií, usb a hdmi porty a úchyty na popruh. Pravý úchyt je pritom umiestnený mimo boku viac dopredu, zrejme podľa ťažiska obalu alebo z dôvodu vnútorného rozmiestnenia elektroniky.

samsung-nx300-07

Plne dotykový 3,3″ veľký displej sa dá naklopiť o 45° smerom dole pre fotografovanie nad hlavou a o 90° smerom hore pre fotografovanie pri zemi. Je umiestnený na kovovej konštrukcii a dá sa od tela fotoaparátu odsunúť až o 2cm. Fotoaparát má snímač s rozlíšením 20,3Mpix, veľkosť APS-C 23,5 x 15,7 mm, ISO rozsah 100-25600, závierku 1/6000s – 30s a sérové snímanie 8,6sn./s.

Ja, ako používateľ klasických zrkadloviek s mechanickým nastavovaním všetkých funkcií si stále neviem poriadne zvyknúť na dotykové ovládanie priamo na displeji. Mnohokrát sa mi stalo, že som ťukol kúsok vedľa a musel som sa vracať späť k nastaveniu cez menu. Ovládanie je však vyriešené veľmi dobre a pri displeji nájdete okrem nastavenia korekcie expozície aj vlastné prispôsobiteľné tlačidlo s Vami nastavenou funkciou ale hlavne pre mňa dosť podstatné tlačidlo nastavenia ISO. V menu sa dá našťastie pohybovať aj ovládaním bočných tlačidiel, takže aj niečo pre takých užívateľov ako som ja. Celkovo je ovládanie, či už cez dotykový displej alebo integrovanými tlačidlami na obale prevedené veľmi dobre a po chvíľke som si naň zvykol. Všetky funkcie sú veľmi rýchlo dostupné aj pri plne manuálnom režime a fotografovanie je veľmi príjemné. Ovládanie sa tentokrát podarilo na jednotku a do menu je potrebne chodiť minimálne ba až vôbec.

samsung-nx300-09

Fotografoval som s priloženým objektívom 18-55mm F3.5-5-6 OIS III, ten ponúkol priemernú kvalitu. Pri použití kvalitnejšieho objektívu fotoaparát poskytuje výborný optický výstup. Podanie farieb je priam ukážkové a fotografované scény majú aj veľký dynamický rozsah. Vyladenie použitého snímača sa v Samsungu podarilo na jednotku. Nové fázové ostrenie ma prekvapilo, fotoaparát ostril veľmi rýchlo a presne. Aj pri znížených svetelných podmienkach nebol s týmto ostrením žiaden problém.Zaujímavou funkciou je ostrenie na miesto, ktoré chcete aby bolo zaostrené poklepaním priamo na displeji.

Fotoaparát podával veľmi dobré výsledky pri citlivostiach až do ISO3200, ale ani pri ISO6400 a viac to nebolo vôbec zlé. Pri vyšších citlivostiach sa už objavil šum ale na rýchle dokumentačné momentky pri minimálnom osvetlení boli veľmi prijateľné. Oproti iným fotoaparátom, ktoré som mal v ruke bol však šum na minimálnej úrovni a jednoznačne by pri najvyššom ISO porazil všetkých svojich konkurentov na plnej čiare. Fotoaparát ponúka množstvo scénických režimov, ktoré uľahčia fotografovanie menej pokročilým fotografom. Medzi tie najzaujímavejšie spomeniem funkcie ako HDR a plynulá panoráma, ktorá sa mi celkom pozdávala. Ide o plynulý pohyb fotoaparátu ako pri natáčaní videosekvencií, pričom fotoaparát počas tohto pohybu vytvára fotografie a rovno ich aj spája.

Nahrávanie videosekvencií sa spúšťa špeciálnym tlačidlom umiestneným v mieste, kde je pogumovaná časť na palec pravej ruky. Tlačidlo je dobre zapustené, takže náhodné zatlačenie tohto tlačidla nehrozí. Kvalita videosekvencií vo FullHD je na vysokej úrovni a počas natáčania si viete upravovať všetky dostupné funkcie vrátane clony. Objektív na automatickom režime preostroval aj počas nahrávania správne a len občas mu to trvalo zopár sekúnd kým sa spamätal že musí preostriť.

samsung-nx300-04

Integrovaný Wifi modul pracoval bez problémov vrátane vyhľadávania nových Wifi sietí. Nastavenie bolo rýchle a pripojenie po správnom nastavení nevypadlo ani raz. Po pripojení mi fotoaparát ponúkol automaticky stiahnutie novej verzie firmwaru. Skúsil som odoslať fotografiu z fotoaparátu na emailovú adresu, čo prebehlo na moje prekvapenie veľmi rýchlo. Fotoaparát automaticky zmenšil fotografiu na veľkosť 1176×1186 (1.6MB) a v schránke som ju mal ihneď po odoslaní. Fotografiu viete odoslať aj priamo na Facebook, Skydrive virtuálny disk alebo do Picasa albumu. To mi príde ako najlepšia vec, ktorú Wifi modul ponúka a ak by som ju vo svojej digitálne zrkadlovke mal, určite by som ju využíval. Viem si predstaviť, že som na výlete v New Yorku a na Facebooku alebo v emailovej schránke vidia moji priatelia to, čo ja pred pár sekundami.

Ak by som mal popísať všetky integrované funkcie a možnosti ovládania táto recenzia by bola minimálne na hodinu čítania. Celkový dojem z fotoaparátu je vynikajúci a ak premýšľate nad kúpou bezzrkadlovky mali by ste ho určite zaradiť medzi svojich favoritov. Ja osobne by som ho odporúčal partnerom fotografov, ktorí vlastnia profi fotovýbavu ako výborný doplňujúci fotoaparát. Dostupnosť objektívov pre tento systém je bohatý a v poslednej dobe sa k nemu objavili aj kvalitnejšie svetelné pevné objektívy. Vďaka tomu systém NX je pre ostatné značky silnou konkurenciou a ja sa odvážim povedať že na trhu bezzrkadloviek momentálne začína byť firma Samsung lídrom.

Ukážková videosekvencia vo FullHD kvalite:

original-SAM_0310.jpg

 

original-SAM_0311.jpg

 

original-SAM_0326.jpg

tip-redakcie