Samsung Galaxy S4 Zoom

Mobil s plnohodnotným 16Mpix fotoaparátom, 10 násobným optickým zoomom a operačným systémom Android 4.2.2. Keď som počul túto správu povedal som si wau a potešil sa, že budem mať konečne jedno malé zariadenie na náročnejšie vysokohorské výstupy, keď je vláčenie zrkadlovky problém ale mať pri sebe mobil nevyhnutnosť. Otázka len bola, či to bude mobil s integrovaným fotoaparátom, fotoaparát s integrovaným mobilom alebo dve samostatné zariadenia v jednom obale.

samsung-s4-zoom-1

Po prvom chytení tohto, radšej to budem nazývať “ zariadenia“, ma veľmi prekvapila jeho váha, ktorá bola nad moje očakávania. Už som zvyknutý na nízke váhy rôznych smartfónov, ultrafónov a iných moderných zariadení. Dostal som teda okamžitú odpoveď na moju predchádzajúcu otázku, že to nebude mobilofoťák,foťákomobil, ale dve samostatné jednotky. Aspoň čo sa týka samotnej váhy tohto zariadenia, čo je trošku na škodu, hlavne kvôli mobilnosti. Ak by som chcel S4-ku používať na telefonovanie a sem tam na nejaké to kvalitnejšie fotografovanie, bol by to asi pre mňa osobne problém. Ak by som s ňou však chcel fotografovať a popritom mať tu možnosť niekomu zatelefonovať v nevyhnutných prípadoch váha sa dá akceptovať.

samsung-s4-zoom-3

Dizajnovo sa S4 z mobilnej strany zhoduje s modelmi bez fotoaparátu, čiže bez slovíčka zoom. Rozdiel to už je, keď ho otočíte na tú fotografickú odvrátenú stranu, ktorá ma najviac zaujímala. Pre dosiahnutie štíhleho rozmeru objektív trčí dobré 2cm mimo tela a poviem Vám pravdu, mne osobne pri používaní zariadenia ako telefónu dosť prekážal. Privítal by som, keby bol zasunutý v tele aj na úkor väčšieho (širšieho) rozmeru. Objektív má pred sebou nainštalovanú ochranu zo špeciálneho optického priehľadného plastu s antireflexnou vrstvou. Tá zabezpečuje, aby sa objektív pri telefonovaní nepoškodil a nezašpinil. Veru objektív sa nezašpiní, nepoškriabe ale samotné „sklíčko“ som mal od otlačkov stále a nepretržite som ho čistil. To je už žiaľ daň za to že objektív trčí z tela a je potrebné ho nejako mechanicky chrániť. Ak by bol zapustený do tela, stačilo by ho po zasunutí prekrývať neprehľadným plastovým krytom a tento problém by bol vyriešený. Zaujímavosťou alebo nedostatkom je aj to, že sa samotný fotoaparát nedá položiť na pevnú podložku nakoľko telo a objektív nie sú v jednej výške a tak aj pri otvorenom objektíve je fotoaparát naklonený smerom dole. Statívová objímka je ukrytá pod ťažko vyberateľným krytom v spodnej časti fotoaparátu. Poteší aspoň to, že statívový závit je celokovový a tak nehrozí jeho skoré zničenie pri častom používaní aj keď je diskutabilné kto bude toto zariadenie používať na statíve pri fotografovaní. Akumulátor sa vymieňa veľmi jednoducho otvorením spodnej krytky a zatlačením na aretovaciu poistku a preto nie je problém nosiť pri sebe náhradný akumulátor a kedykoľvek ho vymeniť bez nutnosti rozoberať celý kryt zariadenia. USB konektor je umiestnení taktiež v spodnej časti fotoaparátu a nakoľko sa používa aj na nabíjanie nie je nijako krytý čo považujem za veľké plus nakoľko akákoľvek krytka by sa aj tak časom odlomila.

samsung-s4-zoom-2

Budem sa venovať čisto len fotoaparátu a funkcie telefónu (androidu) vynechám. Výhoda fotografovania pod Androidom je tá, že na fotografovanie môžete použiť aj ovládacie programy iných výrobcov (programátorov) s omnoho pokročilejšími funkciami a rôznymi bižutériami okolo. Ja som skúšal výlučne dodávaný ovládací program integrovaný v samotnom operačnom systéme Android. Ovládanie je veľmi príjemné a do režimu fotografovania sa dostanete cez ikonu Fotoaparát v menu. Tým sa aktivuje (vysunie) objektív a displej sa prepne do fotografického režimu. Na výber máte 3 fotografické režimy: automatický, inteligentný a expert. Automatický režim samozrejme nastavuje všetky hodnoty automaticky a na Vás je už len stlačiť spúšť. Ak si nastavíte časovač spúšte tak ani to nie. Inteligentný režim ponúka množstvo prednastavených režimov ako nočná scéna, ohňostroj, panoráma, portrét atď. a menej náročných používateľov, ktorí sa radi spoliehajú na automatiku určite uspokoja.

samsung-s4-zoom-5

Veľmi zaujímavou je funkcia samofotenia, keď nemáte k dispozícií statív ani priateľa, ktorý by Vás vycvakol. Stačí kliknúť na príslušnú ikonku, čím sa deaktivuje hlavný objektív a spustí predný mini objektív, ktorý slúži presne na takéto profilové fotografie a na videohovory. Takto majú možnosť všetci kreatívny Facebookový profilomaniaci spraviť si každý deň inú kreatívnu fotografiu bez toho aby museli stáť pred zrkadlom.

Objektív má rozsah zoomu 24mm-172mm, čo postačuje na bežné fotografické situácie v meste ale aj v prírode. Zoomovací krúžok na objektíve nie je len na okrasu ale má v sebe zabudované mikrospínače, ktoré zaznamenajú otáčanie a vďaka ním sa dá meniť priblíženie okrem ikoniek na displeji aj „ručne“ ako pri klasických zrkadlovkách. Zoomovací krúžok mal trošku dlhšiu odozvu a tak bolo treba počkať pokiaľ sa prenesie informácia do chipu a bude spracovaná a následne sa zmení aj samotné priblíženie. Zoomovať sa dá len v preddefinovaných hodnotách: x1,2 x1,4 x1,6 x1,8 x2,2 x3,1 x4,2 x5,6 x7,9 a x10. Motorček, ktorý ovláda rozmiestnenie optických členov v objektíve bol vcelku hlučný a niekedy som mal pocit, že dostáva riadne zabrať. Pri testovaní makro fotografovania objektív zaostroval úplne bezchybne a tak tomu bolo aj pri bežných scénach, či už interiéru, osôb alebo prírody.

samsung-s4-zoom-4

Kvalita fotografií sa nedá porovnávať s profesionálnymi zrkadlovkami ani s pokročilými kompaktnými fotoaparátmi. Je však vynikajúca z pohľadu toho, že sa jedná o telefón s integrovaným fotoaparátom. U týchto zariadení s minimálnymi rozmermi a použitým materiálom na optické členy sa ani neočakáva, že by nastal zázrak a predbehli svojou optickou kvalitou objektívy v cenách prevyšujúcich rádovo tieto zariadenia. Farebné podanie fotografií však bolo veľmi dobre nastavené bez nutnosti jeho ďalšej korekcie. Ostrosť bola v medziach normy a pri zmenšení fotografií na web veľmi prijateľná. O kvalitách je však ťažko písať nakoľko má každý ten svoj hodnotový rebríček a tak je lepšie prezrieť si priložené fotografie v plnej veľkosti bez úprav. Toto zariadenie je veľmi vhodným doplnkom na cesty a vynikajúce hlavne pre turistov, horolezcov a pod. Ak by sa ma kamarát horolezec, ktorý potrebuje cvaknúť sem tam nejaký záber z vrcholu opýtal, či by som mu Samsung S4 Zoom odporučil, povedal by som nech si ho vyskúša, pretože určite stojí za to.

Ukážkové fotografie v plnej veľkosti:

samsung-s4-zoom-1x.jpg

 

samsung-s4-zoom-10x.jpg

 

samsung-s4-zoom-noc.jpg

 

samsung-s4-zoom-blesk.jpg

 

samsung-s4-zoom-kozy.jpg