Recenzia statív SilverCrest – Camgloss Mini tripod

Sem tam sa v obchodnom reťazci Lidl objaví v akciovom letáku aj nejaké fotopríslušenstvo. Medzi letákové stálice ktoré sa objavujú niekoľkokrát do roka patrí aj statív SilverCrest Mini Camera Tripod. SilverCrest je značka pod ktorou vyrábajú tretie strany čiernu a bielu elektroniku a príslušenstvo k nej, pre samotný Lidl. Tento statív produkuje nemecká firma HOYER Handel GmbH Hamburg, nepodarilo sa mi však zistiť či ho len dováža a kompletuje alebo celý aj sama vyrába. Úplne rovnaký statív som našiel na internete v slovenských internetových obchodoch aj pod názvom Camgloss Spider Tripod v cene 19EUR!

Cena 5,99EUR, ohybné nohy, guľová hlava, záruka 3 roky, váha 150g a nosnosť 1,5kg mi nedali a statív som pre túto recenziu kúpil. Statív je umiestnený v podlhovastej škatuľke ktorá svojou veľkosťou kopíruje jeho rozmery. Celková váha je veľmi nízka preto som musel skontrolovať či sa v škatuľke statív naozaj nachádza.

stativ-silvercrest-1

Statív je ultra ľahký (150g) a v ruke pôsobí veľmi krehkým dojmom s pocitom že sa ľahko ulomí ktorákoľvek z jeho častí. Najkrehkejšie pôsobí hlavne kĺbové uchytenie nôh k telu s guľovou hlavou, ktoré je riešené plechovým výliskom zapusteným do plastového krytu. Ohybné nohy sú potiahnuté lisovanou technickou penou s vyrezanými protišmykovými prvkami, ktoré sú tam zrejme aj preto aby statív pôsobil dizajnovo príťažlivo. Na konci nôh sú prilepené gumené protišmykové krytky s vrúbkovaním ktoré zabezpečujú stabilitu. Tie však majú pri ohýbani nôh tendenciu odpadávať a je potrebné ich sem tam zatlačiť späť.

stativ-silvercrest-6

Guľová hlava a všetky ostatné prvky statívu sú vyrobené z plastu, preto je ich životnosť dosť diskutabilná. Statív je však určený na hoby použitie a neočakáva sa pri ňom každodenné náročné použitie. Aretáciu guľovej hlavy zabezpečuje uťahovanie rozpoleného plastu zverákovým systémom. Prichytenie fotoaparátu na hlavu zabezpečuje rýchloupínacia doštička ktorá sa dá od statívu odpojiť zatlačením dvoch aretovacích častí na pružine. Doštička je potiahnutá protišmykovou gumou a je v nej zapustená skrutka so štandardizovaným závitom 6,35mm, ktorý sa bežne používa na uchytenie k statívu vo väčšine fotoaparátov.

stativ-silvercrest-3

Nedalo mi a garantovanú nosnosť 1,5kg som vyskúšal na zrkadlovke s teleobjektívom o celkovej váhe 1,3kg. Nohy statívu to zvládli bez problémov stačilo ich len kúsok roztiahnuť pre dosiahnutie správneho vyváženia. Nohy by pokojne zvládli aj dvojnásobné zaťaženie a je škoda že nie sú doplnené o kvalitnejšie ostatné časti. Guľová hlava však tak ako som predpokladal sklamala a jej plastové časti neudržali zrkadlovku s objektívom pevne ani pri maximálnom utiahnutí. Pri jemnom dotyku nos objektívu padal dole nakoľko ťažisko sa v takejto zostave nenachádza v strede hlavy. Pri uťahovaní hlavy je nutné dávať pozor aby nedošlo k utrhnutiu závitov alebo ulomeniu plastovej časti. Ak však zaostríte a nastavíte všetko vopred a nebudete sa fotoaparátu dotýkať, je možné použiť statív v nevyhnutnom prípade aj takto. Ak na statív upevníte zrkadlovku s menším (ľahším) objektívom alebo kompaktný fotoaparát vtedy splní svoju úlohu veľmi dobre.

stativ-silvercrest-4

Nohy sa dajú ohýbať do najrôznejších uhlov do každej strany ale následný návrat do rovného (kľudového) stavu zaberie kúsok času. To spôsobuje ultra ohybný pevný drôt v nohách v ktorého dlhú životnosť však nie som veľmi presvedčený. Každý vie čo sa stane s drôtom ktorý sa často ohýba do rôznych alebo rovnakého smeru.

stativ-silvercrest-5

Upevňovanie statívu na zábradlia, stožiare alebo konáre stromov pripomína detskú hru na rozvoj zručnosti. Nohy je nutné poohýbať do rôznych strán a nájsť tú správnu polohu aby držal pevne. Ďalším zaujímavým použitím je ohnutie nôh do tvaru háku a jeho zavesenie dole hlavou. Tak zaručíte pevné uchytenie nakoľko sa o stabilitu postarajú naraz všetky tri nohy. V extrémnych prípadoch sa dá použiť tento statív v kombinácii s odolným fotoaparátom aj napríklad na snímanie jazdy upevnením na ráme bicykla.

stativ-silvercrest-2

Ak potrebujete sem tam odfotiť skupinovú fotografiu alebo fotografiu za znížených svetelných podmienok bez toho aby sa Vám záber rozmazal je pre Vás tento statív ideálnou voľbou. Poteší aj jeho minimálna váha ktorá predurčuje nosiť statív pre istotu stále v batohu alebo v kabelke. Celkovo na mňa statív pôsobí veľmi príjemným dojmom, treba si len zvyknúť na jeho krehké prevedenie. Najväčšia škoda je samotné nedotiahnuté spracovanie uchytenia guľovej hlavy. Pri jeho cene a určeniu k používaniu s ľahkými kompaktnými fotoaparátmi je to však normálne a žiadna masívna konštrukcia sa tu ani nedá očakávať. Statív ťahá v hodnotení hore hlavne veľmi priaznivá cena 5,99EUR ktorá je bezkonkurenčná. Jedná sa o zaujímavú alternatívu k funkciami podobným statívom Gorillapod od firmy Joby.