Videosvetlo GODOX LED 64

Pre fotografiu je svetlo, dá sa povedať, že najdôležitejším elementom. Aj keď za slabého osvetlenia si väčšina z nás vie pri fotení vystačiť so zabudovaným bleskom, nastáva otázka čo robiť, ak potrebujeme v horšom svetle natočiť video. Vtedy nám žiaden blesk nepomôže a nastupujú tipy a triky na zlepšenie videa. Väčšina lepších fotoaparátov ponúka rôzne manuálne možnosti pre nastavenia parametrov videa, ktoré sa za slabého osvetlenia môžu vyplatiť, ale v zásade platí, ak máte svetlo, tak ho radšej použite. Rád by som Vám predstavil svetlo GODOX, ktoré sa dá všestranne použiť, či už ako doplnkové osvetlenie pri fotografovaní, alebo ako prvotné videosvetlo za zhoršených svetelných podmienok.

videosvetla_godox_led_64_01

Svetlo ma k dispozícii 64 LED diód, ktoré vzhľadom na rozmery a napájanie svietia dostatočne silno na to, aby pokryli základné potreby. Výška a dĺžka videosvetla bez pätky sú rovnaké a teda 8,5 cm. Hrúbka svetla je cca 3 cm. V balení sa okrem svetla a návodu nenachádzajú žiadne difuzéry ani farebné filtre. Pätka, ktorou sa videosvetlo upevňuje do fotoaparátu by mala vojsť do všetkých štandardných sánok pre upevnenie blesku. Bohužiaľ nemá na sebe kĺb, ktorým by bolo možné svetlo nakláňať do rôznych smerov, to znamená, že v sánkach pre blesk sedí pevne a nie je možné so svetlom hýbať. Výrobca ale myslel aj na ostatných užívateľov, ktorí sánky pre blesk na svojich fotoaparátoch nemajú a vybavil svetlo štandardným závitom ¼ prostredníctvom ktorého je možné svetlo uchytiť zospodu o fotoaparát, do statívovej objímky. Používa sa na to spojka ¼ závitov. Pri použití google a zadaní slovného spojenia — ¼ male to ¼ male threaded screw adapter – by nemal byť väčší problém ju nájsť. Táto spojka zaručí, že svetlo bude držať pevne na všetkom, čo ma statívový závit, dokonca aj na statíve samotnom.

videosvetla_godox_led_64_02

Závit je síce umiestnený v plaste, ale je kovový, čiže by mal niečo aj vydržať a nezlomiť sa hneď pri prvom použití. Za seba viem povedať, že pri umiestnení o guľovú hlavu statívu drží svetlo veľmi pevne a vďaka guľovej hlave je s ním možné manipulovať do požadovanej polohy a prisvietiť si tak objekt podľa svojich potrieb.

videosvetla_godox_led_64_03

Svetlo je po svojich troch stranách vybavené na každej svojej strane ďalšími sánkami pre blesk, čiže na dané svetlo sa dajú napojiť ďalšie svetlá, ktoré majú pätku na sánky, poprípade ďalšie príslušenstvo a tým znásobiť svetelný účinok alebo využiť ďalšie adaptéry pre uchytenie ďalších vecí.Ako príklad: použitie adaptéra do sánok pre blesk, ktorý má na jednej strane pätku do sánok, a na strane druhej má závit ¼ a tým pádom máte na jednom fotoaparáte svetlo a na svetle ďalší, menší fotoaparát. S jedným sa môže točiť video a s druhým sa zároveň dajú zhotovovať fotografie. Samozrejme treba dbať na váhu jednotlivých zariadení a zbytočne nepreťažovať svoj primárny fotoaparát na ktorom to je všetko upevnené. Možnosti využitia sú rôznorodé a nie je ich málo. Záleží na fantázii a vynaliezavosti každého z nás.

Svetlo je napájané štvoricou AA batérií, ktoré je treba vložiť do svetla v správnej polarite, inak svetlo nebude svietiť. Po použití štandardných batérií by malo byť schopné svietiť zhruba 1,5 hodiny. Čas sa líši od použitia batérií, pretože ako všetci vieme batérie sú rôznych kvalít a hlavne rôznej cenovej kategórie.
Ďalšou nespornou výhodou tohto svetla je možnosť stmievania, ktoré je kontrolované otočným potenciometrom vzadu na zariadení. To znamená, že nutne nemusíte svietiť na maximum ale prispôsobíte si intenzitu svetla podľa vlastných potrieb.

videosvetla_godox_led_64_04

Sila svetla je udávaná v luxoch a na pol metra to je zhruba 1000 luxov, mojim laickým meraním cez senzory na mobilnom telefóne Galaxy S4 som si to aj potvrdil. Zázrak to nie je, ale ako som už v úvode písal, na prisvietenie to postačí a hlavne v noci, na výlete, poprípade v prírode to vie byť dobrým spoločníkom pri natáčaní videa. Často sa totiž stáva, že sa ľudia pokúšajú natočiť sa pri rôznych stanovačkách, chatovačkách, alebo večernej turistike, a výsledok je len tma a zvuk. S týmto svetlom dáte svojmu fotoaparátu alebo kamere ktorá ma sánky na blesk aspoň šancu zachytiť to čo zachytiť chcete.
Čo ja osobne považujem za obrovské plus, ktoré toto svetlo robí unikátnym je systém napájania. Drvivá väčšina videosvetiel je napájaná veľkými a ťažkými akumulátormi pochybnej kvality a výkonu, nehovoriac o ich externom napájaní. Svetlo GODOX je vybavené vstupom na 5V. To považujem za absolútne dokonalé riešenie, a následne vysvetlím prečo. 5 voltov je štandardné napätie USB. To znamená že toto svetlo bez problémov môžete napájať z USB portu svojho počítača alebo notebooku. Väčšina nabíjačiek súčasných mobilných telefónov, pracuje presne na tomto napätí. To znamená, že ak máte doma nabíjačku, ktorej výstup je USB tak viete toto videosvetlo napájať zo zásuvky prakticky nekonečne dlho.

Tým, že je svetlo napájané piatimi voltami a teda je možné ho napájať nabíjačkami ako pre súčasné smartphony sa rozšírila možnosť ešte o jednu položku a tou sú power banky. Kúpiť sa dnes dajú rôzne kapacity, od 2000 mah až po 20 000 mah, poprípade aj ďaleko väčšie. Tieto power banky, vedia napájať toto svetlo v podstate kdekoľvek. Samozrejme treba dbať na dôležitú vec a to pred napájaním z power banky, alebo zo siete vybrať pôvodné AA batérie.

videosvetla_godox_led_64_07

Power banky, sa dajú zo sebou preniesť kamkoľvek, a záleží znova len na fantázii užívateľa ako ich využije. Ja som si ich pripevnil o statív a nosím ich so sebou v ruksaku.

Príklad môjho upevnenia o statív, pri fotení timelapse videa, kde je power bank stiahnutý popruhom spolu s intervalometrom.

videosvetla_godox_led_64_05

Problémom už ostáva len kábel, ktorý by to napájal. Ten si môžete vyrobiť sami, pokiaľ máte pájkovačku, zdravý rozum, a základné znalosti toho, ktorý drôt kam. Pokiaľ nemáte, tak sú na rade rádioamatérske potreby, kde vám tento kábel spravia na počkanie, bohužiaľ, vo väčšine predajní vás môžu odmietnuť s tým, že to nerobia alebo sa im to nechce robiť alebo vám len dajú koncovky a pošlú vás preč aby ste si s tým poradili sami.

Je tu ale aj tretia možnosť a ta je podľa mňa najlepšia, a to je tento kábel objednať z internetu. Na jednej strane musí byt pochopiteľne USB koncovka a na strane druhej je konektor o rozmeroch 5.5 mm (vonkajší priemer) x 2.5 mm (vnútorný priemer) . Dá sa nájsť či už na Amazone, Ebay, alebo obdobných obchodoch [ali express] za pár centov (maximálne pár eur), by ste mali vedieť zohnať meter dlhý kábel aj s free shipingom, čo je asi fakt najlepšie, pretože kábel je strojovo urobený aj navarený, čiže koncovky držia pevne. Stačí dať hľadať USB to 5.5 x 2.5 mm.

Pre názornú ukážku prikladám moje vlastne káble, jeden je kúpený z Číny asi za 90 centov a druhý je mnou urobený, a spevnený izolačkou.

videosvetla_godox_led_64_06

Oba tieto káble je možné potom predĺžiť štandardným USB predlžovacím káblom, ktorý vám predaju v hociktorej PC predajni.

Svetlo rozhodne odporúčam všetkým začínajúcim fotografom, ktorí hľadajú malé, skladné, výkonné a hlavne lacné prisvetlenie, ktoré ma široké možnosti použitia a hlavne napájania, čo sa môže zísť v mnohých situáciách. Aj keď svetlo nemá žiadnu odolnosť voči poveternostným podmienkam, myslím si že bude mnohým začiatočníkom, ako aj mne samotnému, ideálnym spoločníkom, zvlášť aj pre malé kompakty na ktoré sa prišrubuje spojkou a poskytne tak dostatok svetla pre video natáčané z blízkej vzdialenosti.

Výhody GODOX videosvetla:
 + Malé rozmery
 + Výkonné svetlo na malú vzdialenosť
 + Možnosť pridať na svetlo ďalšie svetlá, alebo príslušenstvo, ktoré sedí do sánok pre blesk
 + Možnosť napájania štandardnými AA batériami
 + Možnosť napájať 5V vstupom cez power banky
 + Možnosť upevnenia do sánok pre blesk
 + Možnosť upevnenia na statív a cez spojku aj na kompakty ktoré sánky pre blesk nemajú
 + Možnosť meniť intenzitu svetla
 + Veľmi priaznivá cena (približne 20 eur)

Nevýhody GODOX videosvetla:
 – Nemožnosť nasadiť difuzéry a filtre
 – Nemožnosť meniť teplotu svetla
 – Štandardne v balení len svetlo bez batérií alebo kábla pre externe napájanie
 – Nemá kĺb, ktorým by sa dal meniť uhol natočenia svetla