Spracovanie RAW v editore View NX pre začiatočníkov

Kúpili ste si zrkadlovku Nikon, fotografujete do formátu RAW a neviete ako súbory NEF jednoducho spracovať a publikovať? Dnes Vám ukážem jednoduchý a rýchly návod ako to spraviť pomocou editora Nikon View NX, ktorý je pribalený na CD ku každej zrkadlovke Nikon. Tento editor vrelo odporúčam všetkým začiatočníkom ktorí nemajú so spracovaním (vyvolávaním) RAW súborov žiadne skúsenosti. Vďaka nemu pochopíte veľmi intuitívne celý systém spracovania RAWiek a bude pre Vás výborným odrazovým mostíkom k profesionálnejšiemu spracovaniu v iných editoroch.

Editor Nikon View NX si nainštalujte z priloženého CD ktoré nájdete v balení pri zrkadlovke alebo si ho stiahnite priamo zo stránky Nikon v najnovšej verzii: http://nikonimglib.com/nvnx/index_en_eur.html

Po inštalácii editor spustite kliknutím na ikonu programu v ponuke Štart alebo na pracovnej ploche. V spustenom programe si vyberte fotografiu ktorú chcete upraviť a dvojklikom ju otvorte do okna v režime editor. Všetky posuvníky sú nastavené v základných polohách a pomocou nich budeme fotografiu upravovať.

uprava_raw_viewnx_pre_zaciatocnikov_01

Posuvníky môžete nastavovať v ľubovoľnom poradí tak aby výsledná fotografia vyzerala podľa Vašich predstáv. Nastavujte iba tie posuvníky ktoré sú pre danú fotografiu potrebné podľa pravidla: čím menej tím lepšie. Číselné označenie slúži len ako prehľadná pomôcka k tomuto návodu.

uprava_raw_viewnx_pre_zaciatocnikov_02

1.Exposure Comp. – Nastavuje korekciu expozície, čiže ak je fotografia príliš svetlá alebo tmavá (zle exponovaná) tu si nastavíte potrebnú svetlosť buď stmavením alebo zosvetlením. Na ukážkovej fotografii som mal príliš svetlú oblohu, preto som posunul posuvník na pozíciu -1 a tým ju trošku stmavil a zvýraznil jej modrú farbu.

2.White Balance – Nastavuje vyváženie bielej ak ju automatika fotoaparátu nenamerala správne alebo bola zle nastavená manuálne užívateľom. Najčastejšie sa to stáva pri fotografovaní v zime počas snehovej pokrývky, pri západe slnka alebo v interiéri pri umelom osvetlení. Vyváženie sa dá nastaviť buď posunutím posuvníka na určitú farebnú teplotu alebo kliknutím na Use gray point – Start a potom kliknutím na fotografiu kde sa nachádza šedá plocha. Na ukážkovej fotografii som posunul farebnú teplotu o kúsok dole na 6200 čím sa o kúsok ešte zvýraznila modrá obloha ale popredie ešte ostalo prirodzene sfarbené.

3.Picture Control – Nastavuje kontrast, ostrosť, farbu podľa preddefinovaných nastavení Nikon pre danú situáciu. V mnohých prípadoch toto nastavenie fotografiu veľmi pekne oživí, dodá jej to správne vyváženie a ušetrí mnoho manuálnych nastavení. Na ukážkovej fotografii som nastavil preddefinovaný profil Vivid, čím na fotografii pribudla hĺbka, ostrosť a pekne sa zvýraznila tráva a hory v pozadí vrátane korekcie farieb na zaujímavý tón.

4.Sharpness – Tento posuvník doostruje celú fotografiu aby pôsobila viac reálne. S týmto posuvníkom to netreba preháňať a ak to nie je potrebné tak ho radšej nechať na pozícii 0 prípadne len jemne zaostriť na 1 ako v tomto prípade na ukážkovej fotografii. Tým som trošku zvýraznil výhonky na poli v popredí fotografie a hory v pozadí nepôsobia tak rozmazane.

5.Contrast – Nastavuje celkový kontrast scény a pričom optimálne je pohybovať sa medzi 0 až +10 ale je to veľmi závisle na tom čo fotografujete. Pre krajinku na ukážkovej fotografii som nastavil hodnotu +8 a tým ešte o kúsok zvýraznil hory v pozadí ktoré sa jemne vytiahli akoby z oparu.

6.Brightness – Nastavuje celkový jas scény ktorý však odporúčam nemeniť a nechať ho na hodnote 0 alebo ho používať len do záporných hodnôt. Ak potrebujete fotografiu zosvetliť radšej k tomu použite posuvník č.1 Exposure Comp. ktorý je pre túto úlohu lepšie riešenie čo sa týka celkovej kvality. Na našej ukážkovej fotografii som nastavil posuvník na -2 aby som posilnil dojem z modrej oblohy.

uprava_raw_viewnx_pre_zaciatocnikov_03

7.Highlight Protection – Vďaka tomuto posuvníku viete zachrániť prepálené miesta, jednoduchým potiahnutím na želanú úroveň budú svetlé miesta na fotografii tmavšie bez toho aby sa nejako menili miesta tmavé. Táto funkcia výborne slúži hlavne pri presvetlenej oblohe ako v mojom prípade na ukážkovej fotografii keď sa nastavením posuvníka na +80 odstránila svetelná nevyrovnanosť modrej oblohy.

8.Shadow Protection – Tento posuvník funguje rovnako ako predchádzajúci s tým že tentokrát nenastavuje svetle ale tmavé časti scény. Ak máte na fotografii nejaké tmavé časti ktoré chcete zosvetliť posuňte tento posuvník na želanú pozíciu. Na ukážkovej fotografii som ho posunul na pozíciu +20 čím sa vytiahli tmavé miesta v popredí scény a je tak vidieť každý detail výhonkov na poli.

9.D-Lighting HS – Je funkcia vyvinutá spoločnosťou Nikon pre ešte detailnejšie vyváženie scény medzi tmavými a svetlými miestami v scéne. Ak máte na fotografii príliš tmavé časti viete ich vytiahnuť a zachrániť aj cez túto funkciu s tým že jasné miesta ostanú bez zmeny a zjasňovať sa budú len tie tmavé. S týmto posuvníkom pracujte opatrne aby ste nestratili na fotografii detaily a nedegradovalo sa farebné podanie.

10.Color Booster – Slúži na zvýraznenie farieb a môžete pri nej použiť dva predvolené režimy s prioritou portrét alebo príroda. Ja som použil režim Nature a posuvník som nastavil na +15 čím fotografia farebne pôsobí na oko veľmi príťažlivo ale zároveň ešte nie je veľmi presaturovaná.

11.Crop – Ak chcete fotografiu orezať použite túto funkciu nastavením na Free Crop, kliknutím na tlačidlo štart a potiahnutím myšky cez fotografiu čím sa označí miesto ktoré ostane a neoznačený zvyšok bude odstrihnutý. Ak máte fotografiu označenú na orez podľa Vašich predstáv kliknite na druhé tlačidlo Apply čím sa prevedie samotné odstrihnutie nepotrebnej časti. Vybrať si môžete aj z preddefinovaných štandardných veľkostí ak chcete fotografiu orezať na špecifickú veľkosť, napríklad na vytlačenie do rozmeru foto rámu.

12.Straighten – Touto funkciou editora si veľmi jednoducho nastavíte rovný horizont na fotografii keď sa Vám to nepodarilo počas fotografovania. Ak ste si otvorili fotografiu a horizont, stromy alebo budovy Vám padajú ako naklonená loď ťahajte posuvník do tej strany do ktorej fotografiu chcete narovnať.

13.Auto Red-Eye – Ak fotografujete ľudí a používate blesk bez korekcie červených očí využijete túto funkciu ktorá ich automaticky rozpozná a opraví. Na ukážkovej fotografii som to samozrejme nepotreboval a tak som tento posuvník nepoužil.

14.Axial Color Aberration – Touto funkciou sa dá opraviť chyba ktorá je viditeľná hlavne na okrajoch fotografie ale v špecifických prípadoch aj v strede. Prejavuje sa ako rozmazanie farieb hlavne na prechodoch medzi veľmi svetlou a tmavšou časťou fotografie. Na ukážkovej fotografii som túto funkciu nevyužil nakoľko fotografia nemá až tak extrémne prechody medzi svetlou a tmavou časťou scény.

15.Auto Lateral Color Abertaion – Táto položka odstraňuje automaticky bočnú farebnú aberáciu, ktorá sa prejavuje veľmi často v bočných častiach fotografie. Ak si fotografiu priblížite do miest kde tmavý okraj nejakého predmetu prechádza do veľmi svetlej časti má po okrajoch akoby svetelnú farebnú žiaru. Položku som nechal prednastavenú zaškrtnutú nakoľko funguje spoľahlivo a nedegraduje ostatné farebné zložky na fotografii.

Posledné dva položky a chyby na ktorých korekciu slúžia sú veľmi dobre vysvetlené v samostatnom článku na stránke Nikon podpory: nikoneurope-en.custhelp.com

uprava_raw_viewnx_pre_zaciatocnikov_04

Ak máte fotografiu upravenú podľa Vašich predstáv môžete ju uložiť kliknutím na ikonku diskety v pravo dole. Tým sa uložia všetky kroky úprav do zdrojového súboru NEF a môžete sa k ním kedykoľvek vrátiť a zmeniť ich. Ak chcete fotografiu publikovať napríklad vo formáte JPEG na internete, kliknite na fotografiu pravým myšítkom a vo vysunutej ponuke na Output a Convert files…

uprava_raw_viewnx_pre_zaciatocnikov_05

V otvorenej ponuke zvoľte formát súboru JPEG pre zverejnenie na internete alebo zaslanie fotografie kamarátom cez email a TIFF 16bit pre archivovanie alebo tlač v plnej kvalite. Kvalitu odporúčam nechávať vždy na maximálnej hodnote pri JPEG súboroch na Highest quality a pri TIFF 16bit súboroch bez zaškrtnutej položky Use LZW Compression. Ďalej si môžete zmenšiť fotografiu napríklad na zverejnenie na internete, prípadne zaslanie fotografií emailom. Optimálna veľkosť dlhšej strany pre internet je od 800 po 1200px, záleží už len na Vás v akom rozmere chcete aby Vaša fotografia bola na internete prístupná. Fotografiu po týchto úpravách môžete uložiť kliknutím na tlačidlo Convert.

Ako vidíte spracovanie súborov RAW nie je nič zložité a s editorom Nikon Viev NX to zvládne naozaj každý. Ak Vám už tento program prestane vyhovovať a budete chcieť svoje RAW súbory upravovať detailnejšie a profesionálnejšie môžete prejsť plynulo na iný editor ktorý ponúka širšie možnosti úprav. Pre Nikon užívateľov je veľmi zaujímavá možnosť využiť editor Capture NX 2 ktorý je vlastne prepracovanejší a kvalitnejší Nikon View NX, ktorý ponúka okrem iného aj vynikajúce selektívne úpravy. Ak sa naučíte spracovávať svoje RAW súbory v takomto jednoduchom editore akým je Nikon View NX a pochopíte celý princíp nebude pre Vás žiaden problém ich upravovať ani v profesionálnych editoroch od iných výrobcov napríklad Adobe Camera Raw.

Pre ešte jednoduchšie pochopenie som pripravil aj ukážkové video kde je vidieť ako ktorá funkcia ovplyvňuje upravovanú fotografiu:

V akom editore spracovávate fotografie Vy a v ktorom ste sa naučili ako vyvolávať RAW súbory? Začali ste s jednoduchším editorom akým je Nikon View NX alebo ste skočili rovno do profesionálnych vôd cez editory typu Adobe Lightroom?